دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی با مراقبت های بعد از عمل لازک

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :16 مهر ، 1402
آشنایی با مراقبت های بعد از عمل لازک

معرفی عمل لازک چشم و آشنایی با مراقبت های بعد از این عمل بینایی

دیگر وقت آن رسیده تا از شر عینک های طبی راحت شوید. با پیشرفت علم پزشکی و روی کار آمدن عمل های ترمیمی متفاوت در زمینه چشم پزشکی، می توانید به راحتی برخی عیوب انکساری چشم خود را برطرف نمایید. در ادامه درباره مراقبت های بعد از عمل لازک خواهیم گفت چرا که مراقبت های بعد از عمل لازک از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

انواع عمل های چشمی

عمل لازک چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت علم در زمینه چشم پزشکی، می توان برخی از عیوب انکساری چشم را با عمل های راحتی مانند لازک به راحتی برطرف نمود. از جمله عیوب انکساری می توان به نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم اشاره نمود. پروسه ی این عمل به گونه ایست که اشعه به سطح قرنیه چشم تابیده شده و لایه ای از آن را تراش می دهد. این عمل بسیار ساده و در عین حال حساس می باشد و از قیمت و هزینه مناسب تری برخوردار است و در مدت زمان کوتاهی به اتمام می رسد. اما مهم ترین بخش پس از عمل، مراقبت بعد از عمل لازک می باشد. چرا که در صورت عدم رعایت مراقبت های لازم و تعیین شده، ممکن است نه تنها به نتیجه ی مورد نظر نرسید، بلکه دچار عارضه ای هم چون عفونت نیز بشوید.

عمل لازک چشم

مزایای جراحی لازک چیست؟

این عمل نسبت به دیگر عمل هایی که در بالا به آن اشاره شد، مزیت هایی دارد که در صورت انجام کامل مراقبت های بعد از عمل لازک، می توان به حداکثر نتیجه ی ممکن رسید.

 • در عمل لازک نسبت به دو عمل دیگر، فرد کمتر دچار خشکی چشم خواهد شد.
 • طول مدت این عمل بسیار کوتاه می باشد به طوری که در عرض چند دقیقه انجام می گردد.
 • در عمل لازک به دلیل عدم دسترسی به نواحی عمقی تر، اعصاب قرنیه ی چشم کمتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

چه افرادی می توانند عمل لازک را انجام دهند؟

 • افرادی که قصد دارند عمل لازک را انجام دهند، باید در رده ی سنی بالای 18 سال قرار داشته باشند چرا که تا قبل از آن، شماره ی چشم به ثبات لازم نرسیده است.
 • فرد باید به مدت حداقل 6 ماه تحت نظر چشم پزشک بوده و شماره ی چشم خود را بررسی نماید و در صورت ثابت شدن آن قادر به انجام این عمل خواهد بود.
 • افرادی که از دیگر بیماری های زمینه ای چشمی رنج می برند، در صورتی که در روند بهبود یا مراقبت های بعد از عمل لازک تداخل ایجاد نماید، نمی توانند این عمل را انجام دهند.

مراقبت های بعد از عمل لازک

می توانید تمامی مراقبت های بعد از عمل لازک را که از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار هستند، مطالعه کنید. در ادامه به برخی از این مراقبت ها اشاره خواهیم کرد.

