دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/10/25
تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم
مطالب مربوط با تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم

اختلالات سیستم عصبی مرکزی تشکیل شده از بیماری ها و مشکلات مربوط به ساختار مغز و نخاع است. متاسفانه این تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم طیف گسترده ای از بیماری ها را در برگرفته و در بسیاری از موارد با مشکلات و علامت های بینایی خفیف تا شدید همراه می باشد. تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از مهمترین بخش معاینات بالینی در حوزه مغز و اعصاب به شمار می آید.

در این مقاله با ما در مطب دکتر پورمازار همراه باشید تا شما عزیزان را با تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم و راه های درمان آن بیشتر آشنا کنیم.

تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم چگونه است؟

متاسفانه تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم و علائم بینایی ایجاد شده به دنبال شکل گیری اختلالات سیستم عصبی مرکزی بسته به عوامل و پارامترهای مختلف کاملا متفاوت بوده و در طیفی از حالات قرار خواهد گرفت. میزان پیشرفت بیماری، نواحی درگیر شده، سن، جنس و وجود بیماری های زمینه ای از مهمترین عوامل تاثیرگذار در ایجاد مشکلات بینایی ناشی از اختلالات سیستم عصبی مرکزی محسوب میشوند.

اختلالات سیستم عصبی مرکزی و مشکلات بینایی

همانطور که پپیش تر نیز گفته شد، مشکلات بینایی یکی از مهمترین و اصلی ترین نشانه های ایجاد شده به دلیل وجود اختلالات سیستم عصبی مرکزی از جمله ناهنجاری های عروقی، عفونت های حاد و مزمن مغزی، بیماری های نورودژنراتیو مانند سکته مغزی، هانتینگتون، پارکینسون، ام اس، اختلالات عملکردی و وجود ضایعات کوچک و بزرگ مغزی است.

تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشمتاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم

دوبینی

دوبینی یکی از مهمترین و شایع ترین مشکلات بینایی ایجاد شده به دلیل تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم است. بیش از هرچیزی باید توجه داشت که دوبینی در بسیاری از موارد به دنبال مصرف انواع مختلفی از داروهای اعصاب و روان، داروهای ضدصرع و داروهای ضدتشنج ایجاد شده و نیاز به بررسی های بیشتر توسط پزشک مربوطه خواهد داشت.

وجود ضایعه های مغزی به ویژه در نواحی مانند قشر بینایی، تومورهای ایجاد شده در کیاسمای بینایی، تروما و آسیب های فیزیکی وارد شده به ساختار مغز و نخاع، خونریزی های مغزی، آنووریسم و بیماری های خودایمنی ایجاد شده در مسیر مغز و نخاع مانند ام اس از مهمترین اختلالات سیستم عصبی مرکزی تاثیرگذار بر بینایی افراد مبتلا به شمار می آیند.

توهمات دیداری

متاسفانه توهمات بینایی و دیدن تصاویر غیرواقعی یکی دیگر از نشانه ها و تغییرات ایجاد شده به دنبال اختلالات سیستم عصبی مرکزی است که در بسیاری از موارد به دنبال مصرف برخی از داروها و به ویژه در صورت ابتلا به بیماری های روحی روانی مانند اسکیزوفرنی ایجاد خواهد شد. نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده در حوزه مغز و اعصاب و تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم، نشان داده است که آسیب های فیزیکی ایجاد شده در قسمت های عمقی لوب پس سری نیز از دیگر دلایل ایجاد کننده توهمات دیداری به شمار می آید.

پر بازدیدترین مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

مهمترین دلایل لرزش پلک چشم چیست؟

انواع قطره های چشمی اشک مصنوعی و کاربردهای آن ها

همه چیز در مورد دیدن خطوط جلوی چشم یا مگس پران و نخ پران

همی انوپسی بی تمپورال و نابینایی

مشکلات ایجاد شده به دنبال تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم معمولا به دوشکل نابینایی در نیمی از میدان دید فرد(همی انوپسی بی تمپورال) و نابینایی کامل ایجاد خواهد شد. آسیب های فیزیکی و تومورهای ایجاد شده در مسیر عصب بینایی، کیاسمای بینایی، تومورهای هیپوفیزی و سکته های مغزی از مهمترین دلایل ایجاد کننده نابینایی در افراد به شمار می آیند.

مشاهده فلش و لکه های نورانی

یکی دیگر از آزاردهنده ترین تاثیر اختلالات مغز و نخاع  روی چشم مانند افزایش مایع مغز نخاعی، مشاهده لکه های نورانی همراه با دیگر علائم بینایی مانند تاری دید و دوبینی است. باید توجه داشت که مشاهده لکه های نورانی در بیماران مبتلا به میگرن با حملات اورا نیز مشاهده شده و احتیاج به بررسی های بیشتر خواهد داشت.

ناتوانی در چرخش و حرکت دادن چشم ها، دیدن اشیا دورتر و یا نزدیک تر از مکان واقعی ان ها، عدم مشاهده اندازه طبیعی اشیا و اختلالات حرکتی چشم ها از دیگر مشکلات ایجاد شده به دنبال تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم درگیری به شمار می آیند.

اختلالات مغز و نخاع روی چشماختلالات مغز و نخاع روی چشم

درمان علائم بینایی در اختلالات سیستم عصبی

توجه، بررسی و درمان تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و با همکاری متخصصین مغز و اعصاب، چشم پزشک و نورولوژیست ها انجام خواهد شد. خوشبختانه در بسیاری از موارد علائم بینایی ایجاد شده به دنبال تشخیص و درمان اختلالات سیستم عصبی مرکزی، برطرف شده و تنها در موارد نادری نیاز به درمان های جانبی و مراجعه به چشم پزشک خواهند داشت.

روش های تشخیصی تاثیر اختلالات مغز و نخاع روی چشم

تشخیص صحیح و مناسب یکی از اصلی ترین و مهم ترین اقدامات لازم به منظور درمان و بهبودی انواع مختلف مشکلات بینایی ایجاد شده در اختلالات سیستم عصبی مرکزی است. مهمترین روش های تشخیصی به منظور درماناختلالات بینایی ایجاد شده به دنبال مشکلات سیستم عبی مرکزی عبارت اند از:

معاینات ساده و اولیه چشم پزشکی

این نوع از معاینات توسط متخصص چشم پزشک انجام شده و تعیین کننده سلامت فیزیکی چشم ها می باشد.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی)

این روش بوسیله عکس برداری اشعه ایکس انجام شده و از مهمترین راه های تشخیص عفونت ها، ضایعات و تومورهای مغزی به شمار می آید.

تصویربرداری مغناطیسی (ام آر آی)

امروزه این روش یکی از رایج ترین، کارآمدترین و پرطرفدارترین روش های درمانی اختلالات سیستم عصبی مرکزی در جمعیت متخصصین مغز و اعصاب است. در این روش از امواج مغناطیسی و رادیویی به منظظور تشخیص تومورهای مغزی، آسیب های فیزیکی و بیماری های خودایمنی استفاده خواهد شد.

توموگرافی انتشار پوزیترون (پی ای تی)

این روش یکی از مهمترین روش های تشخیصی مشکلات بینایی در افراد مبتلا به اختلالات سیستم عصبی مرکزی است. در مجموع میتوان گفت انتخاب روش های تشخیصی به منظور اقدامات درمانی مناسب، نیازمند بررسی و کشف اختلالات نورولوژیکی و علائم ایجاد شده به دنبال ایجاد این بیماری ها بوده و در برخی از موارد احتیاج به درمان های تیمی و مشارکت متخصصین مغز و اعصاب، نورولوژیست ها، متخصصین روانپزشک و چشم پزشک خواهد داشت.

درمان علائم بینایی در اختلالات سیستم عصبیدرمان علائم بینایی در اختلالات سیستم عصبی

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 2/7 از 5 (از 33 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه