دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

درد پشت چشم نشانه چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/03/12
درد پشت چشم نشانه چیست
مطالب مربوط با درد پشت چشم نشانه چیست

موارد سطحی درد چشم نشانه چیست؟

یکی از دردهای شایعی که در انسان های وجود دارد، مربوط به درد چشم است به طور کلی نمی توان به سوال درد چشم نشانه چیست پاسخ یکسانی داد چرا که عوامل گوناگونی می تواند موجب ایجاد درد چشم در قسمت های مختلف چشم شود. دردهایی که در چشم پدیدار می شود در دو قسمت سطح و قسمت مداری چشم است که با توجه به محل درد پاسخ به سوال ابتدای مقاله یعنی درد چشم نشانه چیست نیز می تواند متفاوت باشد.

پیش از پاسخ دادن به این سوال باید گفته شود که در بسیاری از موارد دردهایی که در چشم ایجاد می شوند دردهای موقتی هستند و جدی نیستند لذا با کمی استراحت و رفع کردن عامل درد چشم، در رفع خواهد شد.

وجود شی خارجی در چشم

یکی از مهمترین علل درد چشم به دلیل وجود جسم خارجی در است، مژه، خاک، سنگ ریزه و حتی مواد آرایشی ممکن است که وارد سطح چشم شوند در این شرایط شما احساس سوزش، قرمزی، درد و آبریزش در چشم خواهید داشت.

بیماری ملتحمه در چشم

یکی دیگر از بیماری ها و عللی که می تواند موجب ایجاد درد در سطح چشم شود مربوط به بیماری چشم صورتی و یا ملتحمه است در این بیمار بافت زیرین پلک بر اثر آلودگی دچار التهاب و عفونت می شود، هر چند در این بیماری درد شدیدی احساس نمی شود ولی شاهد قرمزی، خارش و ترشح خواهیم بود.

سایش قرنیه یکی از علت های درد چشم

از دیگر مواردی که می تواند موجب احساس و ایجاد درد در چشم شود مربوط به سایش قرنیه است، دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند سبب سایش قرنیه شود که از جمله آن ها می توان تماس با گرد و خاک، شن، تراشه های فلزی، لنزها و...اشاره داشته باشیم. در صورتی که دچار سایش قرنیه شده باشید احساس خواهید کرد که چیز در چشم وجود دارد که شامل علائمی چود درد، سردرد، سرخی و حساسیت به نور است.

دلایل دردهای چشمیدلایل دردهای چشمی

موارد مداری (پشتی) درد چشم نشانه چیست؟

علاوه بر موارد سطحی باید به این سوال که موارد پشتی درد چشم نشانه چیست نیز پاسخ داده شود چرا که علت ایجاد درد چشم و احساس آن در پشت چشم می تواند با دردهای سطحی کاملا، متفاوت باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش از سایت دکتر رضاپورمازار دنبال نمایید

دلایل تغییرات مکرر نمره چشم چیست؟

هر آنچه باید در مورد علل، علائم و درمان پیر چشمی بدانید

سینوزیت و میگرن از عوامل ایجاد درد پشت چشم

یکی از علت های ایجاد درد در پشت چشم، مربوط به سینوزیت است، سینوزیت که موجب التهاب در حفره های سینوسی می شود به دلیل ایجاد فشار سبب درد در چشم و سایر اجزای فوقانی صورت می شود. علاوه بر سینوزیت، کسانی که دچار میگرن هستند در موارد شدید وقوع این بیماری می توانند دردهای پشت چشمی را تجربه کنند.

درد پشت چشم به دلیل مشکلات بینایی

در برخی از موارد نیز ممکن است که علت بروز درد پشت چشم مربوط به مشکلات بینایی باشد در صورتی که شخصی دچار یکی از موارد دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیم باشد می تواند درد پشت چشمی را احساس کند چرا که در این وضعیت مغز تلاش می کند تا با تمرکز مشکلات چشمی را برطرف کند که خود می تواند سبب ایجاد درد در چشم شود.

سندرم خشکی چشم نیز از عواملی است که می تواند سبب دردهای پشت چشمی شود، این سندرم شایع است و در حدود هفده تا سی درصد افراد در زندگی خود دچار این سندرم می شود کسانی که دچار خشکی چشم می شود به نور حساسیت دارند و شاهد سردرد و به دنبال آن چشم درد نیز خواهند بود.

دلایل درد در پشت چشمدلایل درد در پشت چشم

اسکلریت از عوامل درد پشت چشم

در برخی از موارد ممکن است که پوشش سخت لایه بیرونی چشم، دچار التهاب شود که به آن اسکلریت گفته می شود در این شرایط در موارد  شدیدی در پشت چشم درد ایجاد می شود که این درد به دنبال حرکت چشم است. از دیگر علائم اسکلریت می توانیم به حساسیت به نور و ایجاد قرمزی در چشم اشاره داشته باشیم.

گلوکوم از علل درد چشم

در برخی از موارد به دلیل بیماری گلوکوم نیز ممکن است در پشت چشم احساس درد داشته باشید، در این شرایط به دلیل این که فشار داخل چشم افزایش می یابد، کاهش دید صورت می گیرد زمانی که یکی از چشم ها درگیر فشار شود درد پشت چشمی ایجاد می شود که در نهایت آسیب چشمی را به دنبال خواهد داشت. علل ایجاد گلوکوم می تواند بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا و مشکلات تغذیه ای باشد.

آنوریسم از دلایل ایجاد درد پشت چشم

یکی دیگر از مواردی که می تواند سبب ایجاد درد چشم و در پشت چشمی در چشم طرف چپ شود مربوط به بیماری آنوریسم است، این بیماری در واقع در مغز رخ می دهد و در آن رگ های خونی ضعیف می شوند و احتمال بروز سکته مغزی وجود دارد که پیامد آن خونریزی است که موجب ایجاد درد در چشم و پشت چشم خواهد شد.

درد پشت چشم به دلیل پاپیلوادما

زمانی که در داخل جمجمه فشاری وجود داشته باشد دیسک نوری متورم می شود و بیماری پاپیلوادما ایجاد می گردد از دیگر علل این بیماری می توان به تومورها، التهابات و خونریزهای مغزی اشاره کرد پاپیلوادما نیز ممکن است سبب درد در پشت چشم شود.

عوامل موثر بر درد پشت چشمعوامل موثر بر درد پشت چشم

آخرین اخبار و مطالب تکمیلی را در این بخش دنبال نمایید

آیا گل مژه آسیب جدی به چشم می رساند

مهم ترین علائم و نشانه های آب مروارید

علت های ایجاد سندرم ژیلبرت یا زردی چشم و راه های درمان آن

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/6 از 5 (از 70 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه

ناشناس
1400/02/15

خیلی مطلب مفیدی بود. مدتها بود دنبال علت این درد در چشمم بودم ک مقاله شما و مراجعه به مطب دکتر پورمازار بسیار ب من کمک کردن