دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1401/02/05
آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم
مطالب مربوط با آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

تزریق بوتاکس به زیر چشم یکی از راه های بر طرف کردن چین و چروک است که این روزها بسیار متداول شده است. با افزایش سن یکی از قسمت های صورت که نمایان گر سن شما می شود، زیر چشم و اطراف آن است.

بوتاکس را می توان یک جراحی غیر تهاجمی و بدون خطر دانست که باعث جوان تر شدن و زیبا تر نشان دادن چهره شما می شود. تا اینجای مطلب شاید فکر کنید که کاربرد بوتاکس برای زیر چشم صرفا بر طرف کردن چین و چروک است. اما جالب است بدانید که تزریق این ماده کاربردهای درمانی نیز دارد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر پورمازار در این مورد توضیحات بیشتری ارایه می دهیم.

روش تزریق بوتاکس به زیر چشمروش تزریق بوتاکس به زیر چشم

تزریق بوتاکس به زیر چشم برای از بین بردن چین و چروک

بوتاکس در حقیقت یک نوع سم شناخته می شود که نام اصلی آن بوتولینوم است. تزریق این ماده به قسمت های مختلف بدن باعث می شود تا عضله ها فلج شوند. این فلج شدن نیز باعث می شود تا عضله ها قادر به حرکت کردن نباشند تا از ایجاد چین و چروک بر روی پوست خودداری شود.

توجه داشته باشید که عضات زیر چشم در حالات مختلف چهره مثل خندیدن و گریه کردن درگیر هستند و تزریق بوتاکس به زیر چشم می تواند مانع از حرکت آنها و ایجاد مجدد چین و چروک شود. اما بهتر است بدانید که تزریق بوتاکس ماندگاری 3 الی 6 ماهه دارد.

تزریق بوتاکس به زیر چشم برای چه کسانی توصیه می شود؟

تمام کسانی که با افزایش سن دچار چین چروک اطراف چشم می شوند، می توانند از روش تزریق بوتاکس استفاده کرد تا آنها را از بین ببرند. افراد ذیل می توانند با خیال راحت از این روش با هدف از بین بردن چین و چروک استفاده کنند:

 • افرادی که سن آنها بیش از 18 سال باشد.
 • افرادی که پیش از این سابقه تزریق بوتاکس داشته اند.
 • کسانی که عضلات صورت آنها سالم است و دارای پلک های خوب و قوی هستند.
 • کسانی که سلامت کافی دارند و به بیماری های خطرناک و مرتبط با ناحیه تزریق مبتلا نیستند.

نحوه تزریق بوتاکس زیر چشم

برای تزریق بوتاکس به زیر چشم باید چند مرحله به ترتیب و با دقت انجام شود برای این کار به ترتیب باید این اقامات انجام می شود:

 1. پزشک از کمپرس سرد بر روی محل مورد نظر برای یک دقیقه استفاده می کند. این کار برای کاهش احساس سوزش و درد برای تزریق بی حسی انجام می شود.
 2. پس از تزریق بی حسی موضعی علامت گذاری ها بر روی پوست انجام می شود. این نقاط برای مشخص شدن مکان تزریق و تاثیر بوتاکس انجام می شود.
 3. پس از آن محل مورد نظر با مواد خاصی ضد عفونی می شود. تا در زمان تزریق آلودگی ها به پوست نفوذ نکند.
 4. در نهایت با سرنگ هایی مخصوص بوتاکس تهیه شده به زیر چشم تزریق می شود. تمامی این مراحل در عرض چند دقیقه انجام می شود و نیاز به صرف زمان زیادی نیست.

بوتاکس چطور چین و چروک را کاهش می دهد؟

بوتاکس از سم بوتولینوم، آلبومین و کلرید سدیم تشکیل شده است. بوتولینیوم از نوعی باکتری بدست می آید که در دوزهای بسیار پایین کمتر سمی است. این سم نقش مهمی در جلوگیری از انقباض عضلات بر عهده دارد. از آنجا که فرمان تکان خوردن عضلات از سیگنال های عصبی ارسال می شود، تزریق بوتاکس به زیر چشم مانع از انتقال این سیگنال ها شده و تکانه های عصبی آن موقتا مسدود می شود. به این شکل عضلات شل شده و مانع از ایجاد چین و چروک می گردد.

کاربردهای تزریق بوتاکسکاربردهای تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس زیر چشم

با توجه به اینکه ناحیه اطراف چشم در صورت کمی حساس است، ممکن است تزریق بوتاکس برای زیر چشم با عوارضی همراه باشد. این عوارض شامل موارد زیر است:

 • مشکلاتی برای بستن چشم ها
 • افتاگی موقت پلک
 • احساس بی حسی در اطراف چشم ها
 • تورم، قرمزی یا کبودی در ناحیه تزریق
 • ضعف موقت عضلات صورت
 • خونریزی احتمالی در محل تزریق
 • عدم تقارن صورت
 • احساس درد یا سوزش در محل تزریق
 • احتمال مشکل موقت در بلع و...

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس به زیر چشم

جالب است بدانید که علاوه بر مقاصد زیبایی، تزریق بوتاکس کاربردهای درمانی نیز دارد. از جمله بیماری هایی که با تزریق بوتاکس دور چشم درمان می شود بیماری انحراف چشم یا استرابیسم است. این بیماری معمولا باعث می شود تا تصویر دریافتی از دو چشم با هم همخوانی نداشته باشند.

برای درمان این بیماری تزریق بوتاکس به عنوان آخرین راهکار مورد توجه قرار می گیرد. بیماری دیگری که با تزریق بوتاکس درمان می شود، بلفارواسپاسم یا پلک زدن غیر ارادی است. تزریق بوتولینیوم باعث می شود تا ماهیچه های منقبض کننده پلک ها از کار بیافتند. از دیگر بیماری هایی قابل درمان با تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • میگرن
 • افتادگی پلک
 • خشکی چشم
 • آبرریزش چشم شدید و...

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

راه های درمان پف دور چشم با بوتاکس

آشنایی با کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

15 نکته مهم در مورد بوتاکس دور چشم که باید بدانید

ممنوعیت های تزریق بوتاکس زیر چشم

تزریق این ماده محدودیت هایی دارد و برخی نکات باید در تزریق بوتاکس مورد توجه قرار بگیرد. از جمله این محدودیت ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • تزریق بوتاکس بررای افراد زیر 18 سال و یا بالای 70 سال ممنوع است. در سنین بالا آتروفی عضلانی معکوس رخ می دهد و چین و چروک های بدن افزایش می یابد.
 • اگر تزریق بوتاکس را زود شروع کرده و چندین بار این کار را انجام دهید ممکن است در آینده انباشت این ماده در بدن شما خطراتی را ایجاد نماید.
 • در مبتلایان به بیماری میوزیت گراویس که ناشی از ضعف عضلانی است، تزریق بوتاکس ممکن است شدت بیماری را افزایش دهد.
 • اگر از داروهایی مثل آنتی بیوتیک هایی مثل جنتامایسین، آمیکاسین و... و همچنین دسته دارو های تتراسایکلین استفاده می کنید تزریق بوتاکس برای زیر چشم انجام نمی شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به دور چشم

عمل تزریق کردن بوتاکس نیاز به مراقبت هایی دارد تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. در صورتیکه بعد از عمل با خارش یا کهیر مواجه شدید از آنتی هیستامین هایی مثل لوراتادین استفاده کنید. قرمزی یا احساس درد مختصر طبیعی است بنابراین سعی کنید از کمپرس اب سرد برای بهبود آن استفاده کنید.

برای جلوگیری از جابه جایی بوتاکس تزریق شد به زیر چشم 3 تا 4 ساعت از خوابیدن خودداری کنید. همچنین حمام رفتن و استفاده از کرم های صورت را تا 24 ساعت به تاخیر بیاندازید. از انجام وررزش های سنگین تا چند روز خودداری کرد و از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکسمراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

قیمت تزریق بوتاکس زیر چشم

هزینه تزریق بوتاکس به زیر چشم متغیر می باشد و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت. اولین و مهمترین فاکتور در هزینه به قیمت بوتاکس انتخابی بر می گردد. علاوه بر قیمت این ماده میزان استفاده شده از بوتاکس نیز بسیار مهم است.

اما به جز این موارد محل انجام تزریق بوتاکس برای زیر چشم و متخصصی که این کار را بر عهده دارد نیز بر هزینه نهایی تاثیر می گذارد. معمولا مراجعه به کلینیک های معتبرتر و همچنین استفاده از پزشکان با تجربه تر هزینه ی بیشتری برای متقاضیان خواهد داشت. نکته ی دیگری که در این زمینه باید مورد توجه داشته باشید به تغییر پذیر بودن هزینه ها با توجه به قیمت ماده اولیه و همچنین بالاتر رفتن دستمزد پزشکان  بر می گرد.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه