دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

کدام بیماری ها زنگ خطری برای تاری دید هستند

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/03/26
کدام بیماری ها زنگ خطری برای تاری دید هستند
مطالب مربوط با کدام بیماری ها زنگ خطری برای تاری دید هستند

از بیماری های خطرناک برای تاری دید می توان به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون و... اشاره کرد. برای پیشگیری از ایجاد تاری دید بهتر است بیماری های خطرناک برای تاری دید را شناسایی کنید. بیماریی هایی که در ادامه معرفی می کنیم، در صورتی که درمان نشوند عواقب بدی مانند تاری دید، در پی دارند.

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است برخی از بیماری ها باعث ایجاد تاری دید و کاهش شفافیت دید می شوند. بیماری های عصبی و زمینه ای بیشتر بر روی بینایی تاثیر می گذارند. در صورتی که بیماری های خطرناک برای تاری دید را درمان نکنید ممکن است عواقبت دیگری بجز تاری دید برای بدن داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم بیماری های خطرناک برای تاری دید را برای شما معرفی کنیم و اگر به دنبال یافتن دلیل تاری دید خود هستید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

بیماری های خطرناک برای تاری دید کدامند؟

همانطور که اشاره کردیم بیماری های زیادی وجود دارد که باعث تاری دید و کاهش شفافیت دید می شوند از این رو بهتر است این بیماری های خطرناک برای تاری دید را بشناسید و برای درمان آنها اقدام کنید. در صورتی که دچار تاری دید شدید به یک چشم پزشک مراجعه  کنید و علت آن را جویا شوید.

بیماری های خطرناک برای تاری دید  

 • بیماری عصبی ام اس

 • میگرن

 • پارکینسون

 • تومور های چشمی

 • آب مروارید

 • ضعف چشم ها

 • بیماری شالازیون

 • دیابت

 • فشار خون در بارداری

 • سکته مغزی

 • پسوریازیس

علت تاری دید صرفا مبتلا بودن به یکی از بیماری های بالا نیست در برخی از مواقع تاری دید دلیل دیگری دارد. در ادامه این مقاله دلایل دیگر ایجاد تاری دید را برای شما خواهیم گفت.

بیماری تاری دیدبیماری تاری دید

دلایل دیگر تاری دید چه هستند؟

ممکن است در برخی از موارد چشم های شما تار شوند و نیاز به مالش مداوم چشم داشته باشید و در این مواقع دید شما ممکن است دچار اختلال شود. پنج دلیل دیگر بجز بیماریهای نام برده برای تاری دید وجود دارد. علت های تاری دید موارد زیر هستند:

 1. نیاز داشتن چشم ها به عینک و لنز های جدید: افرادی که از عینک های طبی استفاده می کنند به صورت مداوم با تاری دید در ارتباط هستند. برخی از افراد نیاز است مرتب عینک و لنز های خود را تعویض کنند و متناسب با نمره چشمی خود عینک جدیدی را تهیه کنند. سعی کنید در سال 2 بار به چشم پزشک مراجعه و چشم های خود را معاینه کنید.

 2. چشم های آستیگمات: چشم های آستیگمات، قرنیه های نامتقارنی دارند از این رو باعث کاهش و تاری دید می شوند. تشخیص آستیگمات بودن چشم ها توسط دکتر جراح چشم انجام می گیرد.

 3. خشکی چشم ها: اگر چشم ها به اندازه کافی اشک تولید نکنند، دچار خشکی می شوند. خشکی چشم ها علاوه بر تاری دید، باعث التهاب چشمی، خارش و سوزش چشم ها می شود.

 4. التهاب قرنیه: اگر قرنیه به مدت طولانی با لنز های آلوده به ویروس در ارتباط باشند، عفونت می کند و التهاب قرنیه اتفاق می افتد. یکی از عوارض التهاب قرنیه، تاری دید است.

کدام بیماری های خطرناک برای تاری دید جدی هستند؟

در بین بیماری هایی که باعث ایجاد تاری و کاهش شفافیت دید می شوند برخی از آنها باید جدی گرفته شوند و در صورت مبتلا شدن به آنها فورا باید درمان شوند. تاری دید می تواند نشان دهنده عواقب دیگری برای چشم ها باشد پس این موضوع را نادیده نگیرید و به یک چشم پزشک مجرب مراجعه کنید. بیماری های زیر باید جدی گرفته شوند:

 1. دیابت

 2. ام اس

 3. پارکینسون

 4. تومور های چشمی

 5. آب مروارید

پربازدیدترین مطالب وب سایت بینایی را در این بخش دنبال نمایید

بهترین راه های خداحافظی با عینک

بلفاریت چشمی یا گل مژه، علت و درمان التهاب پلک

همه چیز در مورد دیدن خطوط جلوی چشم یا مگس پران و نخ پران

دیابت و ام اس

فردی که به بیماری دیابت مبتلا می شود در صورتی که به آن بی توجه باشد و درمانش نکند ممکن است به بیماری رتینوپاتی دیابتی مبتلا شود. این بیماری به مرور زمان باعث از بین رفتن مویرگ های شبکیه و تاری دید می شود همچنین باعث به وجود آمدن لکه های زرد در شبکیه و در نهایت خونریزی می شود.

بیماری عصبی ام اس با تاثیر بر روی چشم ها به ویژه در بین جوانان باعث تاری دید می شود. بیماری ام اس عوارض دیگری بجز تاری دید مانند التهاب عصب چشمی و کاهش توانایی در تشخیص رنگ و ... برای چشم ها به همراه دارد. در برخی از موارد التهاب چشم ها لزوما به دلیل مبتلا بودن به بیماری ام اس نیست. برای تشخیص بهتر، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

بیماری های خطرناک برای تاری دیدبیماری های خطرناک برای تاری دید

تومور های چشمی و آب مروارید

در بین بیماری های خطرناک برای تاری دید، تومور های چشمی و آب مروارید جدی تر هستند و باید برای درمان آنها اقدام کنید. یکی از علائم جدی تومور های چشمی، تاری و کاهش شفافیت دید است. تومور های چشمی در صورت درمان نشدن باعث کاهش بینایی و در نهایت نابینایی می شوند.

یکی دیگر از بیماری های شایع به ویژه در افراد بزرگسال، آب مروارید است. احتمال مبتلا شدن به این بیماری با افزایش سن بیشتر می شود. از علائم بیماری آب مروارید می توان به تاری دید، حساس شدن به نور، از بین رفتن رنگ ها، تغییر مداوم شماره عینک و... اشاره کرد.

پارکینسون

یکی دیگر از بیماری های خطرناک برای چشم ها، پارکینسون است. تاری دید از علائم اولیه این بیماری نیست ولی در صورتی که بیماری پارکینسون شدت یابد، دید فرد دچار تاری دید می شود. از علائم دیگر این بیماری می توان به ضعف بدنی، خشکی دهان، لرزش در دست ها و پاها و... اشاره کرد. 

بیماری های جدی تاری دیدبیماری های جدی تاری دید

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 32 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه