دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

انواع خال چشمی و روش های درمان آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1401/02/04
انواع خال چشمی و روش های درمان آن
مطالب مربوط با انواع خال چشمی و روش های درمان آن

انواع خال چشمی وجود دارد که بر اثر ملانوسیت بر روی سطح خارجی چشم ایجاد می شود. افراد معمولا با خال پوستی آشنایی دارند اما خال چشمی کمتر شناخته شده است. این نوع خال با عنوان نووس شناخته می شود و در بخش های مختلف چشم ممکن است به وجود آید.

نکته قابل توجه در مورد این نوع خال ها این است که باید مدام مورد بررسی قرار گیرند تا از تبدیل به سرطان ملانوما جلوگیری شود. در این مطلب از سایت دکتر پور مازار قرار است در این زمینه توضیحاتی ارایه دهید. تا پایان همراه ما باشید تا شما عزیزن را با انواع خال چشمی و روش های درمان آن بیشتر آشنا کنیم.

خال چشمی و راه های درمان آنخال چشمی و راه های درمان آن

خال چشمی چیست؟

خال چشم زیبایی چشم را از بین می برد و دید را کمی مختل می کند. انواع خال چشمی مختلفی وجود دارد که در قسمت های مختلف آن پدید می آید. خال در حقیقت لکه ای رنگی است که بر روی سطح خارجی چشم ایجاد می شود. پزشکان می گویند در اغلب موارد خال درون چشم بی خطر است اما باید مورد پایش قرار بگیرد تا تبدیل به بیماری خطرناکی نشود. این خال ممکن است مادرزادی به وجود آمده و یا در اثر وقوع اتفاقی به ایجاد شود.

انواع خال چشمی

برای آشنایی با خال چشمی باید تفاوت های آنها را بشناسید. انواع خال چشمی بر اساس محل ایجاد خال و نحوه ی ایجاد آن دسته بندی می شوند. انواع خال چشم عبارتند از:

  • خال چشم مادرزادی
  • خال چشم اکتسابی
  • خال عنبیه
  • خال چشم ملتحمه‌
  • خال چشم کوروئیدی

خال چشمی مادرزادی

افرادی که به شکل مادرزادی به خال چشم مبتلا می شوند از آغازین روزهای زندگی آن را در چشم خود به همراه دارند. البته بعضی مواقع ممکن است این خال در سال های اولیه زندگی قابل رویت نباشد و کم کم دیده شود. خال های مادرزادی یکی از خطرناک ترین خال های چشمی است چرا که درصد تبدیل آن به سرطان بیشتر از سایر انواع خال ها است.

خال چشم اکتسابی

برخی از خال های چشم نیز به شکل اکتسابی به وجود می آیند. آن ها بر اثر ملانوسیت ها یا تجمع سلول های رنگدانه ای ایجاد می شوند. این موضوع ممکن است به دلیل اختلالات داخلی و یا حوادث نیز رخ دهد. در بعضی افراد نیز خال چشمی با بالا رفتن سن ایجاد می شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

تقویت چشم با تغذیه مناسب

علت و بهترین راه های درمان سوزش چشم

انواع قطره های چشمی اشک مصنوعی و کاربردهای آن ها

خال عنبیه چشم

اگر خال بر روی عنبیه چشم ایجاد شود به آن نووس عنبیه می گویند. بر اساس تحقیقات به طور متوسط 6 الی 10 درصد از مردم به خال عنبیه مبتلا می شوند. بنا بر تحقیقات انجام شده ایجاد شدن این خال رابطه مستقیمی با افزایش ساعات قرارگیری در زیر نور آفتاب دارد. این نوع از انواع خال چشمی مسطح هستند و معمولا خطری ندارند. قابل توجه اینکه توده های برآمده با ملانوم عنبیه تفاوت دارند.

انواع خال چشمی ملتحمه

این نوع خال چشم روی سفیده چشم ظاهر می شود و با نام ملتحمه شناخته می شود. این ضایعات رنگدانه ای روی چشم خود را در دوران کودکی نشان می دهد و معمولا نصف سفیدی چشم را درگیر می کنند.

خال چشمی کوروئیدی

نووس کوروئیدی توسط رنگدانه های خوش خیم در پشت چشم جای می گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده به طور متوسط از هر 10 نفر یک نفر به این بیماری مبتلا می شود. این عارضه بر اساس انباشت سلول های رنگدانه ای ایجاد می شود. این نوع خال ها هم کم خطر هستند و درصد بسیار پایینی از آن ها بدخیم می شوند.

انواع خال چشمیانواع خال چشمی

نشانه های انواع خال چشمی

اگر خال چشمی در عنبیه ایجاد شده باشد، به آسانی قابل رویت است. این خال معمولا در افرادی که دارای رنگ چشم آبی هستند اتفاق می افتد. اما خال های کوروییدی علائم کمی دارند برای مثال گاهی مایعی ترشح شده و در برخی از مواقع نیز توده های رگ های خونی را ایجاد می کنند.

در برخی مواقع خال کوروییدی باعث از هم پاشیدگی شبکیه چشم و از دست دادن بینایی نیز می شود. خال های ملتحمه گاهی قابل مشاهده هستند و گاهی نیز قابل مشاهده نیستند اما با گذشت زمان قابل مشاده می شوند. این اتفاق احتمالا در دوران بارداری یا بلوغ رخ می دهد.

عوارض خال چشمی

بسیاری از خال ها غیرسرطانی هستند و شانس تبدیل آنها به ملانوم کم است. اما در هر صورت باید مورد معاینات منظم قرار گیرند. هر چه تشخیص سریع تر باشد، درمان نتیجه بخش تر می شود و از تبدیل آن به مشکل جدی تر جلوگیری خواهد شد.

البته همیشه درمان نکردن منجر به سرطان نمی شود. برخی بیماری ها نیز نتیجه بیماری خال چشمی است. اختلال هیپوتروفی اپتلیوم رنگدانه شبکیه (CHRPE) گاهی از عوارض خال چشمی است که متاسفانه علامتی ندارد. اگر پزشک CHRPE را تشخیص دهد باید درباره مزایا و معایب تست ژنتیک با متخصصان مشورت کند.

درمان انواع خال چشمی

خال های چشمی قابل درمان هستند، اما قبل از درمان باید در زمان مناسب تشخیص داده شوند. برای پیشگیری از تبدیل خال ها به ملونوما باید آنها به طور مرتب و در بازه های زمانی مشخص مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند. این کار به طور معمول هر 6 ماه الی یک سال انجام می شود. در طی این معاینات تغییرات رنگ، شکل و اندازه خال مورد بررسی قرار می گیرد. اگر خال های چشمی به دلیل تابش بیش از اندازه نور خورشید به وجود آمده باشند پزشک استفاده از عینک افتابی را توصیه می کند.

اگر بر اساس معاینات، پزشک به این نتیجه برسد که باید خال برداشته شود، این کار با استفاده از عمل خال چشمی انجام می شود. عمل جراحی خال چشمی نیز بر اساس شرایط بیمار و البته تصمیم پزشک به دو روش انجام می شود. یکی از این روش ها جراحی چشم باز است و روش دیگر نیز روش خارج کردن خال با استفاده از لیزر است. 
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/2 از 5 (از 39 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه