دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :19 فروردین ، 1399
دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک

عمل لیزیک چشم و همین طور عمل لازک از انواع عمل هایی می باشند که بر روی قرنیه چشم صورت می گیرند و هدف از انجام این عمل ها بهبود در قدرت دید می باشد و بیشتر برای افرادی است که چشمشان ضعیف شده است. این عمل ها توسط متخصص چشم پزشکی انجام می شود و جایگزینی مناسب برای عینک می باشد.

عمل لیزیک چشم و لازک چشم

این عمل که نام اصلی آن جراحی لیزری عیوب انکساری می باشد مشهور ترین روش برای عمل چشم و ترمیم عیوب انکساری می باشد، عمل جراحی لازک چشم نیز نوع دیگری از انواع عمل های عیوب انکساری می باشد که تفاوت هایی با جراحی لیزیک دارد و با قیمت و هزینه ی متفاوتی انجام می شود. در عمل لیزیک چشم بعد از برداشتن ورقه ای نازک از قرنیه به نام فلپ عمل لیزری انجام می گیرد و بعد از اتمام این عمل دوباره این ورقه نازک به جای خود باز گردانده می شود. در عمل لازک چشم اما تفاوت هایی وجود دارد، در این نوع عمل بعد از برداشته شدن لایه اپی تلیوم که بر روی سطح قرنیه قرار دارد به کمک الکل، عمل لیزر با استفاده از لیزر اگزایمر انجام می گیرد و بعد از اتمام عمل لایه اپی تلیوم دوباره به جای خود باز گردانده می شود.

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک- دکتر پورمازار

برای عمل لیزیک چشم و لازک چه شرایطی باید داشت؟

برای انجام لیزیک چشم باید حداقل سن شما 19 سال باشد و شماره چشمتان حداقل یک سال ثابت مانده باشد و با استفاده از عینک به صورت کامل بتوانید ببینید. برخی بیماری های چشمی و جسمانی هستند که در روند عمل تاثیر منفی می گذارند که قبل از انجام لیزیک چشم حتما باید این آزمایش ها و تست هایی از شما گرفته شود که دارای این بیماری ها نباشید. برخی افراد دارای قرنیه های نازکی می باشند که ممکن است در طول عمل مشکلاتی برای آنها پیش بیاید، این افراد نیز توانایی انجام عمل را ندارند. در صورتی که به هر دلیلی امکان انجام عمل لیزیک بر روی چشمان شما وجود نداشته باشد به جز عینک زدن می توانید دو انتخاب داشته باشید، اولین انتخاب استفاده از لنز تماسی سخت و دومین انتخاب استفاده از لنزهای داخل چشمی می باشد.

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک- دکتر پورمازار
مزایا و معایب لیزیک چشم

از مزایای عمل لیزیک چشم  می توان به این نکته اشاره کرد که بعد انجام عمل در 96 درصد مواقع دید شما تصحیح می شود، در طول این عمل از قطره های بی حس کننده استفاده می شود که درد شما را تسکین می دهد، دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد، نیازی به بخیه و بانداژ ندارد و با قیمت و هزینه مناسب انجام می شود. با وجود مزایای بسیار زیاد این روش از جراحی دارای معایبی نیز می باشد که باعث می شود استفاده از جراحی لازک چشم نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا کند، این معایب را به صورت کلی می توان در دو مورد خلاصه کرد:

1.    در صورتی که شما عمل لیزیک چشم را انجام دهید تغییراتی که در قرنیه چشم شما ایجاد می شود دیگر قابل بازگشت نیست.
2.    اگر پزشک شما پزشک خوبی نباشد و تجربه کافی را نداشته باشد ممکن است در طول عمل صدمه های جدی به چشم شما وارد شود چرا که این عمل بسیار پیچیده می باشد.

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک- دکتر پورمازار

مزایای و معایب عمل جراحی لازک

همان طور که گفته شد لیزیک چشم دارای معایبی است که باعث می شود بسیاری از افراد عمل لازک چشم را ترجیح دهند، مزایای عمل لازک چشم عبارت اند از:
1.    در هنگام ساختن و وصل کردن دوباره لایه در قرنیه مشکلی برای شما پیش نمی آید.
2.    این عمل نسبت به لیزیک چشم کمتر باعث خشکی چشم می شود.
3.    در صورتی که تغییراتی در قرنیه چشم شما به وجود بیاید می توانید این تغییرات را به حالت قبلی باز گردانید.

اما این روش نیز دارای معایبی می باشد که در ادامه به توضیح برخی از این معایب می پردازیم:

1.    دوران نقاهت شما بعد از انجام عمل لازک بیشتر از لیزیک چشم می باشد، این مدت به یک یا دو هفته بعد از انجام عمل می انجامد.
2.    لازک چشم درد بسیار بیشتری را در هنگام عمل و بعد از آن دارد و این ممکن است کمی شما را اذیت کند، در حالی که بسیاری از بیماران معتقدند که این درد بیشتر از یکی دو روز بعد از عمل طول نمی کشد.
3.    بعد از عمل جراحی به مدت سه الی چهار روز باید از بانداژ در محل جراحی شده استفاده کنید.

نکات مهم برای انجام عمل لیزیک چشم

یکی از نکات مهم قبل از انجام عمل لیزیک چشم این است که به مدت یک هفته قبل از انجام عمل روزانه سه بار اطراف چشم و پلک خود را با شامپو بچه به خوبی بشویید، از دیگر نکات مفید برای انجام این عمل می توان به این مورد اشاره کرد که بعد از انجام عمل حتما مطابق با دستور دکتر چشم پزشک از قطره ای که برای شما تجویز می شود استفاده کنید تا دچار عوارض بعد از عمل نشوید. اگر لنز تماسی که پزشک برای شما استفاده کرده بود از چشم شما خارج شد به هیچ وجه از آن استفاده نکنید و آن را دور بیندازید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا از لنز تماسی دیگری برای چشمان شما استفاده کند.

مطالب مربوط با دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک
عمل ریلکس اسمایل چشم (RELEX SMILE) چیست؟

عمل ریلکس اسمایل چشم (RELEX SMILE) چیست؟

آیا می دانید عمل ریلکس اسمایل چشم چیست؟ آیا می دانید بهبودی و نحوه مراقبت بعد از عمل ریلکس اسمایل چشم چیست و این عمل چگونه انجام می شود؟
بیشتر
نکات مهم در استفاده از لنزهای تماسی

نکات مهم در استفاده از لنزهای تماسی

نکات مهم در استفاده از لنزهای تماسی بسیار زیاد هستند. در اینجا شما را با اصلی ترین نکات مهم در استفاده از لنزهای تماسی آشنا خواهیم کرد.
بیشتر
اپیکانتوپلاستی یا عمل درشت کردن چشم چیست؟

اپیکانتوپلاستی یا عمل درشت کردن چشم چیست؟

اپیکانتوپلاستی یا عمل درشت کردن چشم چیست یعنی برداشتن بخشی از پوست گوشه چشم افراد. عمل اپیکانتوپلاستی یا عمل درشت کردن چشم مزایا و ویژگی های زیادی دارد که باهم بررسی می کنیم.
بیشتر
روش های تاثیرگذار برای درمان نابینایی

روش های تاثیرگذار برای درمان نابینایی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش تحقیقات روش هایی کشف شده است که می تواند نابینایی را درمان کند. با این راه های موثر بیشتر آشنا می شویم.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I