دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

روش های تشخیص و درمان تومور اربیت چشمی

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1401/01/17
روش های تشخیص و درمان تومور اربیت چشمی
مطالب مربوط با روش های تشخیص و درمان تومور اربیت چشمی

تشخیص و درمان تومور اربیت چشمی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. اربیت در اصطلاح بخشی استخوانی است که از چشم، ماهیچه های متصل و از اعصاب و بافت های مرتبط با آن مراقبت می کند. تومورها می توانند در هر قسمتی از بدن از جمله در اربیت چشمی تشکیل شوند.

این تومور یک بافت غیر طبیعی است که در داخل اربیت چشم رشد می کند. اما خبر خوب این است که این تومورها معمولا از نوع بدخیم نبوده و خوش خیم محسوب می شوند. در این مطلب از سایت دکتر رضا پورمازار در مورد درمان تومور اربیت چشمی به ارایه توضیحاتی میپردازیم.

آشنایی با بیماری تومور اربیت چشمیآشنایی با بیماری تومور اربیت چشمی

تومور اربیت چشمی به چه شکل است؟

چشم های بیرون زده و برجسته یکی از مهمترین نشانه های تومور اربیت است. این بیرون زدگی چشم با عنوان پروپتوز شناخته می شود. در کودکان شایع ترین نوع تومور اربیت چشمی، همانژیوما است.

کیست درمویید چشمی نیز نوعی بافت در دوران جنینی است که با افزایش سن بزرگ می شود و توصیه می شود تا در اسرع وقت نسبت به خروج و درمان آن اقدام شود. بیرون زدگی ناشی از تومور های اربیت چشمی باعث عدم بسته شدن کامل پلک ها می شود و در بلند مدت به قرنیه نیز آسیب می رساند.

علل ابتلا به تومور اربیت چشمی

بیماری های مختلفی در دنیا وجود دارد که علت ابتلا به آنها مشخص نیست. تومور اربیت چشمی نیز یکی از همین بیماری هاست که علت واضح و مشخصی در ابتلا به آن وجود ندارد. تنها روابط کشف شده این بیماری با بعضی بیماری های دیگر است که می تواند تا حدودی علت ابتلا را مشخص کند.

برای مثال افرادی که مبتلا به تومورهای لنفوییدی و بیماری های مرتبط با تیروئید هستند احتمالا بیشتر به تومور اربیت چشمی نیز دچار شوند. با توجه به این توضیحات راه پیشگیری برای این بیماری وجود ندارد و بهتراست در صورت ابتلا هر چه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام کرد.

انواع تومور اربیت چشمی چیست؟

درست است که این بیماری اسم و نشان مشخصی دارد اما انواع متفاوتی نیز دارد تومور اربیت چشمی بخش های مختلفی از چشم انسان را ممکن است درگیر کند. ضمن اینکه این تومورها به دو دسته تومور های خوش خیم و بدخیم نیز تقسیم بندی می شوند.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

تقویت چشم با تغذیه مناسب

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟

علل و روش های درمان سیرنگوما یا چربی های سفید رنگ زیر چشم

تومور اربیت کاذب حدقه چشمی

 نوعی از این تومورها به این نام یا با نام تومور کاذب التهابی شناخته می شود. این نوع تومور خود به چندین دسته تقسیم بندی می شوند. از جمله:

  • منتشر: چربی انتهای چشم با آن درگیر است.
  • قدامی: درگیر شدن ناحی قدامی چشم
  • تومور اشکی: غذه های اشکی درگیر این بیماری می شوند.
  • تومور عصبی: درگیر شدن اعصاب باعث التهاب در راس حدقه
  • تومور عضلانی: عضلات خارجی چشم در یک یا دو طرف بزرگ به نظر می رسد.

تومور اربیت چشمی پلک و حدقه

تومرهایی که در حدقه چشم شکیل می شوند علت آن را باید در عصب ها، عروق، غدد اشکی و لنفوم ها پیدا کرد. البته ممکن است در برخی مواقع از سینوی ها، مغز و... نیز وارد شوند. گاهی نیز این تومورها از سایر بخش های بدن به چشم سرایت می کنند. اما غالبا این بیماری از پوست غدد چربی منشا گرفته است. تومورهای پلک نیز ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند. اما برخی کیست های اربیت چشمی نیز وجود دارند از جمله: کیست درمویید، کیست اپیدرمویید، درمولیپوما، موکوسل سینوس و مننگوسل

انواع بیماری تومور اربیت چشمیانواع بیماری تومور اربیت چشمی

علایم تومور اربیت چشمی

دانستن نشانه های این بیماری کمک می کند تا از تشخیص دیرهنگام آن جلوگیری کرده و عوارض آن را به حداق ممکن برسانید. اصلی ترین علامت این بیماری، بیرون زدگی چشم است. اما علایم دیگر اربیت چشمی نیز قابل توجه هستند که از آن جمله می توان به دوبینی، عفونت، التهاب چشمی، تاری دید، بسته نشدن کامل پلک ها، تورم پلک ها، احساس فشار در چشم، کاهش میدان دید و گاهی درد در ناحیه چشم اشاره کرد. در صورت مشاهده هر کدام از این نشانه ها سریعا به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص به موقع داده شود.

روش های تشخیص تومور اربیت چشمی

ممکن است پزشکان پس از معاینه های ظاهری از ام آر آی و یا عکس های سی تی اسکن جهت تشخیص این بیماری استفاده کنند. اما راه اصلی برای تشخیص تومور اربیت چشم روش اربیتوتومی است. در این روش مطمئن بافت برداری جهت تشخیص انجام شده و نمونه را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند. بیوپسی نیز یکی دیگر از روش های تشخیصی است که با استفاده از سوزن نمونه ای بسیار کوچک از بافت تهیه شده و به آزمایشگاه ارسال می شود.

روش های درمان تومور اربیت چشمی

اگر دکتر تشخیص تومور اربیت چشم را برای شما داد، نگرانی به خود راه ندهید. امروزه راه های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. ضمن اینکه فراموش نکنید که در اکثر موارد به نوع خوش خیم این بیماری مبتلا خواهید شد. اگر منشا این بیماری توموری خارج از محدوده چشم باشد با درمان تومور اصلی تومور چشمی نیز بهبود می یابد. به این روش تسکینی می گویند. اما اگر تومور در داخل چشم باشد شرایط کمی فرق می کند. در صورت امکان تومور باید برداشته شود.

اما گاهی تومور قابل برداشتن نیست و پزشک با توجه به نمونه برداری باید تشخیص دهد که ایا امکان استفاده از شیمی درمانی یا رادیوتراپی وجود دارد یا نه! برای درمان های مکمل نیز ممکن است پزشک از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت چشم و همچنین داروهای کورتونی برای تسکین التهاب تجویز کند.

درمان تومور اربیت چشمیدرمان تومور اربیت چشمی

احتمال موفقیت درمان تومور اربیت چشمی چقدر است؟

درمان پذیر بودن تومورهایی که در ناحیه اربیت چشم تشکیل می شوند، به غدد چشم بستگی دارد. تومورهای بدخیم در ناحیه پلک چشم با احتمال موفقیت بالاتری برداشت می شوند و احتمال برگشت بیماری نیز کم است. اما موضوع مهم حتی پس از موفقیت در برداشتن تومور اربیت چشمی معاینات منظم برای جلوگیری از تشکیل دوباره آن است. در موارد نادری ممکن است در صورت شدت بیماری و گسترش تومور نیاز به تخلیه چشمی پیدا شود. در هر صورت به یاد داشته باشید که تشخیص به موقع و شروع درمان سریع مهمترین موضوع در درمان این بیماری است.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 32 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه