دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

جراحی کاتاراکت به روش فیکو چگونه است

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :25 بهمن ، 1400
جراحی کاتاراکت به روش فیکو چگونه است

جراحی کاتاراکت به روش فیکو از پیشرفته ترین عمل هایی است که این روزها طرفداران و مراجعه کنندگان بسیاری دارد. کاتاراکت یا آب مروارید که بر اساس علائم مشخص به وجود آمده توسط این روش تحت عمل جراحی قرار گرفته و درمان می شود. در این مقاله با کارشناسان ما در کلینیک دکتر پورمازار همراه باشید تا از چگونگی عمل جراحی آب مروارید به روش فیکو اطلاعات کامل و جامعی بدست آورده و با آرامش خیال این عمل را انجام دهید.

کاتاراکت یا آب مروارید

آب مروارید یکی از بیماری های چشمی است که عمدتا برای سنین بالا رخ می دهد. البته در برخی موارد با بروز بعضی از بیماری ها سنین دیگر نیر امکان دچار شدن به آن را دارا می باشند. در این بیماری هاله ای کدر مانند مقابل چشم بیمار در ناحیه عدسی تشکیل می شود.

عدسی چشم که از آب و پروتئین تشکیل شده است در این شرایط با وقوع آب مروارید باعث ایجاد تاری دید می شود. در حقیقت این ضایعه سعی در تغییر ساختار عدسی چشم و تجمع پروتئینی در ناحیه دیگر عدسی دارد. آب مروارید پس از وقوع باید به اصطلاح به مرحله " رسیده شدن" برسد تا بتوان اقدام به جراحی و برداشتن ضایعه نمود.

عمل جراحی کاتاراکت به روش فیکوعمل جراحی کاتاراکت به روش فیکو

علائم بروز آب مروارید

اکنون که توضیح مشخصی از آب مروارید را بدست آوردید لازم است بدانید در صورت بروز چه علائمی باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید و پس از معاینه برای جراحی کاتاراکت به روش فیکو آماده شوید. این علائم عبارتند از:

 • مشکلات دید نور در شب برای مثال؛ تابش خیره کننده چراغ ها و اذیت شدن چشم
 • زرد شدن رنگ ها و کدر دیدن اجسام
 • مشکل دید نور در آفتاب و روز
 • تغییر شماره نزدیک بینی به صورت افزایشی در میانسال ها
 • تغییر ناگهانی شماره عینک
 • تاری دید و به اصطلاح "مه گرفتگی" مقابل چشم ها

دیگر مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

مهم ترین علائم و نشانه های آب مروارید

چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند؟

هر آنچه باید در مورد علل، علائم و درمان پیر چشمی بدانید

جراحی کاتاراکت به روش فیکو چگونه انجام می شود؟

با توجه به آن که از علائم بروز آب مروارید اطلاعات کافی را بدست آوردید بهتر است اکنون در مورد نحوه عمل جراحی کاتاراکت به روش فیکو اطلاعات لازم را کسب نمایید. این عمل که از شایع ترین نوع جراحی برای رفع آب مروارید صورت می گیرد به این گونه است که 15 دقیقه قبل از عمل قطره بی حسی در چشم بیمار ریخته می شود.

سپس مردمک ها شروع به گشاد شدن می کنند که در طی عمل دکتر بتواند به راحتی به پشت آن و عدسی دسترسی پیدا کند. پس از آن که بیمار به اتاق عمل وارد شد توسط پرستار به تخت هدایت شده و توسط دکتر بیهوشی تحت مراقبت قرار می گیرد تا در صورت لزوم دارو تزریق شود.

در تکنیک فیکو امولسیفیکشن اولتراسوند که به اختصار فیکو گفته می شود، در تصور عموم مردم به روش لیزری نیز معروف شده و از انرژی فرا صوت برای خرد کردن هسته عدسی که پس آب مروارید سفت شده است بهره مند است.پس از آن که شرایط توسط پزشک بررسی شد، چشم توسط بتادین استریل شده و با اسپکلوم پلک ها باز نگه داشته می شود.

بعد از آن جراحی توسط میکروسکوپ چشمی آغاز می شود. دو برش در ناحیه سفیدی چشم در نزدیکی قرنیه ایجاد شده و توسط سوراخ کوچکی به عدسی دسترسی پیدا می کند. سپس پروب دستگاه که بسیار کوچک است وارد شده و آب مروارید را تخلیه می کند و لنز مصنوعی دائمی در آن جا قرار می گیرد و عمل بدون هیچ بخیه ای پایان می پذیرد. لازم است بدانید لنز ها هرگز توسط شما احساس نمی شود.

نحوه انجام جراحی کاتاراکت به روش فیکونحوه انجام جراحی کاتاراکت به روش فیکو

شرایط قبل از عمل فیکو

حال که اطلاعات مفیدی از نحوه انجام جراحی کاتاراکت به روش فیکو بدست آوردید پیش از عمل هرگز به خود ترس راه نداده و با آرامش خیال راحت برای جراحی قدم بردارید. مدت زمان تقریبی عمل کوتاه بوده و بدون درد انجام می شود. لازم است حتما طبق دستورات پزشک دارو های لازمه را مصرف نموده و با آرامش خیال و اعتماد به متخصص اقدام به عمل نمایید.

