دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی با مزایای جراحی چشم با Epi-LASIK

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/07/03
آشنایی با مزایای جراحی چشم با Epi-LASIK
مطالب مربوط با آشنایی با مزایای جراحی چشم با Epi-LASIK

اگر شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که همیشه رویای دیدن محیط اطراف بدون عینک را در سر دارید بهتون پیشنهاد می دهم مقاله ی همه چیز درباره اپی لیزیک را مطالعه کنید همان طور که میدانید اولین روش جراحی چشم برای اصلاح عیوب انکساری روش لیزیک بوده است که به تدریج و با پیشرفت های علم پزشکی روش های نوین دیگری با عوارض کمتر جایگزین این روش جراحی چشم شده اند.

همه چیز درباره اپی لیزیک (Epi-LASIK)

شاید شما هم جزء میلیون ها انسانی هستید که برای بهبود دید خود از عینک استفاده می کنید در این صورت حتما مطالبی هرچند اندک در رابطه جراحی لیزیک چشم شنیده اید. کاهش دید به دلیل تغییر شکل قرنیه ی چشم فرد اتفاق می افتد. افرادی که دارای قرنیه ی طبیعی هستند زمانی که نوربه چشمشان برخورد می کند و به قسمت مشخصی از قرنیه ی انعکاس پیدا می کند و به خوبی می توانند محیط اطراف را ببینند.اما افرادی که قرنیه ی آن ها دچار ایراداتی است چشم آن ها نمی تواند نور را به طور مناسب به سایر قسمت های چشم انتقال دهد از این رو فرد محیط اطراف را تار یا محو بسته به نوع ایرادات چشمی می بیند.

انواع مشکلات چشمی عبارتند از:

در این بخش از مقاله همه چیز درباره اپی لیزیک به بررسی این نوع از جراحی چشمی می پردازیم. در این نوع از لیزیک بخشی از لایه های سلولی قرنیه ی چشم به منظور بهبود دید برداشته می شود. این عمل سبب انتقال مناسب نور به شبکیه ی چشم می شود.

جراحی چشم با روش اپی لیزیکجراحی چشم با روش اپی لیزیک

همه چیز درباره اپی لیزیک و تفاوت آن با سایر روش های اصلاح عیوب انکساری

در فرآیند جراحی لازک از الکل استفاده می شود که موجب برداشته شدن پوشش رویه ی قرنیه ی چشم می شود.بعد از برداشته شدن لایه ی رویی چشم با استفاده از لیزر قرنیه تراش داده می شود و به این ترتیب بینایی بهبود پیدا می کند. در روش های سنتی و قدیمی تر لیزیک برای برداشتن لایه رویی چشم از یک چاقوی باریک و نازک استفاده می شد.

بعد از ابداع روش لازک چند سال بعد روش جراحی اپی لیزیک جایگزین آن شد. برتری روش اپی لیزیک نسبت به عمل لازک این است که دیگر نیازی به الکل نیست و مدت زمان بهبودی پس از عمل جراحی به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند. برای برداشتن لایه ی رویی قرنیه ی چشم در روش اپی لیزیک از میکروکراتوم استفاده می شود.

این وسیله به نحوی طراحی شده است که علاوه بر اینکه لایه رویی قرنیه در محل خود نگه می دارد برشی بر روی لایه ی ابتدایی قرنیه ایجاد می کند. برتری این روش نسبت به روش های قبل حفظ سلول های اپیتلیوم است. در بروز رسانی های جدید روش اپی لیزیک لایه رویی به طور کامل برداشته نمی شود. در هر دو روش گفته شده مدت زمان بهبود کاهش پیدامی کند.

مقالات مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

عمل فمتولیزیک چیست؟

جراحی به روش SMILE چیست؟

جراحی فمتواسمایل، جراحی ایده آل برای ورزشکاران

چه افرادی برای عمل اپی لیزیک مناسب هستند؟

ما در بخشی از مقاله همه چیز درباره اپی لیزیک با این پرسش مواجه می شویم که عمل اپی لیزیک مناسب چه افرادی است؟ دکتر جراح چشم با توجه به ویژگی های هر بیمار روش خاصی را برای عمل چشم وی انتخاب می کنند. ورزشکاران کاندید اول برای انجام عمل اپی لیزیک می باشند این افراد دو هفته پس از عمل میتوانند به مسابقات ورزشی برگردند و برخلاف عمل لیزیک که احتمال کنده و چروک شدن لایه  پوششی وجود دارد هیچ نگرانی در مورد عمل اپی لیزیک وجود ندارد.

افرادی که قبلا به علت قرنیه ی نازک نمی توانستند عمل لیزیک را انجام دهند اکنون می توان با عمل اپی لیزیک این مشکل را حل کنند. البته با توجه به پیشرفت های پزشکی می توان گفت عمل اپی لیزیک برای همه مناسب تر از عمل لیزیک است. افرادی که مشکل نزدیک بینی زیادی دارند به علت تراشیدن زیاد قرنیه نیز جزء کاندیدهای عمل اپی لیزیک محسوب می شوند.

افراد مناسب برای انجام عمل اپی لیزیک چشمافراد مناسب برای انجام عمل اپی لیزیک چشم

مزایای عمل جراحی اپی لیزیک

برای بیان مزایای جراحی اپی لیزیک در مقاله همه چیز درباره اپی لیزیک به بخشی از تحقیقاتی که بر روی سه روش جراحی چشم لیزیک، لازک، اپی لیزیک انجام شده است می پردازیم. این تحقیق حدودا بر روی 100 فرد انجام گرفته است که هر یک از سه روش ذکر شده برای عمل جراحی چشم را انجام دادند.

درد بعد از عمل جراحی در افرادی که عمل اپی لیزیک انجام دادن نسبت به سایر روش های عمل چشم کمتر بود و بهبود بلافاصله بعد از عمل در روش پی آر کی نسبت به سایر روش ها سریع تر انجام گرفته است. پس از یک ماه از جراحی میزان بهبودی بینایی در هر سه روش به یک اندازه بود. میزان کدورت قرنیه پس حدود یک سال در روش اپی لیزیک نسبت به دو روش دیگر کمتر گزارش شد.

مراحل جراحی اپی لیزیک

قبل از بیان مراحل جراحی اپی لیزیک در مقاله ی همه چیز درباره اپی لیزیک خوب است به نکاتی توجه کنید:

  1. تمام دستورات پزشک را به طور کامل اجرا کنید
  2. بعد از جراحی به شما یک قطره به عنوان مسکن برای کاهش درد و یک قطر آنتی بیوتیک برای جلوگیری از خطر عفونت چشمی داده می شود. که باید مطابق دستور از آن ها استفاده کنید.
  3. برای مراقبت از چشم به هنگام خواب باید از یک محافظ بر روی چشم ها استفاده شود.

در این بخش از مقاله ی همه چیز درباره اپی لیزیک مراحل مختلف جراحی اپی لیزیک توضیح داده می شود:

  • در ابتدا باید داخل چشم قطره ی بی حسی ریخته شود تا فرد متوجه ی درد در زمان عمل نشود.
  • لایه ی رویی قرنیه برداشته می شود
  • پس از کنار زدن لایه به وسیله لیزر قرنیه تراشیده می شود.
  • لایه برداشته شده به سر جای خود بازگردانده می شود.
  • یک لنز که نقش پانسمان را دارد بر روی چشم گذاشته می شود بعد از چند روز از روی چشم بر می دارند.

مراحل جراحی اپی لیزیکمراحل جراحی اپی لیزیک

مراقبت های بعد از جراحی اپی لیزیک

در بخش انتهایی مقاله همه چیز درباره اپی لیزیک به مراقبت های پس از عمل می پردازیم که عبارتند از:

  • زمانی در حدود دو تا سه روز به تشخیص پزشک معالج طول می کشد تا شما بتوانید پانسمان چشم خود را بردارید بعد از این دوره باید کمی تامل کنید تا دید شما کامل شود.
  • برای جلوگیری از التهاب و عفونت و افزایش کیفیت قرنیه قطره های تجویزی را به درستی استفاده کنید.

مراقبت های لازم جراحی اپی لیزیکمراقبت های لازم جراحی اپی لیزیک

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه