دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

ضرورت معاینه چشم برای کودکان

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/01/29
ضرورت معاینه چشم برای کودکان
مطالب مربوط با ضرورت معاینه چشم برای کودکان

دلایل ضروری معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند، چیست؟ 

پیشرفت های صورت گرفته در حوزه فناوری های نوین، فضا، نوع و سبک بازی کودکان را نیز به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. از همین رو ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند بسیار حائز اهمیت بوده و در این بخش ما قصد داریم تا اطلاعاتی را هر چند به صورت مختصر اما مفید در خصوص ضرورت معاینه چشم برای کودکان برای شما خوانندگان عزیز و محترم بیان کنیم؛ همراه ما باشید. 

اهمیت معاینه چشم اطفال و تنبلی چشماهمیت معاینه چشم اطفال و تنبلی چشم 

ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند

امروزه در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات شاهد استقبال گسترده کودکان از بازی های ویدئویی و کامپیوتری هستیم که این امر در صورت بی توجهی والدین ممکن است مشکلات بسیاری را برای آن ها به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر انجام بازی های ویدوئی به صورت مداوم ضمن معضلات و مشکلات مربوط به بی تحرکی بر روی خستگی چشم و همچنین کاهش تمرکز در کودکان تاثیر گذار بوده و آنها به دلیل استفاده طولانی مدت از این نوع بازی و فشار بر روی چشم هایشان دچار تاری دید و حتی میگرن یا سردرد خواهند شد. از همین رو این وظیفه والدین و اطرافیان آنهاست که با درک چگونگی تاثیرگذاری این نوع بازی های ویدوئی بر روی سلامتی چشم ها، کودک را متقاعد به محافظت از بینایی خود کرده و بدین ترتیب ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند، بسیار مهم و حائز اهمیت است. 

مشکلات ناشی از انجام بازی های ویدوئی برای چشم کودکان

کودکانی به صورت مداوم و برای ساعات طولانی به انجام بازی های ویدوئی می پردازند معمولا با مشکلاتی از قبیل موارد مطرح شده در قسمت ذیل مواجه می شوند که برای پیشگیری از بروز هر یک از آن ها بهتر است که والدین ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند را جدی بگیرند :

- تاری دید

- خشکی و خستگی چشم 

- احساس سوزش، خارش یا درد 

- قرمزی چشم ها 

- میگرن و سردرد های شدید

- کاهش قدرت بینایی

- دوبینی 

- و ... 

معاینه چشم برای کودکی که بازی ویدئویی می کند معاینه چشم برای کودکی که بازی ویدئویی می کنند  

چگونگی محافظت از بینایی کودک در برابر بازی های ویدوئی 

اگر کودک شما نیز جزو آن دسته از افراد علاقمند به بازی های ویدوئی و کامپیوتری است، به عنوان بزرگتر او لازم است که کودک خود را برای حفظ سلامتی چشم هایش تا حد امکان از انجام این قبیل از بازیها دور نگاه دارید و زمان مشخصی را در طول روز برای انجام این کار در نظر بگیرید. همچنین ضمن ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند لازم است که موارد مطرح شده در قسمت ذیل را نیز به او گوشزد نمایید : 

  • دور بودن از صفحه نمایشگر موبایل، تلویزیون و یا رایانه
  • رعایت اصول و نکات مربوط به قانون 20-20-20؛ یعنی نگاه به اشیائی که در فاصله 20 فوتی قرار گرفته به مدت 20 ثانیه و در هر 20 دقیقه یکبار به هنگام بازی کردن
  • رعایت فاصله مناسب کودک با دستگاه بازی و نمایشگر تلویزیون هر یک به ترتیب در فواصل 50 تا 70 سانتی و حداقل 2 متری
  • تغذیه مناسب و ورزش کردن به همراه خواب به موقع برای حفظ بینایی و جلوگیری از اعمال فشار بر روی چشم ها به هنگام بازی کردن 

ضرورت معاینه چشم برای کودکان

یکی از سوالات رایج والدین از پزشکان معمولا این است که چرا باید سالیانه کودک خود را برای معاینه چشم نزد متخصص چشم پزشک ببریم و چه نکاتی را در خصوص ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند باید بدانیم. در واقع کودکانی که به طور مداوم به انجام بازی های ویدوئی می پردازند، ممکن است که با مشکلات کاهش بینایی و... مواجه شوند، از همین رو بهتر است که به منظور تشخیص به موقع مشکل آن ها و نیاز به عینک و یا تغییر شماره چشم آنها طبق یک برنامه سالانه و به طور منظم زیر نظر چشم پزشک قرار گیرند. بر اساس این معاینه های سالیانه شما متوجه خواهید شد که آیا کودک شما نیز جزو آن 80 درصد از کودکان مبتلا به مشکلات فشار چشم دیجیتال، خستگی، تاری دید و... است یا خیر ؟ بنابراین اگر چه بازی های ویدوئی در یادگیری و پر کردن اوقات فراغت کودک شما سودمند بوده ولی اجازه انجام چنین کاری با شرط رعایت اقدامات مراقبتی برای محافظت از سلامتی جسم و چشم های کودک باید انجام گیرد. 

تصحیح اختلال تنبلی چشم در کودکان با کمک بازی های ویدوئی 

شاید شما هم در خلال مباحث مربوط به ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند به چشم تان خورده باشد که انجام برخی از بازی های ویدئوی در درمان تنبلی چشم کودکان موثر بوده و از همین رو عده ای از افراد به طراحی بازیهای خاصی در این حوزه پرداختند. در واقع بر اساس برخی از گزارشات و تحقیقات صورت گرفته در خصوص این مسئله می توان شاهد نتایج شگرف برخی از بازی های کامپیوتری خاص در درمان مشکل تنبلی چشم کودکان باشیم. دقت داشته باشید که در طراحی بازی های ویدوئی که به منظور بهبود و درمان مشکل تنبلی چشم کودکان بکار گرفته می شود از تکنولوژی سه بعدی و رنگ های خاص استفاده شده و کودکان برای بازی به عینک های سه بعدی آناگلیف نیاز دارند. 

نکات پایانی در خصوص ضرورت معاینه چشم برای کودکان

اعمال فشار بر روی چشم ها و سوزش آن ها از شایع ترین علائم زمانی در اضافه بازی کردن با دستگاه های دیجیتالی از قبیل موبایل، تلویزیون و رایانه است که باید به خوبی کودکان را نسبت به عوارض این اتفاق و استراحت چشم ها در فواصل زمانی مشخص به هنگام بازی ویدوئی آگاه کرد. همچنین بررسی مشکلات هماهنگی چشم و بینایی از جمله نکات مربوط به ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند؛ می باشد. برای دریافت خدمات چشم پزشک متخصص برای رفع بیماری های چشمی می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اهمیت معاینه چشم اطفال و تنبلی چشماهمیت معاینه چشم اطفال و تنبلی چشم 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 32 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه