دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1401/01/17
اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی چیست
مطالب مربوط با اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی چیست

عفونت داخل چشمی انواع مختلفی دارد که یکی از آنها اندوفتالمیت است. این نام برای التهاب و عفونت شدید چشمی به کار برده می شود. این عفونت نیز می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای مثال عفونت داخل چشمی می تواند پس از جراحی ایجاد شود و یا حتی ورود یک جسم خارجی به چشم باعث وقوع این مشکل گردد.

هر چند این بیماری تا حدود زیادی نادر محسوب می شود اما در صورت بروز باید سریعا تحت اقدامات اورژانسی قرار گیرد تا از آسیب های بیشتر جلوگیری شود. در این مطلب از سایت دکتر رضا پورمازار قصد تشریح این بیماری و روش های درمان آن را داریم. همراهمان باشید.

آشنایی با اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی

اما اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت به عفونتی که در داخل چشم و اتاقک قدامی (بخش زلالیه و زجاجیه) رخ می دهد اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی می گویند. این عفونت غالبا به دلیل تهاجم باکتری یا قارچ رخ می دهد.

قابل توجه اینکه عفونت های چشمی ناشی از ویروس ها و انگل ها را با نام اندوفتالمیت نام نمی برند. غالبا این بیماری ناشی از باکتری هاست. اندوفتالمیت چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن می تواند تهدید کننده بینایی باشد. به همین دلیل گفته می شود که این بیماری به درمان سریع و اورژانسی نیاز دارد.

آشنایی با اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمیآشنایی با اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی

علل اندوفتالمیت چیست؟

در بسیاری از موارد اندوفتالمیت چشم ناشی از ضربه هایی است که منجر به پارگی یا سوراخ شدن چشم می شود.عفونت قرنیه یا جراحی های چشمی ممکن است باعث انتشار میکروب به بخش های مختلف چشم شود. در این نوع عفونت در مرحله اول زلالیه و بعد از آن زجاجیه درگیر آلودگی می شوند.

اما در برخی موارد نیز عفونت از طریق گردش خون وارد بافت چشم می شود. در این وضعیت اول بافت مشمیه درگیر شده و پس از آن عفونت به زجاجیه می رسد. بنابراین علت اصلی این بیماری را باید ورود عفونت به داخل چشم دانست.

علایم اندوفتالمیت چیست؟

اندوفتالمیت چشم باعث التهاب و قرمز شدن قسمت صلبیه می شود. علاوه بر آن رو و یا داخل پلک ها ترشحاتی مشاهده می شود که به رنگ زرد یا سفید هستند. رنگ قرنیه نیز ممکن است به سمت مات شدن میل کند. عفونت ممکن است در اتاقک قدامی در میان عنبیه و قرنیه هم نفوذ کرده باشد. علایم این بیماری بسیار سریع ظاهر می شوند. البته گاهی ممکن است علایم در طی یک یا دو روز و حتی تا شش روز بعد از آسیب ظاهر شوند. علایم زیر از جمله شایع ترین ها برای این بیماری محسوب می شوند:

  • درد چشم (خصوصا پس از جراحی)
  • از دست رفتن یا کاش سطح بینایی
  • خروج مداوم چرک از چشم و اطراف آن
  • قرمزی و التهاب چشم
  • ورم کردن پلک
  • تاری دید
  • سختی نگاه کردن به چراغ های روشن
  • تب بدون دلیل
  • خارش

علائم عفونت داخل چشمیعلائم عفونت داخل چشمی

تشخیص اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی

از آنجا که این بیماری در اسرع وقت باید درمان شود، لازم است اقدامات تشخیصی به سرعت انجام شوند. برای تشخیص عفونت چشمی پزشک در ابتدا به معانه ظاهری پرداخته و سپس برای تشخیص نوع قارچ یا باکتری بخشی از مایعات داخل چشم را نمونه برداری می کند. این مایع به ازمایشگاه ارسال می شود تا ارزیابی شده تا پزشک روش درمان مناسب را انتخاب کند.

انواع اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی

اندوفتالمیت قارچی یا باکتریایی دو نوع دارد. یکی از انواع این اندوفتالمیت برون زاد است. برون زاد به این معناست که عامل عفونت از خارج بدن وارد چشم شده است. نوع دیگر آن نیز اندوفتالمیت درون زاد است. این نوع نیز به معنای وارد شدن عفونت از قسمتی از بدن به داخل چشم است. معمولا نوع برون زاد شیوع بیشتری دارد که دلیل آن عمل های جراحی و یا آسیب مستقیم توسط یک جسم خارجی است.

عوامل افزایش خطر اندوفتالمیت حاد

عوامل مختلفی وجود دارند که ریسک این بیماری را افزایش می دهند. در هنگام جراحی کاهش زیاد مایع پشت چشم، طولانی شدن زمان انجام جراحی چشم و التیام نیافتن زخم از عوامل خطرزا و حاد شدن بیماری هستند. اما دیگر عوامل خطرزا بعد از ایجاد عفونت شامل انتقال دادن دیرهنگام بیمار به بیمارستان، پاره شدن صلبیه، تـاخيربـيش از ۲۴ سـاعت در تـرميم اوليـه و پـارگی عدسـی، عوامـل خطرساز مهمی در ايجاد اندوفتالميت بعد از ضربه نفوذ کننده محسوب می شوند که در این بین پارگی عدسی و تاخير در ترميم اوليه مهمتر هستند.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

سرطان ملانومای چشم چیست؟

جراحی کاتاراکت به روش فیکو چگونه است؟

آشنایی با نوروپاتی دیابتی چشم و راه های درمان آن

عوارض اندوفتالمیت آندروژن

از عوارض این بیماری می توان به تاثیرگذاری آن بر پلک های بالا و پایین است. اگر عفونت به مجرای اشکی وارد شود می تواند باعث یووییت و داکریوسیستیت شود. همچنین کشیده شدن عفونت به بخش های مختلف چشم می تواند عواقب بدی برای بینایی فرد داشته باشد. در صورت عدم درمان این بیماری می تواند حتی به بخش های مختلف بدن حمله کرده و مشکلات بیشتری را ایجاد کند..

درمان اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی به چه شکل است؟

استفاده از آنتی بیوتیک ها در سریع ترین زمان ممکن اهمیت فوق العاده بالایی برای درمان این بیماری دارد. معمولا آنتی بیوتیک ها را مستقیما و توسط سرنگ به داخل چشم تزریق می کنند. بعضی اوقات یک داروی کورتیکوستروئیدی برای کاهش التهاب چشم نیز استفاده می شود. در موارد کمی نیز قطره ها و همچنین قرص های انتی بیوتیک تجویز می شود. اگر جسم خارجی وارد چشم شده یکی از مهمترین مراحل درمانی خارج کردن آن جسم است که حتما باید در بیمارستان و توسط جراحان انجام شود.

لذا توصیه می شود هرگز اطرافیان و خود فرد نباید اقدام به بیرون آوردن شی خارجی نموده و در عوض بهتر است فرد اسیب دید را سریعا به بیمارستان منتقل کنند. تحقیقات نشان داده است که پس از شروع درمان ابتدا درد و ورم چشم کاهش یافته و سپس بینایی فرد بهبود پیدا خواهد کرد.

درمان اندوفتالمیت توسط دکتر رضاپورمازار

مطلب فوق را تحت عنوان اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی را مطالعه کردید. بهتر است بدانید شما می توانید این بیماری و سایر بیماری های مرتبط با چشم را در مطب و کلینیک دکتر رضا پورمازار تحت درمان قرار دهید.

از جمله خدمات ارایه شده در کلینیک دکتر پرمازار می توان به اصطلاح عیوب انکسای، زیبایی پلک، لیزر شبکیه، خدمات عینک و لنز، درمان تنبلی چشم، درمان انحراف چشم، درمان اب سیاه و آب مروارید، خدمات بوتاکس و تزریق ژل و... اشاره کرد. این کلینیک تحت حمایت انواع بیمه های کوجود در کشور بوده و خدمات خود را بالاترین کیفیت به بیماران و مراجعان ارایه می دهد.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 4 از 5 (از 34 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه