دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

بهترین حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/03/12
بهترین حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم
مطالب مربوط با بهترین حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم

شاید بارها و بارها با این جمله که حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم موثر می باشد رو شنیده اید؟ آیا ته به حال هیچ تمرین یوگایی را برای رفع خستگی چشم هایتان انجام داده اید؟ یا اصلا می دانید خستگی چشم چیست و تا به حال متوجه آن شده اید ؟ با ما همراه باشید تا علائم خستگی چشم را به شما نشان دهیم و همچنین چند حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم را به شما یاد بدهیم.

خستگی چشم چیست؟

خستگی چشم امروزه یکی از معضلات بینایی می باشد که تقریبا هشتاد درصد افراد بزرگ سال با آن سر و کار دارند. برخی از افراد خستگی چشم را با ضعیف بودن چشم اشتباه می گیرند چرا که علائمی شبیه به هم دارند ، اما این نکته را در نظر بگیرید زمانی که شما به خوبی همه چیز را می بینید و فقط گاهی دچار این علائم می شود پس به خستگی چشم مبتلا شده اید که در مراحل اولیه نیازی به درمان خاصی ندارد. ورزش چشم یکی از راه های موثر برای رفع خستگی و سلامت چشم می باشد که در این مقاله به معرفی حرکات مناسب یوگا برای سلامت چشم پرداخته ایم.

خستگی چشم و حرکات یوگا برای درمان آن

خستگی چشم و حرکات یوگا برای درمان آن

علائم خستگی چشم چیست؟

برخی از نشانه های خستگی چشم را به اختصار نام می بریم:

 • سردرد شدید
 • سرگیجه
 • دوگانگی دید
 • چشم درد
 • دید تار
 • خشکی چشم ها
 • خارش چشم ها
 • و...

این علائم به راحتی قابل تشخیص هستند، پس هرگاه با آن ها رو به رو شدید بدانید که دچار خستگی چشم شده اید. چشم استفاده از چند حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم بسیار مفید است که در ادامه ی مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

پر بازدیدترین مطالب وب سایت دکتر رضا پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

ترشحات چشم و عواملی که باعث عفونت چشم می شود

دلیل خستگی چشم چیست؟

خستگی چشم دلایل زیادی دارد اما شایع ترین و بدترین دلایل خستگی چشم آن نگاه کردن بیش از اندازه به صفحه ای نمایشگر می باشد. حال این نمایشگر می تواند گوشی، تبلت یا کامپیوتر باشد، اگرچه تلویزیون هم یک نمایشگر است اما خطر کمتری دارد چرا که حد تعادل معمولا رعایت می شود، این در حالی است که گاه فاصله شما با کامپیوتر یا گوشی کمتر از سی سانتی متر می باشد.

معمولا افراد روزانه بیش از 9 ساعت را به صفحات نمایشگر نگاه می کنند که گاه ناشی از شغل آنها است مانند کارمندان بانک و برنامه نویس ها و گاه ناشی از اعتیاد زیاد به موبایل و فضای مجازی. پزشکان زیادی استفاده استفاده از حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم پیشنهاد می کنند. این حرکات واقعا موثر می باشند. این مورد را هم باید اضافه کنیم که روش هایی هستند که می توانید به خواندن کتاب های الکترونیکی بدون خستگی چشم بپردازید.

برای این منظور به شما پیشنهاد میدهیم مقاله "جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه دیجیتال" را مطالعه فرمایید.

دلایل خستگی چشمدلایل خستگی چشم

استفاده از حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم

حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم راهی بسیار آسان و بدون هزینه می باشد. زمانی را که برای انجام این حرکات صرف می کنید بسیار کم می باشد. حرکات یوگا حرکاتی سبک و آرامبخش می باشند و شما هیچ نگرانی از بابت آسیب رسیدن به چشمان تان ندارید این حرکات معمولا توسط پزشکان و افراد کارشناسی طراحی می شوند و در اختیار عموم قرار می گیرند.

این تمرینات را به صورت روزانه انجام دهید چرا که تمام 6 عضله ی چشم را درگیر می کند و موجب بهبود انعطاف پذیری افقی و عمودی و تمرکز بهتر چشم ها می شود. در ادامه چند حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم را به شما آموزش می دهیم.

چند حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم در صبح

این پنج حرکت را صبح ها و به صورت مرتب و درست انجام دهید خیلی زود نتیجه آن را مشاهده می کنید.برای انجام تمای این حرکت ها باید در جای راحتی صاف بنشینید و بهتر است محیط آرام باشد تا بتوانید تمرکز کنید.

 • حرکت اول: گردن خود را صاف بگیرید و به رو به رو خیره شوید، چشم ها را باز کنید و به سمت بالا و سپس به سمت پایین نگاه کنید، 10 بار این کا را تکرار کنید یعنی 5 بار سمت بالا و 5 بار سمت پایین، حواستان باشد گردنتان نباید اصلا تکان بخورد.
 • حرکت دوم: همان شرایط حرکت اول را رعایت کنید فقط این بار به جای بالا و پایین به سمت های چپ و راست نگاه کنید.
 • حرکت سوم: چشم هایتان را باز کنید و سپس مانند حرکات قبل 5 بار به بالا سمت چپ و پایین سمت راست نگاه کنید و در آخر چند لحظه چشمان تان را ببندید.
 • حرکت چهارم: همان حرکت سوم را تکرار می کنید اما این بار جهت های چپ و راست را عوض می کنید تا هر دو چشم در تمام جهات ورزش کرده باشند.

در آخر کمی دست کف هایتان را به هم بمالید تا گرم شود و سپس به آرامی روی چشم بسته خود قرار بدهید و برای چند دقیقه ریلکس کنید این کار به شدت آرامبخش است و باعث تمرکز می شود. همانطور که مشاهده می کنید انجام حرکت یوگا برای رفع خستگی چشم بسیار آسان می باشد.

حرکات یوگا برای رفع خستگی چشمحرکات یوگا برای رفع خستگی چشم

چند حرکت یوگا برای برای رفع خستگی چشم در بعد از ظهر

البته منظور از بعد از تمام طول روز می باشد، این تمارین روزانه هستند و ساعت خاصی ندارند:

 • حرکت اول: جای راحتی بنشینید و در سکوت و آرامش ریلکس کنید. چشمانتان را باز کنید به حالت دورانی بچرخانید اول سمت بالا بعد چپ و راست و سپس پایین چند بار تکرار کنید و در آخر چشمتان را ببندید تا آرام شوید.
 • حرکت دوم: چشم راست تان را ببندید و با دست بپوشانید سپس با چشم چپ آرام آرام چشمک بزنید.

یک حرکت یوگا برای رفع خستگی چشم قبل از خواب نیز وجود دارد که قدیمی اما موثر و درمانگر است. یک شمع را در یک متری خود روش کنید سپس لامپ ها را خاموش کنید و رو به روی آن بنشینید ارتفاع شمع و سر شما بایدر یک سطح باشد ، به شمع خیره شوید تا چشمتان خسته شود و اشک سرازیر شود سپس دراز بکشید و ده دقیقه چشمتان را ببنید این کار هم به درمان خستگی چشم کمک می کند و هم باعث می شود راحت تر بخوابید.

مناسب ترین حرکات یوگا برای رفع خستگی چشممناسب ترین حرکات یوگا برای رفع خستگی چشم

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/1 از 5 (از 39 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه

ناشناس
1400/02/13

مقاله بسیار کاربردی و عالی بود. خیلی خوبه که همه از این حرکات یوگا برای چشم مطلع باشند