دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

راه های درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :04 خرداد ، 1401
راه های درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس از موضوعاتی است که بسیار مورد توجه است. کبودی یا ورم پس از تزریق برای اکثر افراد رخ می دهد؛ به همین دلیل لزوم استفاده از روش هایی برای برطرف کردن این مشکل حس می شود. این مشکل بیشتر در ناحیه ای دیده می شود که سرنگ وارد پوست شده است.

در مورد عارضه ی ورم و کبودی هیچ جای نگرانی وجود ندارد. این عارضه کوتاه مدت بود و با استفاه از روش هایی می توانید از شدت آن کم کرده و مدت زمان بهبودی را تا حد زیادی کاهش دهید. برای آشنایی بیشتر با این روش ها با ادامه این مطلب از سایت دکتر پورمازار متخصص چشم همراه باشید.

بوتاکس و راه های درمان کبودی و ورم آنبوتاکس و راه های درمان کبودی و ورم آن

چرا کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس رخ می دهد؟

عمل تزریق بوتاکس مزایای زیادی دارد. از جمله اینکه این روش کاملا غیر تهاجمی محسوب می شود. اما هر روش درمانی ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. بهتر است بدانید که این عوارض قطعی نیست و ممکن است هیچ عارضه ای پس از تزریق نداشته باشید.

علت بروز کبودی و ورم پس از تزریق بوتاکس به این موضوع بر می گردد که در زیر پوست شما تعداد زیادی رگ خونی وجود دارد که پاره شدن آنها توسط سرنگ باعث این مشکل می شود. پس تجمع خون در زیر پوست باعث کبودی و تورم می شود.

البته این موضوع که دستکاری بافت زیر پوست باعث بروز این مشکل می شود، کاملا درست است. اما شدت بروز کبودی و تورم در ناحیه تزریق، رابطه مستقیمی با مهارت متخصص تزریق کننده دارد. اگر متخصص نتواند عمق سوزن را به درستی تشخیص دهد و یا از سوزن نامناسب برای تزریق استتفاده کند، شدت تورم افزایش پیدا می کند.

اما دلیل دیگر این موضوع به دارو های مصرفی بیمار بستگی دارد. قطع نکردن داروهای رقیق کننده خون تا یک هفته قبل از تزریق همچنین مصرف دخانیات و مشروبات الکلی می تواند شدت آسیب پس از تزریق را بیشتر کند.

روش درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

همانطور که گفته شد عوارض این عمل کاملا عادی است و برای اکثر افراد رخ می دهد. از آنجایی که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، توصیه می کنیم به متخصصان با تجربه و مراکز درمانی یا کلینیک های شناخته شده مراجعه کنید.

چرا که این موضوع اثبات شده است که هر چقدر متخصصان دانش و تجربه بیشتری در تزریق داشته باشند، نیاز به درمان ورم بعد از تزریق بوتاکس کمتر است. اما در هر صورت اگر باز هم اگر دچار تورم پس از تزریق شدید در ادامه روش هایی برای درمان کبودی بعد از تزریق بوتاکس را ارایه می دهیم.

دیگر مقالات وب سایت بینایی را در این بخش دنبال نمایید

آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

آشنایی با کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

7 اقدام ضروری که بعد از بوتاکس دور چشم باید رعایت کنید

از کمپرس سرد در محل تزریق استفاده کنید

این روش یکی از شناخته شده ترین روش ها برای درمان تورم پس از اسیب دیدگی فیزیکی می باشد. پاسخ به این روش درمان کبودی و ورم پس از تزریق بوتاکس متوسط است اما بسیار توصیه می شود. توجه داشته باشید که کمپرس سرد را مستقیما روی پوست قرار ندهید.

ابتدا یک پارچه بر روی پوست قرار داده و سپس کمپرس را بر روی آن قرار دهید. ضمنا توجه داشته باشید که در ساعات اولیه پس از تزریق نباید فشار شدیدی بر روی محل تزریق وارد کنید. بنابراین از وارد کردن هر گونه فشار بر روی پوست به وسیله کمپرس خودداری کنید.

کمپرس یخ به دلیل اینکه رگ های خونی را منبسط می کند، جریان خون را به ناحیه تزریق کاهش می دهد و باعث بهبودی کبودی و تورم می شود. این رو در 24 ساعت اول بیشترین تاثیر را در کاهش ورم و کبودی دارد.

سر خود را بالا نگه دارد

یکی دیگر از راه های درمان کبودی بعد از تزریق و همچنین تورم ناشی از آن این است که پس از برگشت به خانه و در هنگام استراحت سر را در وضعیتی بالاتر از بدن قرار دهید. علت این کار به جلوگیری و عدم تجمع خون در قسمت تزریق بر می گردد.

برای مثال در هنگام استراحت می توانید از دو بالشت زیر سر خود استفاده کنید. این عمل را تا چند روز پس از تزریق بوتاکس ادامه دهید تا تورم کاهش یابد. ضمنا پس از تزریق بوتاکس حداقل تا 5 ساعت دراز نکشید، چرا که ممکن است باعث حرکت مایع بوتاکس در محل تزریق شود. این راهکار بیشتر برای تزریق بوتاکس در ناحیه صورت کاربرد دارد.

درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکسدرمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

ورزش و فعالیت های سنگین فیزیکی را مدتی انجام ندهید

بر اساس آنچه گفته شد کبودی و تورم در محل تزریق ناشی از پاره شدن رگ های خونی است. بنابراین با افزایش فعالیت بدنی شما، ضربان قلب افزایش یافته و خون با شدت و سرعت بیشتری در رگ ها به حرکت در می اید. این موضوع در ناحیه تزریق می تواند حتی اوضاع را هم بدتر کند و باعث کبودی و ورم بیشتری شود. بنابراین توصیه می شود که پس از تزریق برای درمان ورم پلک بعد از تزریق بوتاکس تا چند روز فعالیت های بدنی سنگین انجام ندهید.

مواد غذایی شور و فرآوری شده نخورید

غذاهایی که نمک زیادی داشته یا فراوری شده اند، باعث محبوس شدن مایعات می شوند. بنابراین برای جلوگیری از افزایش تورم، مصرف مواد غذایی شور، غذاهای کنسروی و فراوری شده را تا چند روز پس از تزریق به تاخیر بیاندازید. توصیه می شود در این مدت به میزان کافی از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید. استفاد از آلوئه ورا و آناناس برای رفع تورم بعد از تزریق بوتاکس به شدت توصیه می شود.

اجتناب از مصرف الکل و دخانیات

سعی کنید حداقل تا یک هفته قبل از عمل تزریق و تا یک هفته پس از آن مصرف دخانیات و به ویژه الکل را قطع کنید. الکل به دلیل ویژگی هایی که دارد عروق خون را گشاد می کند و از طرف دیگر باعث رقیق شدن خون می شود. حتی مصرف میزان بسیار کمی از الکل می تواند آثار کبودی پس از تزریق بوتاکس را افزایش دهد.

از مکمل ها استفاده کنید

یکی دیگر از راه های درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس استفاده از برخی مکمل ها با تایید پزشک است. از جمله مکمل هایی که در این زمینه مفید است، می توان به Arnica Montana اشاره داشت. این مکمل هومیوپاتی به شکل خوراکی، کرم های موضعی، ژل و پماد وجود دارد.

کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکسکبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس با کمترین عارضه جانبی در کلینیک دکتر پورمازار

باز هم تاکید می شود که مراجعه به پزشک ماهر و متخصص بهترین راه برای پیشگیری و درمان کبودی بعد از تزریق بوتاکس است. دکتر رضا پورمازار از متخصصان چشم و زیبایی در شهر تهران می باشند. در کلینیک دکتر پورمازار علاوه بر معاینه و درمان بیماری های مرتبط با چشم می توان از خدمات دیگری مثل تزریق ژل زیر چشم، تزریق بوتاکس، عمل زیبایی پلک و مجاری اشکی، لیزر شبکیه و دیابت، خدمات عینک و لنز و... با بالاترین کیفیت بهره مند شد.
مطالب مربوط با راه های درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس
سکته چشمی چیست

سکته چشمی چیست

سکته چشمی که یکی از انواع سکته در بدن است به دلیل قطع جریان خون به شبکیه چشم به وجود می آید و عوامل بسیاری می تواند موجب بروز سکته چشمی  در اشخاص شود.
بیشتر
آیا گل مژه آسیب جدی به چشم می رساند

آیا گل مژه آسیب جدی به چشم می رساند

یکی از بیماری های شایع چشمی که به جنسیت و سن و سال ربطی ندارد و در هر سنی می تواند بروز کند، بیماری گل مژه چشم می باشد. مکان ایجاد گل مژه چشم، نزدیک به چشم و روی پلک ها است که به صورت یک توده متورم و دردناک ظاهر می گردد. 
بیشتر
مراقبت از چشم ها در دوران دورکاری و کار با کامپیوتر و لپ تاپ

مراقبت از چشم ها در دوران دورکاری و کار با کامپیوتر و لپ تاپ

امروزه با کاربردهای متنوع و گسترده رایانه، اگر کسی را با چشمانی خسته و قرمز ببینیم که ناشی از کار زیاد با کامپیوتر است، تعجبی ندارد. استفاده نادرست و بیش از حد از رایانه برای اجزای مختلف بدن مضراتی به همراه دارد که چشم یکی از این اجزای آسیب‌پذیر است.
بیشتر
چگونه می توانیم بفهمیم که چشم مان آب سیاه دارد

چگونه می توانیم بفهمیم که چشم مان آب سیاه دارد

بیماری آب سیاه یا گلوکوم، به دو صورت حاد و مزمن رخ می دهد که در مرحله حاد این بیماری، امکان دارد بیمار به سردرد، تهوع، استفراغ، درد چشم در هنگام حرکات چشم و همچنین قرمزی چشم دچار شود.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I