دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی با کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/10/04
آشنایی با کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی
مطالب مربوط با آشنایی با کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی هم بسیار جالب و قابل توجه است! بله شاید تا الان بوتاکس را صرفا یک عمل زیبایی برای از بین بردن چین و چروک می دانستید اما کاربرد بوتاکس صرفا برای زیباسازی چهره نیست. برای مثال عمل بوتاکس در زمینه چشم پزشکی نیز کاربرد دارد و یکی از روش های درمانی برای بعضی از بیماری های مرتبط با چشم شناخته می شود.

بوتاکس راهی برای درمان میگرن چشم، افتادگی پلک و... است. در ادامه این مطلب در سایت دکتر رضا پورمازار به توضیح بیشتر در مورد آن می پردازیم.

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکیکاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

کاربرد بوتاکس در درمان میگرن چشمی

میگرن ها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. میگرن از نوع چشمی کمی نادر است اما یکی از دلایل سردرد به شمار می رود. دلیل این بیماری نیز اسپاسم عروق خونی است که در شبکیه اتفاق می افتد. از عوارض این بیماری می توان به کوری موقتی، چشم درد و سردرد های زیاد اشاره کرد. در صورت بروز این بیماری فرد در زندگی روزمره خود دچار مشکلات زیادی می شود. استرس، استعمال دخانیات، اختالات هورمونی و... از دلایل این بیماری شناخته می شود.

درمان میگرن از کاربردهای بوتاکس

گرچه علم پزشکی تاکنون پیشرفت ای زیادی داشته است اما هنوز این علم از ارایه درمان قطعی برای این بیماری عاجز است. اما یکی از راه های درمانی موقت، تزریق بوتاکس به برخی نواحی اطراف چشم است. این روش یاعث می شود تا حدودی از شدت حملات میگرن چشمی گرفته شود.

کاربرد بوتاکس در درمان انحراف چشم

انحراف چشم یکی دیگر از بیماری های مرتبط با چشم است که استرابیسم یا لوچی چشم نیز نامیده می شود. این بیماری باعث عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم شده و چشم ها در جهات مختلفی قرار می گیرند. می توان از عوامل مختلفی مثل ژنتیک، تنبلی چشمی، تومور چشمی و یا آسیب وارد شدن به سر به عنوان دلایل این بیماری اشاره کرد. اما با استرابیسم قابل درمان است.

درمان لوچی از کاربرد های بوتاکس

عامل هایی که باعث انحراف چشم شده اند باعث به هم خوردن تعادل ماهیچه ها می شوند. این موضوع باعث تاثیر بر مردمک چشم و عصب های آن نیز می شود. در روش درمانی تزریق بوتاکس عضله ای از چشم که دچار کم کاری شده است با تزریق تقویت می شود و عضله ی پرکارتر موقتا از کار می افتد. گرچه به جز این، روش های دیگری نیز مثل جراحی برای درمان وجود دارد. کاربرد بوتاکس در درمان انحراف چشم برای کودکان نیز امکان پذیر است.

کاربرد بوتاکس در درمان پلک زدن غیر ارادی

بلفارواسپاسم یا پلک زدن به طور غیر ارادی از مشکلاتی است که با افزایش سن رخ می دهد و در میان سالمندان شیوع بیشتری دارد. انواع و شدت های مختلفی برای این بیماری وجود دارد که نوع خوش خیم آن بیشتر رواج دارد. در بلفارواسپاسم برخی عضلات صورت به نا خواسته و مکررا منقبض می شوند. یکی از علایم این بیماری که با کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی قابل درمان است، خشکی چشم است. تجربه استرس زیاد شدت بیماری را افزایش می دهد.

انواع کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکیانواع کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

درمان بلفارواسپاسم از کاربرد های بوتاکس

البته که روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که جراحی یا درمان دارویی از جمله آنها هستند. اما روش دیگر استفاده از تزریق بوتاکس است. از پروتئین دیسپورت برای تزریق استفاده می شود تا در قسمت های پایانه عصبی عضلات قرار گرفته و انقباض مکرر عضلات چشم جلوگیری می کند.

در حقیقت تزریق بوتاکس باعث ضعف عضلات می شود. اما این تزریق تا حدود سه ماه تاثیر دارد و پس از آن باید مجددا انجام شود. این یکی دیگر از کاربرد های بوتاکس در چشم پزشکی است.

دیگر کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

شاید جالب باشد که بدانید استفاده از بوتاکس در علم پزشکی سابقه زیادی دارد و از دهه هشتاد میلادی مورد استفاده قرار می گیرد. اولین کاربرد آن نیز به درمان استرابیسم بر می گردد. پس از آن برای درمان انحراف چشم از این متد درمانی استفاده شد. اما کاربرد های دیگر بوتاکس در چشم پزشکی شامل جوانسازی پوست اطراف چشم، درمان خشکی چشم، افتادگی پلک و... نیز می شود.

کاربرد بوتاکس در جوان سازی

با افزایش سن در هر فردی برخی چین و چروک ها در پوست بدن و به خصوص در اطراف چشم نمایان می شود. این چین و چروک های پنجه کلاغی باعث کاهش الاستین پوست و استفاده بیشتر از عضلات می شود. برای تزریق بوتاکس به جهت درمان چین و چرک اطراف چشم بهتر است به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.

دلیل این موضوع نیز آشنایی کامل متخصص با آناتومی و عضلات اطراف چشم است. فراموش نکنید که تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین و چروک درمانی موقتی است و ممکن است دوباره به آن نیاز پیدا کنید.

دیگر مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

تاثیر بوتاکس برای درمان افسردگی

راه های درمان پف دور چشم با بوتاکس

نحوه عملکرد تزریق بوتاکس به چه شکل می باشد

کاربرد بوتاکس در افتادگی پلک و خشکی چشم

اگر خشکی چشم به دلیل بیماری بلفارواسپاسم باشد می توان با روش تزریق بوتاکس باعث تغییراتی در جریان اشک شد. برای افتادگی پلک نیز گرچه متد های درمانی دیگری مثل جراحی وجود دارد اما اگر دلیل افتادگی پلک، افتادگی ماهیچه های ابرو تشخیص داده شود، می توان با تزریق بوتاکس ابروها را بالا برده و افتادگی پلک را درمان کرد. 

تزریق بوتاکس در کلینیک دکتر رضا پورمازار

آنچه گفته شد در مورد کاربرد های بوتاکس در چشم پزشکی بود اما بوتاکس کاربرد های دیگری نیز در زیباسازی پوست صورت و سایر نقاط بدن دارد. در کلینیک دکتر پورمازار علاوه بر خدمات مرتبط با تزریق بوتاکس، خدمات درمانی بیماری های مرتبط با چشم مانند تزریق ژل نیز ارایه می شود.

از جمله این خدمات می توان به اصلاح عیوب انکساری چشم، انجام عمل های زیبایی پلک، درمان انحراف چشم، آب سیاه یا گلوکوم، لیزر شبکیه، آب مروارید و... اشاره کرد. قابل ذکر است که این خدمات با بهترین کیفیت و قیمت مصوب ارایه می شود.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه