دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/03/12
درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی
مطالب مربوط با درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی

توجه به درمان تبخال چشمی و راه های جلوگیری از کاهش بینایی

تبخال چشمی یک عارضه ویروسی و نسبتاً شایع در طیف وسیعی از بیماریهای مربوط به حوزه چشم پزشکی است. آگاهی از درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی اهمیت بسیار زیادی داشته و مانع از پیشروی و گسترش عارضه ایجاد شده خواهد بود. توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از علائم مربوط به تبخال چشمی، سریعاً به چشم‌ پزشک مراجعه نموده و از بروز عوارض ناشی از این عارضه پیشگیری نمایید. به منظور آشنایی بیشتر با علائم، عوارض، درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی با ما همراه باشید.

 تبخال چشمی چیست؟

تبخال چشمی مانند سایر تبخال های لب و  یا بینی به دنبال حمله ویروس هرپس سیمپلکس به بدن فرد ایجاد شده و تا مدت ها در بدن انسان به شکل غیر فعال باقی خواهد ماند. معمولاً تبخال چشمی با علائم و عوارض پیش از بیماری مانند احساس درد، سوزش، خارش و تاری دید بروز نموده و در صورت نادیده گرفته شدن منجر به ایجاد عوارض خطرناک و جبران ناپذیری در قرنیه، میزان بینایی و سلامت چشم هاخواهد شد.

علائم تبخال چشمی چیست؟

  •  سرخی و التهاب در اطراف چشم به ویژه پلک پایین
  • احساس درد و سوزش پیش از بروز کامل تبخال
  • تورم خفیف تا شدید در اطراف پلک ها
  • آبریزش و ترشحات غیرطبیعی از مجرای چشم
  • حساسیت به نور به ویژه نور مصنوعی
  • احساس خارش آزاردهنده
  • ایجاد لکه های نقطه ای و قرمز رنگ در نواحی اطراف چشم

 معمولاً به شکل کلی علائم مذکور در افراد مبتلا به تبخال های چشمی ادامه دار بوده و در موارد خاصی به شدت پیشرفت خواهد نمود. از این رو توصیه می شود به منظور درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی چشم، دره صورت مشاهده و ادامه دار شدن علائم نام برده شده، به چشم پزشک مراجعه نموده و از درمان های خودسرانه اجتناب نمایید.

تبخال چشمی و راه های درمان آنتبخال چشمی و راه های درمان آن

دلایل ایجاد کننده تبخال چشمی چیست؟

یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل ایجاد کننده تبخال چشمی در افراد مبتلا به این عارضه، تماس مستقیم و یا غیر مستقیم با افراد آلوده به ویروس هرپس است. هرپس ایجاد کننده انواع مختلف تبخال مدت ها در بدن فرد ناقل غیر فعال بوده و در صورت تماس مستقیم مانند تنفس و یا لمس پوست و تماس غیرمستقیم مانند استفاده از یک حوله مشترک به افراد دیگر منتقل خواهد شد. از این رو رعایت بهداشت فردی و توجه به اصول ذکر شده در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

تحقیقات و مطالعات مختلف در این حوزه نشان داده است که آسیب های فیزیکی شدید، تروما، جراحی های پزشکی، استرس های روحی روانی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید نیز از دیگر دلایل ایجاد کننده تبخال چشمی در جمعیت مبتلایان به شمار می آیند.

مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش از وب سایت دکتر رضا پورمازار دنبال نمایید

سوختگی چشم و راه های درمان آن چیست

بلفاریت چشمی یا گل مژه، علت و درمان التهاب پلک

وجود لکه های شناور در چشم، علائم و راه های درمان آن

انواع تبخال های چشمی

همانطور که پیشتر نیز گفته شد تبخال چشمی به دنبال ورود یک ویروس ایجاد شده و طیف گسترده‌ای از عوارض را در افراد مبتلا خواهد نمود. انواع تبخال چشمی عبارت اند از:

کراتیت هرپس

شایعترین نوع تبخال چشمی کراتیت هرپس است. متاسفانه این نوع از تبخال چشمی در مراحل پیشرفته و درمان نشده منجر به عفونت قرنیه و گسترش بیماری خواهد شد. معمولاً در این نوع از تبخال های چشمی تلاش به پزشک پیشگیری و ممانعت از گسترش عفونت ایجاد شده در لایه های زیرین قرنیه و بروز آسیب‌های جدی به این ناحیه خواهد بود. از این رو آگاهی از درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی اهمیت بسیار زیادی داشته و از بروز عفونت های ثانویه ممانعت خواهد نمود.

کراتیت استروما

این نوع از تبخال چشمی نسبت به انواع دیگر خطرناک تر بوده و به دلیل نفوذ عفونت به لایه های عمیق تر قرنیه منجر به ایجاد زخم، کاهش بینایی و نابینایی مطلق خواهد شد.

ایریدوسیکلیت

این نوع از تبخال چشمی به نواحی پشت چشم نیز منتقل شده و در صورت بی توجهی و عدم درمان، منجر به بروز تبخال شبکیه خواهد شد. این نوع از تبخال چشمی به دلیل قابلیت گسترش به بخش های مهم طرح چشم مانند شبکیه از انواع خطرناک این عارضه بوده و احتیاج به درمان های ضروری خواهد داشت.

انواع تبخال چشمیانواع تبخال چشمی

درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی چگونه است؟

 یکی از پارامترهای موثر در درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی در این عارضه، زمان مراجعه به چشم پزشک است. تشخیص این بیماری در مراحل اولیه اهمیت بسیار زیادی داشته و از درمان های ساده تری مانند داروهای ضد ویروس خوراکی، قطره و پماد های چشمی برخوردار می باشد.

متاسفانه عدم مراجعه به موقع و ناآگاهی از علائم و روش های درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی در جمعیت مبتلایان، منجر به گسترش پیشرونده بیماری شده و عوارض جبران‌ناپذیری را به بافت قرنیه تحمیل خواهد نمود. التهابات خفیف تا شدید، عفونت های مداوم چشمی، کدر شدن قرنیه و احتیاج به پیوند قرنیه در مراحل آخر از مهم‌ترین عوارض ایجاد شده به دنبال پیشرفت تبخال های چشمی به شمار می آیند.

درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی در کلام آخر

 تبخال چشمی یک عارضه ویروسی نسبتاً شایع با  طیف گسترده‌ای از علائم و عوارض است. این بیماری به دنبال ورود ویروس هرپس سیمپلکس به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم از بدن فرد آلوده ایجاد گردیده و در اشکال مختلفی در فرد مبتلا بروز خواهد نمود.

توجه به علائم اولیه مانند خارش، سوزش، سرخی و التهابات اطراف چشم اهمیت بسیار زیادی داشته و یکی از مهم‌ ترین راه‌ های درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی ایجاد شده به دنبال این بیماری به شمار می آید. از این رو توصیه می شود به منظور پیشگیری موثر، درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی در صورت مشاهده هر یک از علائم مذکور و تداوم آن ها به چشم‌ پزشک مراجعه نموده و درمان های موثر را آغاز نمایید.

راه های درمان تبخال چشمیراه های درمان تبخال چشمی

پربازدیدترین مقالات وب سایت بینایی را در این بخش دنبال نمایید

مهمترین دلایل لرزش پلک چشم چیست

انواع قطره های چشمی اشک مصنوعی و کاربردهای آن ها

علل و روش های درمان سیرنگوما یا چربی های سفید رنگ زیر چشم

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/3 از 5 (از 42 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه