دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آیا برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :30 تیر ، 1401
آیا برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد

بنظر شما برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد؟ بله! حذف عینک محدودیت سنی دارد. یکی از راهکارهایی که برای بهبود وضعیت بینایی پس از ضعیف شدن چشم ها وجود دارد، عمل های لیزیک است. این عمل از طریق پرتوهای لیزر بر روی قرنیه چشم انجام می شود.

تمامی مشکلاتی که عینک بر طرف می کند از جمله دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و... با این روش نیز به طور کامل قابل درمان است و فرد پس از این مدت نیاز به استفاده از عینک نخواهد داشت. اما بهترین سن برای عمل لیزیک چه سنی است؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مقاله از سایت دکتر رضا پورمازار همراه باشید.

حذف عینک در سنین مختلفحذف عینک در سنین مختلف

محدودیت سنی در حذف عینک

برای اینکه عمل حذف عینک را انجام دهید، باید حداقل 18 سال سن داشته باشید. در حقیقت سنین 18 تا 21 سال بهترین سن برای انجام این عمل است. دلیل تعریف این حداقل سن به اثبات عیب های انکساری چشم بر می گردد.

چرا که ممکن است پس از عمل لیزر نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شرایط بدتری پیدا کنند. اما برای اینکه بهترین عمل چشم را تجربه کنید، نیاز دارید تا یک سال قبل از عمل حداقل دو بار معاینه شوید. اما به جز سن شروط دیگری نیز برای انجام این عمل لازم است از جمله:

  • عدم بارداری (بارداری باعث می شود که تغییراتی هورمونی در بدن را شاهد باشیم)
  • عدم وجود سابقه مبتلا شدن به بیماری های چشمی در خانواده فرد
  • عدم سابقه ابتلا به بیماری های چشمی در خود فرد
  • یک نسخه ثابت درجه چشم در طول سال (عدم تغییر آن)

محدودیت سنی برای عمل لیزیک چقدر است؟

گرچه بهترین سن برای عمل لیزر چشم 18 الی 21 سالگی است اما افراد می توانند در هر سنی با رعایت بعضی موارد نسبت به این عمل اقدام کنند. اگر متخصصی متوجه شد که در طول یکسال اخیر تغییری در شماره چشم فرد ایجاد نشده است، می تواند دستور به انجام عمل لیزر دهد.

اما به طور کلی برای افرادی که نزدیک بین هستند، سن قبل از 40 سالگی و برای دوربین ها پس از 40 سالگی بهترین سن برای عمل است. برای آستیگماتیسم نیز عمل در هر سنی مناسب می باشد. در ادامه این عمل را برای هر محدوده سنی بررسی می کنیم.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

بهترین راه های خداحافظی با عینک

آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود؟

در دوران ویروس کرونا استفاده از لنز بهتر است یا عینک؟

آیا عمل جراحی لیزر چشم برای کودکان مناسب است؟

حقیقت این است که عمل حذف عینک طبی برای کودکان توصیه نمی شود. البته در برخی شرایط خاصی که بیماری وجود داشته باشد پزشک ممکن است تصمیم به انجام عمل لیزیک چشم بگیرد. دلیل این محدودیت به رشد کودکان بر می گردد.

چشم نیز مثل سایر اعضای بدن در سنین مختلف کودکی رشد می کند. اگر عمل لیزر در کودکی انجام شود احتمالا کودک به برخی از عمل های اصلاحی نیز در آینده نیاز پیدا خواهد کرد. موضوع دیگر در مورد این جراحی برای کودکان به احتمال بی قراری آنها در حین عمل بر می گردد که پزشک را مجبور می کند تا از آرامبخش های قوی استفاده کند.

با توجه به محدودیت هایی که گفته شد، بسیاری از پزشکان جز در موارد خاص عمل حذف عینک را توصیه نکرده و انجام نمی دهند. حتی برای کودکانی که به تنبلی چشم مبتلا هستند از راهکارهای دیگری استفاده می شود از جمله: بستن یک چشم، استفاده از عینک و یا لنزهای تماسی. پزشکان اگر از این روش ها نتیجه مورد نظر را دریافت نکنند، ممکن است عمل لیزر چشم را به عنوان یک روش جایگزین در نظر بگیرند.

عمل لیزیک چشم مناسب چه افرادی استعمل لیزیک چشم مناسب چه افرادی است

آیا عمل حذف عینک در سن نوجوانی توصیه می شود؟

نوجوانی نیز سن مناسبی برای حذف عینک محسوب نمی شود. در این سن افراد مرحل بلوغ خود را پشت سر می گذارند و سرعت رشد بدن آنها چندین برابر دوران کوردکی افزایش پیدا می کند. علاوه بر رشد بدن و صورت، تغییرات هورمونی نیز ممکن است تداخلاتی برای عمل لیزر ایجاد کند.

پس به طور کلی عمل لیزر چشم برای نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی شود. اگر در شرایطی پزشک تصمیم به انجام این عمل برای یک نوجوان 12 تا 18 ساله بگیرد همانند دوره ی سنی کودکی، فرد به عمل های اصلاحی بعدی نیز نیاز پیدا خواهد کرد.

عمل لیزیک در سن میانسالی

بهتر است تا جوان هستید و در سنین زیر 40 سال قرار دارید زیر نظر متخصص این عمل را انجام دهید. چرا که با گذشت زمان و ابتلا به پیر چشمی احتمالا عمل لیزیک کمی سخت خواهد شد. پیرچشمی به این معناست که چشم ها نمی توانند بین اجسامی که در فاصله دور قرار گرفته اند با اجسام نزدیک تمایز قائل شوند. میانسالانی که به بیماری پیرچشمی مبتلا شده اند باید از درمان های دیگری استفاده کنند که یکی از آنها درمان تک چشمی است.

در این روش یک چشم برای مشاهده دور اصلاح می شود و چشم دیگر برای مشاهده نزدیک جراحی می گردد و پس از گذشت مدت زمانی، مغز خود را با شرایط هر دو چشم تطبیق می دهد. البته در این درمان به شکل مکمل از لنزهای تماسی و یا عینک نیز استفاده می گردد. از روش های دیگر درمان جایگزین باید به روش کاشت لنز، کراتوپلاستی و... نیز نام برد.

برای حذف عینک محدودیت سنی استبرای حذف عینک محدودیت سنی است

آیا حذف عینک محدودیتی برای سالمندان دارد؟

سالمندان نسبت به سایر گروه ای سنی احتمال بیشتری دارد تا به انواع بیماری های چشمی مبتلا شده باشند. اب مروارید یکی از این بیماری ها است که شرایط را برای عمل لیزیک سخت می کند. آب مروارید با تار کردن لنز طبیعی چشم باعث می شود که بینایی مختل و تار شود و به مرور قدرت بینایی کمتر و کمتر گردد. در سالمندان نیز توصیه می شود از روش های جایگزین به جای لیزیک استفاده شود که یکی از آنها جراحی کاتاراکت است که در آن لنز مصنوعی به جای لنز طبیعی چشم فرد کار گذاشته می شود.

مطالب مربوط با آیا برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد
نوشیدنی های مناسب برای تقویت بینایی و سلامت چشم ها

نوشیدنی های مناسب برای تقویت بینایی و سلامت چشم ها

آیا شما هم به دنبال حفظ سلامت چشم با نوشیدنی های مناسب هستید؟ ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره سلامت چشم با نوشیدنی های مناسب صحبت کنیم.
بیشتر
رفع سیاهی چشم و عوامل به وجود آورنده آن

رفع سیاهی چشم و عوامل به وجود آورنده آن

عواملی مانند کبودی، سیاهی و پف زیر چشم می تواند ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار دهد اما چه عواملی باعث به وجود آمدن سیاهی چشم می شود و چه راهکارهایی برای رفع سیاهی چشم در کوتاه ترین زمان وجود دارد؟
بیشتر
تزریق ژل بعد از چند روز اثر می کند

تزریق ژل بعد از چند روز اثر می کند

تزریق ژل بعد از چند روز اثر دارد؟ تاثیر تزریق ژل چگونه است؟ عمدتا این سوالی است که مراجعه کنندگان از پزشک خود جویا می شوند.
بیشتر
فشار چشم شما چند است

فشار چشم شما چند است

فشاری که از سمت درون چشم به سمت بیرون چشم وارد می شود حاصل نیرویی است که مایع زلالیه بر واحد سطح لایه خارجی چشم وارد می کند و به فشار چشم معروف است.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I