علت بروز آب مروارید

برخی از عوامل باعث می شود شما به کاتاراکت یا آب مروارید دچار شوید و با رعایت بعضی از اقدامات می توانید از بروز این اتفاق تا حدودی جلوگیری کنید. از جمله این عوامل عبارتند از:

 • سابقه برخورد و ضربه به چشم ها
 • بیماری های زمینه ای همچون دیابت و ...
 • استعمال دخانیات همچون سیگار
 • مصرف طولانی مدت بعضی از داروها عوارض دار همچون کورتون
 • پیشینه خانوادگی
 • قرارگیری مقابل نور خورشید بدون محافظ و عینک دودی
 • عمل های جراحی قبلی چشم در برخی موارد
 • و ...

عوارض جراحی کاتاراکت با روش فیکو

این عمل که عمدتا در 20 الی 30 دقیقه انجام می شود عمدتا در 98 درصد از افراد بدون مشکل گزارش شده است اما در دو درصد دیگر التهاب، تورم قرنیه، قرمزی چشم، افزایش فشار داخل چشم و در تعداد انگشت شماری خونریزی مشاهده شده است.که همه این موارد با دارو رفع می شود.

معمولا همه افراد از عمل خود راضی بوده و مشکل خاصی آن ها را تهدید نمی کند. چه بسا پس از عمل نیز طبق آمار و گزارشات 95 درصد افراد با دید بهتری به زندگی ادامه داده و از مشکلات دوربینی و نزدیک بینی رنج نمی برند.

مزایا و عوارض جراحی کاتاراکت به روش فیکومزایا و عوارض جراحی کاتاراکت به روش فیکو

مراقبت ها پس از جراحی کاتاراکت به روش فیکو

بعد از عمل معمولا لازم است تا 24 ساعت استراحت کنید. بعد از یک روز نوبت معاینه توسط پزشک است تا شرایط بعد عمل و وضعیت عدسی ها را بررسی نماید. در طول این مدت لازم است از دارو های تجویز شده استفاده نموده و مسکنی که طبق نظر او گفته شده را مصرف کنید.

همچنین قطره های چشمی نیز برای شما تجویز می شود که لازم است تا یک ماه بعد عمل مصرف کنید. بیماران پس از سپری کردن دوره نقاهت می توانند تمام فعالیت هایی که آب مروارید مانع از انجام آن بوده است همچون، رانندگی، ورزش و ... را مجدد از سر بگیرند.

کلینیک تخصصی چشم بینایی

در این مقاله سعی شد اطلاعات مفید و کاملی از جراحی کاتاراکت به روش فیکو به همراه مزایا و معایب آن پرداخته شود. همچنین لازم است با رعایت تمام شرایط قبل و بعد عمل طبق نظر پزشک و مطالب گفته شده درمان را سپری کنید.

کلینیک تخصصی چشم بینایی زیر نظر دکتر پور مازار مفتخر است خدمات درمانی بینایی همچون: رفع عیوب انکساری، گلوکوم یا آب سیاه، کاتاراکت، لیزر شبکیه، لیزیک و لازک، بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی چشم) و مجاری اشکی را خدمت بیماران و مراجعه کنندگان محترم ارائه دهد.

مطالب مربوط با جراحی کاتاراکت به روش فیکو چگونه است
آشنایی با بیماری رتینوپاتی دیابتی

آشنایی با بیماری رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یکی از عارضه های مهم دیابت می باشد که ما قصد داریم تا شما را با تشخیص بیماری رتینوپاتی دیابتی، علائم تشدید بیماری رتینوپاتی دیابتی و راه های درمان آن آشنا نماییم.

بیشتر
تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان تفاوت های زیادی با هم دارند. این تفاوت ها دلایل خاص خود را داشته و بنابراین پزشک می بایست با توجه به سن فرد، معاینه خاصی را انجام دهد.
بیشتر
ورزش و برنامه استراحت چشم برای کابران رایانه

ورزش و برنامه استراحت چشم برای کابران رایانه

خستگی چشم نه تنها باعث افت کار و افزایش اشتباهات فرد می شود بلکه در مواردی سردرد را نیز به همراه دارد. از آن جا که کنار گذاشتن رایانه ناممکن است انجام ورزش های چشمی مفیدی توصیه می شود تا این فشار کاهش یابد.
بیشتر
پیوند عصب چشم چگونه انجام می شود

پیوند عصب چشم چگونه انجام می شود

بیشتر افراد در سراسر جهان از آسیب دیدگی عصب بینایی چشم نسبت به سایر بیماری های چشم، دچار نقص دید می شوند. در اینجا می خواهیم  ببینیم که چه می شود که عصب بینایی دچار مشکل می شود.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I