دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

سرطان ملانومای چشم چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/10/25
سرطان ملانومای چشم چیست
مطالب مربوط با سرطان ملانومای چشم چیست

در حوزه پزشکی امروز ها سرطان های بسیاری در جواب مرحله مختلف بدن شناسایی شده است . چشم نیز به عنوان یکی از اعضای بدن از این گونه بیماری ها و جدا نبوده و سرطان ملانوما چشم بیماری سرطانی است که در برخی از افراد دیده می شود. ملانوم ایست سلول‌های در چشم هستند که خاصیت رنگدانه‌ای دارند و رنگدانه های چشم را می سازند.

در واقع بیماری سرطان بیماری است که در آن سلول های یک بخش از بدن به صورت غیرطبیعی جهش پیدا می‌کنند و رشد و تکثیر بیش از اندازه ای را دارند. سرطان ملانومای چشم نیز به این معنی است که سلول‌های ملانویست چشم یک جهش غیر طبیعی صورت پذیرفته و رشد و تکثیر بیش از اندازه‌ای دارند. ما در این مقاله که با راهنمایی هایی که از دکتر رضا پورمازار متخصص چشم دریافت کرده این، قصد داریم شما عزیزان را با سرطان ملانومای چشم وانواع آن بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با سرطان ملانومای چشم

در یک موضوع آشنایی با سرطان ملانومای چشم باید بگوییم که سرطان ملانومای چشم رشد و تکثیر بدون رویه سلولهای ملانوم ایست چشم می باشد. این سلولها در بخش‌های مختلفی از چشم و یا یک متمرکز از چشم بیش از اندازه رشد می‌کنند و می‌توانند در بخشی از تجمع پیدا کنند و سرطان و تومور سرطانی ملانوما را ایجاد کند. اما در سرطان ملانوما چشم چه نواحی از چشم درگیر این بیماری خواهد شد.

آشنایی با سرطان ملانومای چشمیآشنایی با سرطان ملانومای چشمی

آشنایی با سرطان ملانومای چشم و نواحی درگیر

اینکه چه ناحیه ای از چشم شما دچار سرطان ملانوما چشم می‌ شود و چه نواحی از بدن درگیر می شود رابطه مستقیم با نوع سرطان دارد. سرطان می تواند بدخیم یا خوش خیم باشد اگر سرطان ملانوما چشم شما از نوع بدخیم باشد این سرطان از چشم به سایر نواحی بدن نیز مهاجرت می‌کند و ممکن است و جوارح دیگر بدن شما را نیز دچار کند.

برای نمونه اگر سرطان ملانوم چشم شما از نوع بدخیم باشد سلول های سرطانی می توانند به نقاط دیگر مهاجرت کنند و در اثر فرایند متاستاز نقاط دیگر را نیز درگیر کنند. درگیری کبد و ریه و استخوان ها می تواند در نتیجه بدخیم بودن سرطان ملانوما ی چشم شما باشد و این سرطان به سرطان بخش‌های دیگر نیز تبدیل شود.

پر بازدیدترین مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

تقویت چشم با تغذیه مناسب

راه های طبیعی برای داشتن چشمانی درشت و زیبا

علل و روش های درمان سیرنگوما یا چربی های سفید رنگ زیر چشم

سرطان ملانومای چشم و لایه یووه آ چشم

لایه یووه درگیر ترین ناحیه چشم در سرطان ملانوما چشم. در آناتومی چشم یک لایه مابین شبکیه و قسمت سفید رنگ چشم وجود دارد که به آن لایه یووه می‌گویند. در اکثر سرطان های ملانوما ی چشم این لایه یعنی لایه یوها است که درگیر می شود. وظیفه این لایه تغذیه چشم می باشد و اگر این لایه درگیر سرطان ملانوم های چشم شده باشد. احتمال اینکه سرطان به سایر قسمتهای بدن سرایت کند بسیار زیاد است. خود لاه یووه آ قسمت های مختلفی تقسیم می‌شود و سرطان ممکن است قسمت های مختلفی از این لایه دیده شود.

سرطان ملانومای چشمی چیستسرطان ملانومای چشمی چیست

سرطان در قسمت‌های مختلف لایه یووه آ

یووه دارای دو قسمت پشتی و کوئید و قسمت جلوی یا عنبیه چشم می باشد. انواع سرطان ملانومای چشم سرطان ملانوما در انواع مختلفی وجود دارد و در بخش‌های مختلفی از چشم دیده می‌شود که عبارتند از سرطان ملانوما ای که در داخل چشم است و مستقیم تخم چشم را درگیر میکند . سرطان ملانوما ای که خارجی ترین لایه جلوی چشم یعنی ملتحمه را درگیر میکند . سرطان ملانوما ای که حفره چشمی یا حفره چشم را درگیر میکند 

علائم سرطان ملانومای چشم

آشنایی با سرطان ملانومای چشم و علائم آن؛ علائم سرطان ملانوما ی چشم می‌تواند متفاوت باشد و به عواملی چون ناحیه درگیر شده، نوع سرطان ملانوما، میزان پیشرفت آن و وضعیت عمومی بیمار و همچنین سن بیمار بستگی دارد.

سرطان ملانوما ی چشم نیز به مانند هر سرطان دیگری چنانچه در مرحله اولیه تشخیص داده شود عوارض کمتری خواهد داشت و درمان آن نیز راحت تر خواهد بود. به طور کلی سرطان ملانوما ی چشم در نوع اولیه و ثانویه آن بروز پیدا می‌کند که در ادامه به بررسی هر یک از این دو نوع خواهیم پرداخت.

انواع سرطان ملانومای چشم

آشنایی با سرطان ملانومای چشم و انواع آن؛ نوع اولیه سرطان ملانوم نوعی است که در مراحل اولیه و از چشم ها شروع می شود و اگر بدخیم باشد به سایر جوارح بدن بروز پیدا می‌کند و می‌تواند خوش‌خیم نیز باشد. اما سرطان ثانویه ملانوم سرطان نیست که بر اثر سرطان سایر جوارح بدن به چشم سرایت کرده است. ۹۰ درصد سرطان ثانویه ملانوم سرطانیست که حاصل از سرطان‌های پوستی می‌باشد و به عبارتی از سرطان پوست به سرطان ملانوم چشم تبدیل شده است.

به طور کلی علائم سرطان ملانومای چشم به شرح زیر است:

  • در عنبیه چشم نقطه تاریکی ایجاد شود.
  • نور چشمک زن بیش از اندازه در میدان دید دیده شود
  • چشم دائماً اشک آلود باشد
  • بیمار به طور دائم تاری دید شدید داشته باشد و یا به طور دائم و شدید لکه های شناور مشاهده شود

انواع سرطان ملانومای چشمیانواع سرطان ملانومای چشمی

سرطان ملانومای چشم و پرتو درمانی

آشنایی با سرطان ملانومای چشم و پرتو درمانی؛ در مورد آشنایی با سرطان ملانومای چشم می بایست با معروف‌ترین و درمان آن نیز آشنا شوید. پرتو درمانی یکی از درمان هایی است که در موضوع آشنایی با سرطان ملانوما چشم مورد بحث است. نام دیگر این درمان رادیوتراپی است که در آن از امواج پر قدرت کاما و پروتونها استفاده می‌ شود.

این امواج سلولهای ملانومای چشم را از بین می‌برند. چنانچه سلول‌های سرطانی ملانوم در داخل چشم کوچک و متوسط باشند و به عبارتی سرطان بدخیم نباشد این روش روش موثر و مفید است در روش پرتودرمانی در موضوع آشنایی با سرطان ملانوما این چشم یک صفحه کوچک رادیواکتیو بر روی چشم بیمار سرطانی قرار داده خواهد شد. پرتوها با انرژی نور بسیاری با آن تابانده می‌شوند و همین باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی ملانوم در چشم بیمار می شود.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3 از 5 (از 34 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه