دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

جدیدترین روش های اصلاح عیوب انکساری

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :21 خرداد ، 1399
جدیدترین روش های اصلاح عیوب انکساری

آشنایی با جدیدترین روش های اصلاح عیوب انکساری

با پیشرفت علم پزشکی روش های جدیدی برای اصلاح عیوب انکساری به وجود آمده است، یکی از بهترین روش هایی که برای درمان عیوب انکساری وجود دارد عمل لیزیک چشم می باشد که می توان گفت تقریبا مطمئن ترین روش برای این کار می باشد. در این مطلب ابتدا کمی درباره روش های اصلاح عیوب انکساری صحبت خواهیم کرد و بعد از آن به بررسی دقیق تر عمل لیزیک چشم می پردازیم.

روش های اصلاح عیوب انکساری

به صورت کلی امروزه سه روش برای اصلاح عیوب انکساری وجود دارد، روش اول عمل لیزیک چشم می باشد که در ادامه با نحوه انجام آن و همین طور مراقبت ها و مزایا و معایب این روش آشنا می شویم. روش دوم برای اصلاح عیوب انکساری عمل لازک چشم می باشد که تفاوت هایی را با عمل لیزیک دارا می باشد از جمله تفاوت های آن می توان به طول دوره نقاهت اشاره کرد که در عمل لیزیک بسیار کوتاه تر می باشد. نوع دیگری از روش های اصلاح عیوب انکساری روش فمتولیزیک چشم می باشد که در این روش از یک لنز تماسی شیشه ای برای ثابت کردن چشم استفاده می شود و بعد از آن با استفاده از لیزر قرنیه چشم مسطح می شود. به صورت کلی می توان گفت که هدف از انجام عمل هایی که در آن ها از لیزر برای اصلاح عیوب انکساری استفاده می شود این است که در انحنای قرنیه چشمان شما تغییراتی ایجاد شود تا مشکلات شما رفع شود.

لیزر چشم

عمل لیزیک چشم

همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین روش های اصلاح عیوب انکساری عمل لیزیک چشم می باشد، این روش یکی از کم خطرترین روش های اصلاح عیوب انکساری می باشد، در این روش یک لایه تقریبا ضخیم که بستگی به میزان معیوب بودن چشمان شما و نمره چشم شما دارد از روی قرنیه چشم برداشته می شود، بعد از برداشته شدن این لایه با استفاده از تاباندن لیزر به قرنیه چشم تاثیراتی را بر روی انحنای قرنیه می گذارند تا نمره چشم شما کاهش پیدا کند و بعد از انجام این مرحله لایه برداشته شده دوباره به محل خود بازگردانده می شود. در این روش شما معمولا تا یک الی دو روز درد را در ناحیه چشم خود حس می کنید که با استفاده از دارو این درد کاهش پیدا می کند و بعد از این مدت دیگر دردی را حس نخواهید کرد.

مزایای عمل لیزیک چشم

یکی از مهم ترین مزایای عمل لیزیک این است که قدرت دید شما تا حد بسیار خوبی بهبود پیدا می کند و تقریبا 96 درصد از بیمارانی که عمل لیزیک چشم را انجام می دهند از نتیجه این عمل بر روی چشمان خود راضی هستند. در عمل جراحی لیزیک چشم از قطره های بی حس کننده استفاده می شود که استفاده از این قطره ها باعث می شود شما هیچ گونه دردی را حس نکنید، بی شک میتوان مهمترین مزیت عمل لیزیک چشم را در این مورد دانست که با عمل جراحی لیزیک چشم دید شما طی یک روز بهبود پیدا می کند و دوره نقاهت بعد از این عمل بسیار کوتاه می باشد. این عمل نیازی به بانداژ ندارد و در صورتی که به خوبی از آن مراقبت کنید خیلی زود بهبود پیدا می کند. بعد از عمل لیزیک چشم نیاز بسیار کمتری را به عینک و لنز نسبت به گذشته احساس می کنید.

معایب عمل لیزیک چشم

اما بهتر است برای انجام عمل لیزیک چشم درباره معایب این عمل نیز صحبت کنیم، یکی از مهم ترین معایب عمل لیزیک چشم این است که تغییراتی که در قرنیه چشم شما به منظور بهبود بینایی صورت می گیرد قابل بازگردانی نمی باشد، یکی دیگر از معایب عمل لیزیک چشم این است که عمل لیزیک چشم عملی بسیار پیچیده است و در صورتی که پزشکی که این عمل را برای شما انجام می دهد تبحر و تجربه و علم کافی را نداشته باشد در هنگام لایه برداری از قرنیه چشم ممکن است آسیب های جدی به چشم شما وارد شود، بنابراین در هنگام انتخاب پزشک مناسب برای عمل لیزیک چشم باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید و حتما این نکته را به یاد داشته باشید که از هزینه و قیمت جراحی اصلاح عیوب انکساری مطلع شوید

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

بعد از انجام لیزیک چشم، حال نوبت به مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم می رسد. یکی از مهم ترین نکاتی که بعد از عمل جراحی لیزیک چشم باید به یاد داشته باشید این است که شب ها موقع خواب حتما از چشم بندهای محافظ استفاده کنید، قطره هایی را که پزشک برای شما تجویز کرده است را طبق دستور پزشک معالج تان مصرف کنید، سعی کنید حداقل تا یک ماه از مطالعه کتاب، رانندگی و کارهای دیگر که ممکن است به چشمان شما فشار بیاورد خودداری کنید، در ماه اول به هیچ وجه حتی در صورت خارش نیز چشمان خود را ماساژ ندهید، سعی کنید در بیرون از خانه حتما از عینک آفتابی استفاده کنید، به هیچ وجه در یک ماه اول آرایش نکنید و در صورتی که قصد آرایش داشتید به ناحیه چشمانتان نزدیک نشوید، مواد شیمیایی موجود در وسایل آرایشی ممکن است بعد از عمل خطر آفرین باشد، سعی کنید در دو هفته اول به استخر نروید و در بعد از دو هفته نیز حتما از عینک شنا استفاده کنید و تا سه ماه اول به هیچ وجه در آب شیرجه نزنید.

مطالب مربوط با جدیدترین روش های اصلاح عیوب انکساری
بیمه های تکمیلی و هزینه درمان های چشمی

بیمه های تکمیلی و هزینه درمان های چشمی

بیمه های تکمیلی و هزینه درمان های چشمی چه ارتباطی با هم دارند؟ برای بررسی رابطه بین بیمه های تکمیلی و هزینه درمان های چشمی می توانید با ما همراه باشید.
بیشتر
تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان تفاوت های زیادی با هم دارند. این تفاوت ها دلایل خاص خود را داشته و بنابراین پزشک می بایست با توجه به سن فرد، معاینه خاصی را انجام دهد.
بیشتر
آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

بوتاکس را می توان یک جراحی غیر تهاجمی و بدون خطر دانست که باعث جوان تر شدن و زیبا تر نشان دادن چهره شما می شود.
بیشتر
آیا لیزیک در دراز مدت سبب ایجاد آب مروارید می شود

آیا لیزیک در دراز مدت سبب ایجاد آب مروارید می شود

آیا میدانید رابطه لیزیک و آب مروارید چیست؟ مسئله مهمی که در رابطه لیزیک و آب مروارید وجود دارید این است که آیا انجام این عمل موجب آب مروارید میشود؟
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I