دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آیا بوتاکس باعث خشکی چشم می شود

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1401/07/16
آیا بوتاکس باعث خشکی چشم می شود
مطالب مربوط با آیا بوتاکس باعث خشکی چشم می شود

ممکن است این سوال برایتان بوجود آمده باشد که آیا بوتاکس باعث خشکی چشم شود؟ لازم است بگویم که؛ بله، در مواقعی احتمال خشکی چشم وجود دارد. البته این موضوع به این معنا نیست که حتی با یک بار تزریق بوتاکس دچار این عارضه می شوید. اما تجربه و تحقیقات ثابت کرده اند که ممکن است برخی از افرادی که بوتاکس را به بعضی از نواحی صورت تزریق می کنند، دچار خشکی چشم شوند.

بوتاکس گر چه بیشتر به عنوان درمانی برای رفع چروک های صورت شناخته می شود اما کاربردهای درمانی نیز دارد. اما مثل هر روش درمانی دیگری ممکن است عوارض مخصوص به خود را داشته باشد. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت. با ما و مطالب دکتر پورمازار همراه باشید.

خشکی چشم با بوتاکسخشکی چشم با بوتاکس

بوتاکس چیست و چه اثر درمانی دارد؟

پیش از اینکه در مورد تاثیر بوتاکس بر خشکی چشم توضیحاتی را ارائه دهیم، ابتدا بهتر است کمی با بوتاکس و تاثیر آن بر بدن آشنا شویم. به طور کلی بوتاکس یک سم تولید شده توسط باکتری بوتولینوم می باشد که ممکن است در بخش های مختلف صورت و حتی بدن تزریق شود.

این سم باعث میشود چین و چروک از بین رفته و منجر به بهبود عملکرد برخی از اعضای صورت (مثل پلک ها) شود. عملکرد اصلی بوتاکس پس از تزریق در بدن، فلج کردن کنترل شده برخی از عضلات صورت است. اما این فلج شدن موقتی است و پس از گذشت چندین ماه عصب ها فعالیت خود را دوباره آغاز خواهند کرد.

بوتاکس و ارتباط آن با خشکی چشمبوتاکس و ارتباط آن با خشکی چشم

خشکی چشم و سایر عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس عوارض کمی دارد و به ندرت دچار آنها می شوند. اما در مجموع بعضی از عوارض بیشتر و برخی دیگر کمتر در افراد ظاهر می شوند. از جمله عوارض بوتاکس باید به تورم و قرمزی در ناحیه تزریق، درد در محل تزرریق، سر درد و حالت تهوع، کبودی اطراف محل تزریق، سوزش، عفونت احتمالی، خشکی چشم پس از تزریق بوتاکس، تورم بافت لنفاوی، بی حس شدن در محل و اطراف محل تزریق و... اشاره داشته باشیم. البته بار دیگر باید تاکید کرد که تزریق بوتاکس یکی از روش های درمانی ایمن محسوب می شود و همه این عوارض برای همه افراد رخ نخواهد داد.

دیگر مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

بوتاکس دور چشم

درمان ورم بد از بوتاکس

رفع افتادگی پلک با بوتاکس

خشکی چشم یا گزروفتالمی چیست؟

سطح چشم به وسیله مایع اشک طبیعی بدن همیشه مرطوب نگه داشته می شود تا عملکرد بینایی چشم دچار اختلال نگردد. خشکی چشم یا گزروفتالمی یک بیماری مرتبط با چشم است که معمولا در اثر کمبود ویتامین آ رخ می دهد، اما دلایل دیگری نیز ممکن است باعث بروز این بیماری شود.

از جمله نشانه های این بیماری می توان خشک شدن قرنیه، زخم یا نرم شدن قرنیه، خشک شدن بطن چشم، خشک شدن ملتحمه، سوزش و قرمزی در ناحیه چشم، شب کوری، ریزش اشک، احساس جسم خارجی و... را نام برد.

چه نوع تزریق بوتاکسی ممکن است باعث خشکی چشم شود؟

نکته مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که خشکی چشم نه از عوارض مستقیم تزریق بوتاکس، بلکه از عوارض فرعی آن و در مواقع خاص می باشد. فرعی از این لحاظ که با تزریق در نواحی دور از چشم ها (مثل لب ها، چانه، گونه و...) به هیچ عنوان شاهد خشکی چشم با تزریق بوتاکس نخواهید بود.

عارضه ی خشکی چشم ممکن است پس از تزریق بوتاکس در ناحیه گوشه خارجی چشم اتفاق بیافتد. در صورتی که تزریق بوتاکس ادامه داشته باشد ممکن است که باعث فلج عضله orbicularis oculi نیز شود که مستقیما غدد اشکی و تولید اشک را کنترل می کند.

بوتاکس هایی باعث خشکی چشم می شوندبوتاکس هایی باعث خشکی چشم می شوند

چطور از خشکی چشم در اثر تزریق بوتاکس جلوگیری کنیم؟

هر چند عارضه خشکی چشم برای کسانی که تزریق بوتاکس در ناحیه اطراف چشم را تجربه می کنند همیشه اتفاق نمی افتد. ولی در هر صورت بهتر است برخی توصیه ها را در این زمینه رعایت کنید. برای مثال انتخاب یک پزشک با تجربه و کلینیک زیبایی شناخته شده از بهترین روش های پیشگیری از عوارض بوتاکس است. توجه داشته باشید که ناحیه اطراف چشم از حساسیت بالایی برخوردار است و این مهارت پزشک و تزریق کننده بوتاکس است که تفاوت ها را ایجاد می کند.

البته بهتر است از کیفیت بهترین برند بوتاکس استفاده شده نیز اطمینان حاصل کنید. نکته مهم دیگر صداقت شما با پزشک است که بسیار مهم به نظر می رسد. برای پیشگیری از هر گونه آسیب به بدن خود با تزریق بوتاکس بهتر است در کمال صداقت لیست بیماری های احتمالی و دارو های مصرفی خود را در اختیار پزشک درمانگر خود قرار دهید.

تزریق ایمن بوتاکس در کلینیک دکتر رضا پورمازار

امیدواریم پاسخ سوال " آیا بوتاکس باعث خشکی چشم می شود؟ " را یافته باشید و این مقاله به اندازه کافی برای شما مفید بوده باشد. همانطور که گفته شد انتخاب پزشک متخصص و با تجربه در تزریق بوتاکس بسیار مهم محسوب می شود.

کلینیک دکتر رضا پورمازار یکی از شناخت شده ترین کلینیک های چشم پزشکی در شهر تهران محسوب می شد که انواع خدمات تزریق بوتاکس اطراف چشم، تزریق ژل، درمان آب سیاه یا گلوکوم، درمان انحراف چشم، خدمات لیزر و عینک، لیزر شبکیه چشم، عمل های زیبایی چشم، درمان آب مروارید و سایر خدمات زیبایی و درمانی مرتبط با چشم را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. کلینیک دکتر پورمازار می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای تزریق بوتاکس در نواحی اطراف چشم برای شما باشد.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه