دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آنژیوگرافی چشم چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/10/25
آنژیوگرافی چشم چیست
مطالب مربوط با آنژیوگرافی چشم چیست

آنژیوگرافی چشم را می توان یکی از روش های تشخیصی نام برد که متخصصان چشم پزشک برای شناخت تغییرات چشمی و تشخیص بیماری استفاده می کنند. آنژیوگرافی در دسته جدید ترین راه های تشخیص بیماری های مرتبط با چشم قرار می گیرد. با توجه به اینکه آنژیوی چشم یک شیوه پر کاربرد در شناخت بیماری های چشمی در کلینیک های معتبر چشم پزشکی محسوب می شود، در این مقاله به معرفی آنژیوگرافی چشم و کاربردهای آن می پردازیم.

آشنایی با آنژیوگرافی چشمآشنایی با آنژیوگرافی چشم

آنژیوگرافی چشم برای چیست؟

توجه داشته باشید که آنژیوگرافی صرفا یک راه برای تشخیص بیماری است و در درمان آن کاربردی ندارد. چشم پزشک با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی چشم می تواند عروق شبکیه چشم را بررسی کرده و تغییرات آن را زیر نظر بگیرد.

این روش کم خطر راهی برای تشخیص بیماری هایی مثل رینوپاتی دیابتی، ورم ماکولا، انسداد عروق، سرطان چشم، تخریب ماکولا به دلیل افزایش سن، چک کردن عروق خونی مشیمیه و... است. پزشک پس از تزریق ماده مخصوص به بدن سعی می کند از عروق خون رسان چشم تصویر برداری کرده تا بیماری ها مشخص شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

سرطان ملانومای چشم چیست

اکتروپیون به چه بیماریی گفته می شود

آشنایی با نوروپاتی دیابتی چشم و راه های درمان آن

آنژیوگرافی چشم تهران چطور انجام می شود؟

بیمار پس از مراجعه به کلینیک پذیرش شده و برای عمل آنژیو آماده می شود. در ابتدا قطره ای در چشم فرد چکانده می شود که باعث باز شدن مردمک چشم می شود. بیمار باید بداند که این قطره به صورت مقطعی و کوتاه مدت می تواند باعث کاهش دید شود. اما هیچ جای نگرانی در این مورد وجود ندارد چرا که بعد از گذشت چند ساعت، سطح بینایی فرد به حات طبیعی بر می گردد. این قطره در دسته داروهای ضد کولینرژیک قرار می گیرد. پس از تزریق این قطره به چشم، بیمار باید حدود 20 دقیق صبر کند.

در مرحله بعد پزشک ماده فلئورسین را به داخل ورید بازو تزریق می کند. این ماده بی خطر بوده و پس از تزریق به بدن در تمام عروق خونی پخش می شود. همزمان با بخش های مختلف این ماده به چشم نیز می رسد و باعث می شود تا عروق خونی درخشان تر به نظر برسد.

بیمار به سمت دستگاهی هدایت می شود که وظیفه عکاسی از چشم را برعهده دارد. دوربین مخصوص یک نور ابی رنگ را به چشم می تاباند. این نور آبی رنگ باعث بازتابش عروق خونی به رنگ سبز می شود. دوربین این بازتاب نور را با استفاده از ثبت عکس یا فیلم ذخیره می کند تا پزشک به تشخیص بیماری بپردازد.

عوارض آنژیوگرافی چشم چیست و چطور می توان آن را کاهش داد؟

عوارض آنژیوی چشم شدید نیست؛ اگر چه شرایط ممکن است در هر فرد متغییر باشد. شاید بتوان تاری دید کوتاه مدت، احساس تهوع و استفراغ را شایع ترین عوارض آن دانست. این موضوع حاد نیست و به رودی بر طرف می شود. بعضی بیماران ممکن است با حالت افزایش ضربان قلب، خشکی بزاق و حتی عطسه نیز مواجه شوند. این واکنش ها در پاسخ به وارد شدن ماده ای جدید به سیستم گردش خون کاملا طبیعی به نظر می رسد اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

پس از آنژیوگرافی شبکیه چشم پوست بدن انسان تا چند ساعت زرد رنگ تر به نظر می رسد. ادرار نیز ممکن است به رنگ زرد پررنگ یا نارنجی تبدیل شود. این موضوع نیز با مصرف بیشتر مایعات جبران می شود. در مواردی که کمتر شیوع دارد واکنش سیستم ایمی بدن ممکن است باعث ایجاد کهیر شده و باعث خارش پوست شود. این موضوع نیز با آنتی هیستامین قابل برطرف شدن است. در موارد بسیار نادری ممکن است فرد دچار مشکلات تنفسی یا سایر مشکلات جدی شد. حتما به خاطر داشته باشید که دارو های مصرفی خود را قبل از آنژیو در اختیار پزشک بگذارید تا پزشک بهترین تصمیم را بگیرد. ضمنا انجام آنژیو گرافی چشم در زمان بارداری ممنوع می باشد.

آنژیوگرافی چشم و عوارض آنآنژیوگرافی چشم و عوارض آن

عمل آنژیوگرافی شبکیه چشم در تشخیص چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

بر اساس آنچه گفته شد آنژیوی چشمی باعث می شود تا رگ های خونی رنگ خاصی به خود گرفته و باعث تصویربرداری دقیق تر و بهتر شود. پزشک با توجه به مسیر عروق و اختلالات احتمالی، بیماری را تشخیص داده و روش درمانی مناسب را انتخاب می کند اما چه بیماری هایی با روش آنژیو گرافی چشم قابل تشخیص هستند؟

دژنراسیون ماکولا

 این بیماری  در افراد مسن و یا بالای 50 سال بیشتر دیده می شود. دید مرکزی در این بیماری دچار اختلال جدی می شود و فرد به سمت نابینایی حرکت می کند. در حقیقت این لکه زرد یک نقط حساس در شبکیه و در پشت چشم است ک دچار مشکل می شود. دکتر با استفاده از آنژیو عروق خونی نشت دار را تشخیص می دهد.

 رتینوپاتی دیابتی

دیابت روی عروق خونی چشم تاثیر گذار است. این بیماری می تواند منجر به نشت خون شده و دید را کاهش دهد. تشخیص زود هنگام مشکلات بینایی در افراد دیابتی بسیار مهم و برای چشم حیاتی محسوب می شود.

انسداد عروق شبکیه

به دلایل مختلفی ممکن است جریان خون ارسالی به شبکیه و یا سایر بخش های چشم قطع شده و یا دچار اختلالاتی شود. تغدیه سلول های شبکیه در صورت قطع جریان خون مختل می شود و بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد. آنژیوگرافی روشی است که در آن می توان رگ هایی که دچار مشکل یا قطع خون رسانی شده اند توسط پزشک شناسایی شده و نسبت به درمان آن اقدام شود.

آنژیوگرافی چشمی در مطب دکتر رضا پورمازار

در مورد این عمل تشخیصی، عوارض و روش انجام آن توضیحات کاملی ارایه شد. دکتر رضا پورمازار به عنوان یکی از بهترین جراحان و متخصصان چشم پزشک در سطح شهر تهران شناخته می شود. بسیاری از روش های درمانی و تشخیصی مثل آنژیوی چشم با استفاده از بهترین دستگاه آنژیوگرافی چشم در مطب دکتر پورمازار با بهترین کیفیت انجام می شود. از جمله خدمات قابل ارایه در مطب ایشان می توان به بوتاکس، تزریق ژل، خدمات لنز و عینک، درمان تنبلی چشم، لیزر شبکیه، درمان بیماری هایی مثل آب مروارید و... اشاره کرد.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/7 از 5 (از 33 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه