دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از کاشت لنز کدامند

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :25 بهمن ، 1400
مراقبت های بعد از کاشت لنز کدامند

مراقبت های بعد از کاشت لنز از جمله مهم ترین اقداماتی است که باید پس از عمل جراحی به خوبی آن ها را انجام داده تا مانع از بروز عوارض عمل شده و از رخداد هر اتفاقی جلوگیری نمایید. در این مقاله با کلینیک بینایی همراه باشید تا به خوبی بتوانید اطلاعات جامع و کاملی از مراقبت های بعد از عمل کاشت لنز داخل چشمی بدست آورده و با آرامش خیال دوران نقاهت خود را با انجام اقدامات موثر سپری کنید.

مراقبت های لازم بعد از کاشت لنزمراقبت های لازم بعد از کاشت لنز

عمل جراحی کاشت لنز

برای افرادی که امکان انجام رفع عیوب انکساری از جمله دور بینی، نزدیک بینی به دلیل ضخامت نامناسب قرنیه و عوامل دیگر با عمل هایی چون لیزیک، لازک و ... امکان پذیر نباشد، از عمل جراحی کاشت لنز داخل چشم استفاده می شود.

در این شرایط عمل فوق بدون بستری قبل و بعد از جراحی در بیمارستان صورت می گیرد. بیمار فقط مدت زمان عمل را در بیمارستان و اتاق عمل حضور داشته و پس از آن مرخص می شود. در این عمل لنز مربوطه داخل چشم توسط پزشک کاشته شده و مشکل بیمار با طی شدن دوره نقاهت برطرف می شود.

مراقبت های بعد از کاشت لنز

پس از آن که لنز مربوطه داخل چشم بیمار کاشته شد لازم است تا مراقبت های لازم حتما توسط او لحاظ شود تا مانع از بروز هر رخدادی گردد. علاوه بر این مراقبت ها در طی دوران نقاهت، بایدها و نباید هایی نیز وجود دارد که لازم است حتما مورد توجه قرار گیرد. در ادامه به توضیح کامل هر مورد پرداخته شده است:

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

نکات مهم در استفاده از لنزهای تماسی

همه آنچه که درباره لنز طبی باید بدانید

در دوران ویروس کرونا استفاده از لنز بهتر است یا عینک؟

مراقبت های بعد از عمل جراحی کاشت لنز

پس از کاشت لنز لازم است حتما طبق دستورات پزشک تمام مراحل را سپری نمایید و تحت نظر او دوران نقاهت خود را پشت سر بگذارید. از جمله:

 • نگران پانسمان چشم خود نباشید. روز بعد از عمل نوبت ویزیت شماست و پانسمان برداشته خواهد شد. در طول این مدت مراقب باشید تا ضربه ای به محل وارد نشود.
 • شما مجاز هستید بعد از 24 ساعت صورت خود را بشویید و استحمام انجام دهید.
 • داروها و قطره های تجویز شده را طبق نسخه در زمان بیداری مصرف نمایید تا دوران نقاهت به خوبی سپری شود.
 • پس از عمل یک محافظ پلاستیکی شفاف روی چشم شما کشیده می شود تا مانع از ورود آلودگی در منزل به منطقه جراحی شده گردد. پس حساسیت و نگرانی زیادی برای دید خود و نتیجه عمل نداشته باشید.
 • در صورتی که احساس درد، دو بینی، سوزش شدید، تاری و کدر شدن دید، حساسیت زیاد به نور و ... را داشتید حتما با پزشک مربوطه ارتباط برقرار نموده و راه کار های مناسب را دریافت نمایید.
 • می توانید در هنگام استراحت در شب از چشم بند های متنوعی که در بازار موجود است، تهیه نموده و از آن ها استفاده کنید. توجه کنید در هنگام خریداری جنس پارچه، طول، عرض آن و ... باعث بروز حساسیت و فشار به چشم نشود.
 • در صورتی که تنها زندگی می کنید بهتر است از یک همراهی، دوست، پرستار و ... درخواست کمک نمایید. زیرا که در روزهای اول پس از عمل ممکن است دید شما کامل نبوده و برای برخی از کارهای خود نیاز به کسی داشته باشید تا شما را همراهی نماید. همچنین در برخی موارد ممکن است به نور نیز حساسیت اندکی داشته باشید. در این شرایط حضور یک نفر در کنار شما الزامی می باشد.
 • در صورت چسبیده شدن پلک ها، کاهش زیاد بینایی و ... حتما به پزشک اطلاع دهید. البته از یاد نبرید ممکن است بعد از عمل احساس کنید چیزی درون چشم شما جدید است. این امر کاملا عادی است و پس از چند روز عادی می شود.

مراقبت های بعد از جراحی کاشت لنزمراقبت های بعد از جراحی کاشت لنز

اقدامات مضر پس از عمل کاشت لنز

در همین زمان که در حال انجام مراقبت های بعد از کاشت لنز هستید، هرگز نباید برخی از اقدامات مضر را در دوران نقاهت انجام دهید. زیرا ممکن است منجر به بروز خسارت های جبران ناپذیری برای شما گردد. به برخی از این اقدامات مضر در ذیل اشاره شده است:

 • نور خورشید برای شما بعد از عمل مضر است. مانع از رسیدن آن به چشم های خود شوید.
 • هرگز چشم های خود را ماساژ ندهید. همه نتیجه عمل را بهم خواهد ریخت.
 • تا یک هفته از استفاده لوازم آرایش برای چشم های خود دوری کنید.
 • بهتر است زیاد پشت فرمان ننشینید و رانندگی را برای پس از دوران نقاهت بگذارید.
 • از مواد شیمیایی دوری کنید.
 • در محیط های آلوده، دارای گرد و غبار حاضر نشوید.
 • در روز اول سر خود را نشویید. و پس از مجاز بودن برای استحمام مراقب باشید مواد بهداشتی و شوینده وارد چشم هایتان نشود.
 • از ورزش های رزمی همچون بوکس تا یک ماه دوری کنید.
 • از هفته دوم به بعد می توانید شنا و تنیس را در برنامه خود قرار دهید.
 • از تماشای تلویزیون، رایانه و تکنولوژی های تصویری بهتر است دوری کرده و کمتر استفاده کنید تا دوران نقاهت سپری شود. اما اگر شغل شما لازم به استفاده این موارد است، حتما از قطره های چشمی اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • وسایل های سنگین را جا به جا نکنید. و برای سوار شدن به هواپیما با پزشک مشورت نمایید.

اقدامات مفید بعد از کاشت لنز داخل چشم

پس از عمل کاشت لنز و رعایت مراقبت های بعد از جراحی برخی از اقدامات را بهتر است پیگر انجام داده و رعایت کنید. از جمله:

 • بهتر است شب ها به مدت یک هفته در دوران نقاهت از محافظ چشم استفاده نمایید.
 • با رعایت زمان می توانید پس از چند روز مطالعه نموده و از لوازم تکنولوژی بهره مند شوید.
 • داروها و قطره ها سر ساعت مقرر استفاده نمایید و مانع از بروز عوارض عدم استفاده دارو شوید.
 • استحمام خود را پیوسته انجام دهید مگر در زمانی که از طرف پزشک ممنوع اعلام شده باشد.
 • در حمام می توانید از محافظ چشم استفاده کنید تا مانع از رفتن آب، شامپو، صابون و ... به داخل چشم شوید.
 • از مراقبت های بعد از کاشت لنز که در بالاتر گفته شد به خوبی بهره ببرید، تا طول درمان به خوبی سپری شود.
 • بیرون از منزل از عینک آفتابی مناسب حتما استفاده نمایید. تا مانع از ورود نور خورشید به چشم ها شوید.
 • پیاده روی روزانه خود را به طور معمول می توانید بعد از عمل انجام دهید.
 • در طول مصرف قطره ها و دارو ها از تمیزی دست های خود اطمینان کامل را حاصل نمایید.
 • در روزهای ابتدایی پس از عمل حساسیت زیادی نداشته باشید و از ایجاد استرس دوری کنید.

اقدامات لازم بعد از جراحی کاشت لنز داخل چشماقدامات لازم بعد از جراحی کاشت لنز داخل چشم

مزایا و معایب کاشت لنز با مراقبت های بعد از آن

تا به این جا با این عمل و مراقبت های بعد از کاشت لنز به طور کامل آشنا شدید. اکنون شاید برای شما سوال باشد که این عمل از چه مزایا و معایبی برخوردار است. از مزایای این عمل می توان به مواردی همچون؛ تغییر شماره نزدیک بینی و اصلاح آن، بهبود کیفیت در قرنیه، دید بهتر در مقایسه با استفاده از عینک، امکان استفاده در قرنیه های نازک، امکان تکرار عمل و برداشتن لنزها در صورت عدم رضایت به صلاحدید پزشک، اصلاح عیوب انکساری با دقت بالاتر به نسبت روش های درمان با لیزر، انجام عمل بدون نیاز به دستگاه های پیچیده جراحی و ... اشاره کرد.

از معایب این عمل جراحی نیز می توان به امکان قرار نگرفتن لنز در مرکز، دوره نقاهت طولانی در صورت بخیه زدن، بروز آب مروارید و آب سیاه در موارد اندک شمار می توان اشاره کرد. در صورتی که مراقبت های بعد از کاشت لنز را به خوبی انجام دهید می توانید مانع از بروز بسیاری از عوارض شوید.

کلینیک تخصصی چشم بینایی

در این مقاله سعی شد به اطلاعات فوق العاده جامع و کاملی از مراقبت های بعد از کاشت لنز پرداخته شود. همچنین با ذکر مزایا و معایب آن شما به راحتی می توانید طول درمان خود را سپری نموده و با آرامش خیال از عمل خود رضایت خاطر داشته باشید.

کلینیک بینایی زیر نظر دکتر رضا پورمازار ضمن آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، مفتخر است بیماران و مراجعین محترم را در جهت رفع عیوب انکساری، آب مروارید، آب سیاه، لیزیک و لازک، بلفاروپلاستی و لیزر شبکیه همراهی نماید.

مطالب مربوط با مراقبت های بعد از کاشت لنز کدامند
روش تشخیص و جلوگیری از بیماری تنبلی چشم

روش تشخیص و جلوگیری از بیماری تنبلی چشم

تنبلی چشم یکی از بیماری های شایع در میان کودکان است. بهترین راه برای جلوگیری از تنبلی چشم مراجعه به پزشک و درمان به موقع آن می شود. با شناخت علائم تنبلی چشم و عوارض تنبلی چشم و روش های تشخیص بیماری تنبلی چشم و روش جلوگیری از تنبلی چشم چشمانی سالم را به کودکان خود هدیه دهید.

بیشتر
لیفت یا بوتاکس، کدام یک بهتر است

لیفت یا بوتاکس، کدام یک بهتر است

لیفت بهتر است یا بوتاکس؟ از سوالات بسیار افراد این است که برای برطرف کردن چین و چروک لیفت بهتر است یا بوتاکس؟ با این مقاله با تفاوت هر یک آشنا خواهید شد.
بیشتر
علت آب مروارید در جوانی

علت آب مروارید در جوانی

آب مرواردید در جوانی دلایل و علت های مختلفی دارد که با شناخت هر یک از آنها می توانید از بروز این بیماری در سنین کم جلوگیری نمایید و یا به راحتی توسط متخصص چشم درمان کنید.
بیشتر
همه چیز درباره التهاب بافت یووه

همه چیز درباره التهاب بافت یووه

التهاب بافت یووه چیست؟ این التهاب مربوط به تورم لایه میانی چشم به نام یوه است.علائم التهاب بافت یووه چیست؟ علائم می تواند بر اثر التهاب و غیره باشد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I