 1. بعد از انجام عمل لازک در صورتی که بیمار درد داشت، می تواند از مسکن های تجویزی جهت کاهش درد خود استفاده نماید.
 2. یکی از مراقبت های بعد از عمل لازک، استفاده از عینک های آفتابی استاندارد می باشد تا مانع از برخورد اشعه ی خورشید به چشم بیمار شود.
 3. فرد بلافاصله بعد از عمل، قادر به انجام فعالیت هایی مانند رانندگی نمی باشد. پس بهتر است از وسیله نقلیه ی شخصی استفاده نکند.
 4. توجه داشته باشید که استفاده به موقع و سر وقت داروها و قطره های تجویزی، یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل لازک می باشد که باید به آن توجه داشت.
 5. در صورت احساس سوزش، خارش و حساسیت به نور در طی چند روز ابتدایی بعد از عمل، طبیعی بوده و به مرور زمان رفع خواهد شد. اما چنان چه با گذشت زمان این علائم شدت یافتند، باید به بهترین جراح چشم پزشکی اطلاع دهید.
 6. به مدت 4-5 روز از مراقبت های بعد از عمل لازک، از تماشای تلویزیون و صفحه گوشی و تبلت اجتناب کنید.
 7. یکی دیگر از موارد مهم در طی مراقبت های بعد از عمل لازک، اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین می باشد، چرا که باعث افزایش فشار در ناحیه ی چشم شده و در نتیجه اصلاً توصیه نمی شود.
 8. استفاده از لوازم آرایشی در ناحیه ی نزدیک به چشم در طی انجام مراقبت های بعد از عمل لازک توصیه نمی شود زیرا ترکیبات آرایشی، شیمیایی و غیر استریل می باشد و می تواند فرد را مستعد عفونت کند.
 9. به مدت حداقل 3 تا 4 هفته از رفتن به استخر و شنا کردن خودداری نمایید.
 10. در صورتی که قصد استفاده از لنزهای زیبایی را دارید، تا چند ماه بعد از عمل لازک باید دست نگه دارید.
 11. یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل لازک در هنگام خواب می باشد که فرد باید مراقب باشد تا چشم او با بالشت به طور مستقیم تماس پیدا نکند.
 12. در هنگام استفاده از قطره های چشمی تجویز شده دقت داشته باشید که پلک تحتانی را اندکی به سمت پایین کشیده و قطره را بریزید و از تماس دست با پلک بالا به دلیل آلوده شدن آن، خودداری نمایید.
 13. در مراقبت های بعد از عمل لازک، مالش و فشار مستقیم به روی چشم ممنوع می باشد.
 14. رژیم غذایی خاصی به عنوان مراقبت های بعد از عمل لازک در نظر گرفته نشده است و می توانید رژیم معمولی خود را دنبال نمایید.

اگر می‌خواهید از علل برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک اطلاعات کاملی کسب کنید، مقاله‌ای با همین عنوان را در سایت ما بخوانید. 

مراقبت های بعد از عمل لازک

مطالب مربوط با آشنایی با مراقبت های بعد از عمل لازک
پی آر کی یا لازک

پی آر کی یا لازک

روش  لازک (LASEK) نوع تغییر یافته  پی آر کی (PRK) می باشد. در جراحی لازک چشم پزشک از یک محلول الکلی جهت برداشت لایه اپی تلیوم قرنیه استفاده می کند. سپس لیزر اکسایمر بر روی قرنیه تابیده می شود و مجدداً لایه اپی تلیوم در محل اولیه قرار می گیرد. این روش در حال حاضر طرفداران کمتری دارد و عملاً جراحی پی آر کی (PRK) جایگزین آن شده است.

بیشتر
۵ رازی که در مورد درمان گودی زیر چشم باید بدانید

۵ رازی که در مورد درمان گودی زیر چشم باید بدانید

برای درمان گودی زیر چشم، روش ها و راه های درمانی هم به صورت خانگی و هم به صورت کلینیکی وجود دارد که در این مقاله با هر یک از رازهای درمان گودی زیر چشم بیشتر آشنا خواهید شد.
بیشتر
کاهش بینایی بر اثر اختلال در انتقال گلوکز

کاهش بینایی بر اثر اختلال در انتقال گلوکز

بیماری رتینیت پیگمنتوزا یا RP ژنتیکی است و از والدین به فرزندان منتقل می شود و به مرور باعث کاهش بینایی می شود.
بیشتر
چند مورد از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم

چند مورد از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم

روش هایی بسیاری وجود دارد که به عنوان رایج ترین اشتباهات محافظت از چشم صورت می گیرد. خوابیدن با لنز یکی از انواع اشتباهات محافظت از چشم می باشد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I