دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :23 فروردین ، 1399
پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

مراقبت های لازم بعد از جراحی بلفاروپلاستی و عمل لیزیک چشم

چشم یکی از حساس ترین عضو های بدن انسان می باشد، عمل لیزیک چشم و یا عمل جراحی پلک یکی از عمل هایی هستند که در سال های اخیر مشتریان بسیار زیادی داشته اند. بسیاری از افرادی که عمل لیزیک چشم را انجام می دهند نمی دانند که بعد از این عمل و همین طور بعد از عمل جراحی پلک باید مراقبت های بسیار زیادی را انجام دهند، در این مطلب قصد داریم درباره مراقبت هایی که پس از این عمل ها نیاز میباشد صحبت کنیم.

استفاده از عینک آفتابی بعد از جراحی پلک

یکی از مهم ترین نکاتی که باید بعد از جراحی زیبایی پلک به یاد داشته باشید این است که بعد از این عمل چشمان شما تا چند روز بسیار حساس به نور خواهند بود بنابراین حتما در هنگام بیرون رفتن از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید و در خانه نیز اگر احساس ناراحتی کردید حتما باید از عینک آفتابی استفاده کنید تا حساسیت چشمان شما به تدریج از بین برود. این نکته را در صورتی که عمل لیزیک چشم نیز انجام داده اید باید رعایت کنید.

استفاده از عینک آفتابی - جراحی پلک

استفاده از پماد بعد از جراحی پلک

بعد از عمل زیبایی پلک، پزشک معالج شما برای شما پمادی را تجویز خواهد کرد که حتما باید تا یک هفته از آن استفاده کنید تا شرایط چشمان شما تثبیت شود، استفاده از این پماد ممکن است باعث شود که در روز اول احساس تاربینی داشته باشید این احساس جای هیچ گونه نگرانی ندارد و بعد از چند ساعت و حداکثر 24 ساعت کم کم تاری چشمان شما از بین می رود و می توانید به صورت شفاف همه چیز را ببینید.

استراحت و تغذیه بعد از عمل جراحی پلک

بعد از انجام عمل جراحی پلک حتما به این نکته دقت داشته باشید که باید استراحت کافی را داشته باشید، سعی کنید روزانه حداقل به مدت 8 الی 10 ساعت بخوابید و در طول روز نیز فعالیت سنگینی که باعث فشار آمدن به ناحیه چشم می شود را انجام ندهید. سعی کنید در طول روز برای مدت طولانی غذا نجوید و مقدار وعده های غذایی خود را کاهش دهید و تعداد آن ها را افزایش دهید، همین طور سعی کنید که لقمه های کوچکی را در دهان قرار دهید و به آرامی این لقمه ها را بجوید.

تغذیه بعد از جراحی پلک

نکات پایانی درباره مراقبت های بعد از جراحی پلک

در صورتی که از قطره چکان برای ریختن قطره در چشم های خود استفاده می کنید حتما در هر بار مصرف قطره چکان را به خوبی بشویید تا از ورود میکروب ها به چشمان خود جلوگیری کنید. در صورتی که دچار خارش در ناحیه مربوطه شدید طبق دستور دکتر چشم پزشک داروهای خود را مصرف کنید. در صورتی که تورم و درد در ناحیه چشمان شما بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی بیش از حد تحمل بود برای کاهش آن از کمپرس یخ استفاده کنید.

قطره چکان- عمل لیزیک

بعد از عمل لیزیک چشم چشمانتان را مالش ندهید

یکی از مهم ترین نکاتی که بعد از عمل لیزیک چشم باید انجام دهید و متاسفانه بسیاری از افراد این نکته را رعایت نمی کنند این است که به هیچ وجه نباید چشمان خود را مالش دهید، مالش چشم ها می تواند باعث تکان خوردن لایه قرنیه بریده شده شود که ممکن است خطرناک باشد. در صورتی که چشمان شما بعد از جراحی لیزیک چشم دچار خارش شد به هیچ وجه نگران نباشید و فقط از داروهایی که برای شما تجویز شده است استفاده کنید و مطمئن باشید این خارش بعد از چند دقیقه تمام می شود.

مالیدن چشمان بعد از عمل لیزیک

بعد از عمل لیزیک چشم آرایش نکنید

بسیاری از خانم ها بلافاصله بعد از عمل لیزیک چشم شروع به انجام دادن آرایش چشم بعد از عمل لیزیک بر روی چشمان خود می کنند که این کار می تواند بسیار خطرناک باشد، به هیچ وجه حداقل تا دو هفته بعد از عمل لیزیک چشم بر روی نواحی چشم خود هیچ گونه آرایشی را انجام ندهید چرا که مواد آرایشی دارای مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای چشمان تازه عمل شده شما بسیار خطرناک باشند.

آرایش چشم بعد از عمل لیزیک

بعد از عمل لیزیک چشم به استخر نروید

یکی از عادت های بد دیگر که بسیاری از افراد بعد از عمل لیزیک چشم انجام می دهند رفتن به استخر می باشد، به هیچ وجه تا دو هفته بعد از عمل لیزیک چشم به استخر نروید و به چشمان خود آب نرسانید. در طی این دو هفته حتی با عینک شنا نیز نباید به استخر بروید چرا که باعث ایجاد فشار بر روی چشمان شما می شود، بعد از دو هفته می توانید با عینک به استخر بروید ولی حداقل تا سه ماه بعد از عمل اجازه شیرجه زدن ندارید.

بعد از عمل لیزیک به استخر نروید

نکات پایانی مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

معمولا بعد از عمل لیزیک چشم مشکلات جدی برای بیماران به وجود نمی آید ولی با این حال در صورتی که بعد از عمل جراحی دارای درد غیر قابل تحمل در ناحیه چشم بودید و یا این که بینائی شما به جای بهبود پیدا کردن شروع به تار شدن کرد حتما باید به جراح چشم پزشک معالج خود مراجعه کنید از هزینه جراحی لیزیک چشم با خبر شوید و مشکل خود را با او در میان بگذارید تا درمان مناسب برای این مشکل شما در اختیار شما قرار گیرد، در این مراجعه معمولا برای شما داروهایی تجویز می شود که روند درمان شما را بهبود ببخشد.

برای انجام هر یک از جراحی بلفاروپلاستی و یا عمل لیزیک چشم به مطب دکتر پورمازار، جراح و متخصص عمل لازک و لیزیک و بلفاروپلاستی مراجعه کنید

مطالب مربوط با پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟
تغییر رنگ چشم با لیزر

تغییر رنگ چشم با لیزر

عمل تغییر رنگ چشم به دو روش انجام می‌شود که عمل لیزیک یکی از آن‌ها است. برای آشنایی با چگونگی و مراحل عمل تغییر رنگ چشم با لیزر کلیک کنید.
بیشتر
بهترین برندهای تزریق بوتاکس کدامند

بهترین برندهای تزریق بوتاکس کدامند

بهترین برندهای تزریق بوتاکس در ایران آنهایی هستند که تاثیرگذاری و ماندگاری بالاتری دارند. البته برخی مواقع فاکتورهای دیگری اهمیت پیدا می کنند.
بیشتر
آیا برخی از فعالیت ورزشی پس از لیزیک محدود یا ممنوع می شود

آیا برخی از فعالیت ورزشی پس از لیزیک محدود یا ممنوع می شود

آشنایی با فعالیت ورزشی پس از لیزیک از اهمیتت بسیار بالایی برخوردار است. از مهمترین فعالیت ورزشی پس از لیزیک تا یک ماه می توان به ورزش های سبک اشاره کرد.
بیشتر
علت آب مروارید در جوانی

علت آب مروارید در جوانی

آب مرواردید در جوانی دلایل و علت های مختلفی دارد که با شناخت هر یک از آنها می توانید از بروز این بیماری در سنین کم جلوگیری نمایید و یا به راحتی توسط متخصص چشم درمان کنید.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I