دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

عوارض مشروبات الکی بر چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1401/03/04
عوارض مشروبات الکی بر چشم
مطالب مربوط با عوارض مشروبات الکی بر چشم

عوارض مشروبات الکلی در چشم از موضوعات مهمی است که متخصصان چشم بر آن تاکید می کنند، اما هنوز بسیاری از مصرف کنندگان الکل از آن بی اطلاع هستند. این عوارض می توانند کوتاه مدت یا بلند مدت باشند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم مصرف نوشیدنی های الکلی در جامعه رو به افزایش است.

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که افراد مصرف مشروبات الکلی را به حداقل رسانده یا متوقف کنند تا عوارض آن بر بدن و به خصوص بر چشم کاهش پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ادامه مطلب از سایت دکتر پورمازار همراه باشید.

عوارض مشروبات الکلی در چشم چیست؟

مصرف الکل اثرات مختلفی بر روی سیستم بینایی انسان در کوتاه مدت و بلند مدت می گذارد. برای مثال در کوتاه مدت وقتی میزان الکل موجود در خون از مقدار مجاز بالاتر برود، درک کردن عمق فضا توسط چشم و همچنین قابلیت بینایی در شب کاهش می یابد.

از دست دادن قدرت تفکیک عمق تصویر توسط چشم باعث می شود تا فرد قضاوت دقیقی از فاصله اشیا نداشته باشد. به علاوه به علت اینکه عضلات چشم دچار ضعف می شوند، تاری دید و احتمالا دو بینی نیز ایجاد می شود. به طور کلی می توان گفت که مصرف الکل بیش از اندازه، بر سلامت سیستم بینایی اثرهای نامطلوب و بعضا خطرناکی دارد. از دیگر عوارض مصرف الکل بر چشم باید به موارد زیر نیز اشاره داشت.

عوارض مصرف الکل بر چشمعوارض مصرف الکل بر چشم

واکنش کند مردمک چشم ها

الکل باعث می شود تا مردمک چشم دیرتر و بدتر با شرایط نوری محیط تطبیق پذیر شود. این یعنی سرعت انقباض و انبساط عنبیه کاهش پیدا می کند. این وضعیت بیش از هر موقعیتی، در شرایط رانندگی پتانسیل ایجاد خطرات مرگبار را ایجاد می کند.

برای مثال در هنگام رانندگی شب هنگام در جاده، نور چراغ های ماشین های روبرو باعث ی شود تا دید راننده نسبت به محیط تاریک کاملا از دست رفته و دیرتر با شرایط نوری جدید هماهنگ شود. این تنها یکی از عوارض الکل برای چشم بود.

کاهش پیدا کردن حساسیت چشم به کنتراست

یکی از دیگر عوارض مشروبات الکلی در چشم، کاهش پیدا کردن کنتراست دید محیطی چشم در فرد است. کاهش کنتراست چشمی باعث می شود قدرت تشخیص تمایز بین اشیای اطراف کاهش پیدا کند. این اتفاق می تواند باعث برخورد با اجسام یا عدم تشخیص درست آنها و ایجاد حادثه شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

سرطان ملانومای چشم چیست؟

اندوفتالمیت یا عفونت داخل چشمی چیست؟

روش های تشخیص و درمان تومور اربیت چشمی

احتمال ابتلا به نوروپاتی چشمی

این مورد از عوارض الکل روی چشم که با عنوان آمبلیوپی الکلی – تنباکویی نیز شناخته می شود، برای افرادی رخ می دهد که بیش از اندازه به الکل یا مصرف تنباکو اعتیاد دارند. در این بیماری عصب ارتباط دهنده چشم با مغز دچار التهاب و آسیب می شود و فرد با اختلالات بعضا شدیدی در کیفیت بینایی خود روبرو می شود.

محققان اعتقاد دارند که علت این بیماری ناشی از اثر سمی مصرف الکل و دخانیات است. افرادی که دچار سو مصرف الکل می شوند و متانول نیز استفاده می کنند هم به این بیماری مبتلا می شوند.

حملات بیشتر و شدیدتر میگرنی

بر اساس آزمایشات و تحقیقات این موضوع اثبات شده است که در افراد مصرف کننده الکل، سردردهای شدید میگرنی نیز مشاهده می شود. قبل از شروع سردرد های میگرنی احتمالا هاله نوری در چشم خود مشاهده خواهید کرد. این شاید به شکل لکه کور، سفید شدن تصویر در چشم یا الگوهای نوری که به فرم زیگزاگ دیده می شوند تجربه شود.

تاثیرات الکل بر سلامت چشمتاثیرات الکل بر سلامت چشم

کاهش دید محیطی چشم ها

از دیگر عوارض مشروبات الکلی در چشم باید به کاهش دید محیطی اشاره داشت. نوشیدنی های حاوی الکل و یا مواد مشابه آن می توانند پس از مصرف باعث کاهش دید محیطی شما شوند. برای مثال دید تونلی از عوارض کاهش دید محیطی است. دید تونلی به شرایطی می گویند که فرد تنها یک قسمت از تصویر را می بیند. به عنوان مثال می توان به تصویر قابل مشاهده از طریق استفاده از دوربین های دوچشمی اشاره داشت.

التهاب و قرمزی چشم

الکل می تواند باعث بزرگ شدن و التهاب رگ های خونی در چشمان شما شود. این موضوع یکی از شایع ترین تاثیرات الکل بر روی چشم انسان است. این التهاب در برخی افراد با سوزش و خارش نیز همراه خواهد بود.

کاهش کلی برخی از عملکرد های بینایی

عوارض مصرف الکل بر چشم بسیار زیاد هستند. اما به طور کلی می توان گفت که عملکرد سیستم بینایی شما دچار اختلالات مختلفی می شود، عضلات چشم و عصب های بینایی به خوبی عمل نمی کنند و دچار مشکلاتی در تشخیص محیط اطراف می شوید. تاری دید یا دوبینی (مشاهده دو تصویر از یک شی واحد) از شایع ترین اختلالات پس از مصرف الکل بر روی چشم است.

واکنش چشم به مصرف زیاد الکلواکنش چشم به مصرف زیاد الکل

چطور تاثیرات منفی صرف الکل بر چشم ها را کاهش دهیم؟

هیچ راهی به جز کاهش تعداد دفعات مصرف الکل و یا قطع مصرف آن برای جلوگیری از اسیب چشمی وجود ندارد. متاسفانه در کنار اسیب های کوتاه مدت، آسیب های بلند مدتی نیز افراد مصرف کننده الکل را تهدید می کند. آسیب هایی که در بسیاری از مواقع غیر قابل برگشت خواهد بود. حتی در کنار آسیب های چشمی باید به مواردی مثل نوسانات خلقی، از دست دادن قدرت قضاوت و تفسیر منطقی، افزایش فشار خون و... نیز اشاره داشت.

طبیعتا هیچ انسانی مشتاق به از دست دادن نعمت بینایی خود نیست اما متاسفانه با مصرف بیش از اندازه الکل و مصرف بلند مدت آن عارضه های گفته شده غیر قابل پیشگیری است. بنابراین توصیه می شود، افرادی که دچار سو مصرف الکل هستند برای برگشت به شرایط عادی زندگی و متوقف کردن اسیب های چشمی فورا به متخصصین ترک مشروبات الکلی مراجعه کنند
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 4/3 از 5 (از 34 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه