دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :16 مهر ، 1402
مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

بعد از جراحی چشم باید چه مراقبت هایی انجام شود؟

در جراحی لیزیک چشم همچون دیگر عمل های جراحی، یکی از مراحل مهم، مراقبت های پس از عمل می باشد. این عمل نسبتا ساده می باشد و تنها در 5 تا 15 دقیقه انجام می شود و طی چند روز نیز به طور کامل بهبود می یابد. پس از عمل قرنیه دچار التهاب شده و در نتیجه کمی تاری در دید به وجود می آید که بعد از یکی دو روز بهبود پیدا می کند، این مرحله در واقع سخت ترین مرحله در عمل لیزیک چشم می باشد.

فعالیت های روزانه پس از عمل لیزیک چشم

•    روز اول پس از جراحی لیزیک چشم به صفحه گوشی، تبلت، تلویزیون و کامپیوتر خیره نشوید.
•    پس از مرخص شدن تحت هیچ شرایطی نباید رانندگی کنید و باید استراحت داشته باشید.
•    تا یک روز پس از جراحی نباید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و تمام رفت و آمدهای شما باید با کمک خانواده و دوستان انجام شود.

تا چند هفته لازم است که این مراقبت ها را رعایت کنید تا تاری دید کاملا از بین برود، البته یکی دو روز اول پس از عمل لیزیک چشم، این مراقبت ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر می‌خواهید از روش‌های تقویت چشم بعد از عمل لیزیک اطلاعات کاملی کسب کنید، مقاله‌ای در همین رابطه را در سایت ما بخوانید.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک چشم- دکتر پورمازار

عمل لیزیک چشم و مراقبت های محیط کار

معمولا پس از مدت کوتاهی می توان فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید و سر کار حاضر شوید. البته باید دقت کنید که به علت ضرر داشتن صفحه نمایش کامپیوتر برای چشم ها، در صورتی که کار شما با کامپیوتر می باشد، زمان کمتری را با آن سپری کنید تا چشم ها استراحت بیشتری داشته باشند. همچنین بهتر است که هنگام استفاده از کامپیوتر و دیگر صفحه های نمایشگر، از اشک مصنوعی استفاده کنید تا محیط چشم شما را همواره مرطوب نگه دارد.
در محیط های پر از گرد و غبار مثل ساختمان های در حال ساخت، چشم های شما نیاز به مراقبت بیشتری دارد. اگر محل کار شما در این گونه مکان ها می باشد، استفاد از عینک های ایمنی و دیگر مراقبت های مرتبط را رعایت نمایید تا مشکلی پیش نیاید. کار کردن در این محیط ها بدون مراقبت های ذکر شده برای افرادی که عمل لیزیک را انجام داده اند می تواند عواقب بدی را به دنبال داشته باشد.

در عمل لیزیک چشم چه موقع قرنیه کاملا بهبود می یابد؟

ایجاد بافت فلپی در قرنیه چشم از پیامدهای عمل لیزیک چشم می باشد که در حدود سه روز طول می کشد تا قرنیه چشم شما شروع به بهبودی کند. پس از گذشت این زمان از بعد از جراحی لیزیک، باشگاه رفتن و ورزش های سبک برای شما مجاز می باشد. از جمله این ورزش های مجاز پس از دوچرخه سواری، بلند کردن وزنه سبک و پیاده روی می باشد. از ورود عرق به چشم ها خودداری نمایید و تا دو هفته بعد از عمل نیز نباید چشم ها را بمالید.
بهبود بافت قرنیه دو هفته دوم بعد از عمل بیشتر شده و دیگر ورزش ها از جمله شنا، تنیس، اسکی و دوچرخه سواری (با استفاده از عینک مناسب) مجاز می باشد.
اما در مورد ورزش های سنگین از جمله اسکی روی آب، بوکس و هنرهای رزمی باید کمی بیشتر صبور باشید و تا یک ماه پس از عمل منتظر بمانید. برای اطمینان بیشتر نیز باید از دکتر چشم پزشک خود مشورت بگیرید و در زمان مشاوره حتما از قیمت و هزینه جراحی لیزیک چشم مطلع شوید.
در کل تا یک سال پس از عمل لیزیک چشم باید به طور مرتب برای معاینه چشم ها به پزشک مراجعه نمایید تا از عدم وجود هر نوع مشکلی اطمینان پیدا کنید. بهبودی کامل قرنیه در عمل لیزیک چشم، حدودا شش ماه پس از عمل می باشد.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک چشم- دکتر پورمازار

نبایدها در عمل لیزیک چشم

•    تا یک روز پس از عمل از دوش گرفتن و شستن سر خودداری نمایید.
•    از وارد شدن هر گونه کف، اسپری مو و غیره به چشم ها خودداری نمایید.
•    از مالیدن چشم ها تا یک ماه اول خودداری کنید.
•    تا رفع کامل تاری دید از رانندگی کردن خودداری کنید.
•    از وارد شدن آب به چشم ها حداقل تا یک هفته اول جلوگیری کنید.
•    آرایش کردن چشم ها تا یک هفته بعد از عمل ممنوع می باشد و در ضمن لوازم آرایشی قدیمی را به هیچ عنوان استفاده نکنید.
•    بهتر است از رفتن به استخر و سونا یا چشمه آب گرم تا 3 ماه اول بعد از عمل لیزیک چشم خودداری شود.
•    از فر کردن یا رنگ کردن موها در 10 روز اول پس از عمل جلوگیری کنید.
•    دو روز اول پس از عمل لیزیک چشم، هرگونه ورزشی ممنوع می باشد.
•    حداقل در هفته اول از رفتن به محیط های کثیف خودداری کنید.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک چشم- دکتر پورمازار

بایدها در عمل لیزیک چشم

•    در هفته اول استفاده از عینک محافظ هنگام خواب لازم می باشد.
•    استفاده از عینک های محافظ چشم در یک ماه اول هنگام ورزش الزامی می باشد.
•    استفاده از عینک آفتابی تا یک سال اول بعد از عمل الزامی می باشد، زیرا نور آفتاب تأثیر بسیار بدی بر روی چشم ها خواهد گذاشت.
•    قطره های چشم خود را طبق دستور پزشک در زمان های گفته شده استفاده نمایید.
•    برای انجام فریضه نماز، وضوی خود را به صورت جبیره ای بگیرید تا از ورود آب به چشم جلوگیری شود.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک چشم- دکتر پورمازار

شما عزیزان می توانید برای انجام عمل لیزیک و لازک چشم و همینطور دیگر درمان های لازم بینایی، به مطب دکتر پورمازار مراجعه فرمایید.

مطالب مربوط با مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم
۵ رازی که در مورد درمان گودی زیر چشم باید بدانید

۵ رازی که در مورد درمان گودی زیر چشم باید بدانید

برای درمان گودی زیر چشم، روش ها و راه های درمانی هم به صورت خانگی و هم به صورت کلینیکی وجود دارد که در این مقاله با هر یک از رازهای درمان گودی زیر چشم بیشتر آشنا خواهید شد.
بیشتر
بررسی جراحی کاتاراکت با بیهوشی موضعی

بررسی جراحی کاتاراکت با بیهوشی موضعی

برای درمان آب مروارید و همینطور جراحی کاتاراکت روش های درمانی مختلفی وجود دارد که در این مقاله به بررسی جراحی کاتاراکت با بیهوشی موضعی خواهیم پرداخت.
بیشتر
پیوند قرنیه چیست، بررسی کامل پیوند قرنیه و انواع آن

پیوند قرنیه چیست، بررسی کامل پیوند قرنیه و انواع آن

پیوند قرنیه چیست؟ یکی از پرسش های بسیار مهم در بخش جراحی های مربوط به چشم می باشد. پیوند قرنیه چیست؟ این پیوند عبارت است از یک عمل برای بازسازی قرنیه چشم.
بیشتر
تفاوت بوتاکس جالوبوتاکس

تفاوت بوتاکس جالوبوتاکس

با بررسی تفاوت بوتاکس و جالوبوتاکس می توانید در زمان درمان بهترین گزینه را انتخاب کنید. رفع چین و چروک ها، از بین بردن خطوط اخم، پنجه کلاغی و ... همه از جمله عملکردهایی است که می توان با این روش ها درمان را انجام داد. اما مسئله بسیار مهمی که مراجعه کنندگان را به تحقیق برداشته است انتخاب راه مناسب است.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I