دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

پی آر کی یا لازک

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :25 بهمن ، 1400
پی آر کی یا لازک

روش  لازک (LASEK) نوع تغییر یافته  پی آر کی (PRK) می باشد. در جراحی لازک چشم پزشک از یک محلول الکلی جهت برداشت لایه اپی تلیوم قرنیه استفاده می کند. سپس لیزر اکسایمر بر روی قرنیه تابیده می شود و مجدداً لایه اپی تلیوم در محل اولیه قرار می گیرد. این روش در حال حاضر طرفداران کمتری دارد و عملاً جراحی پی آر کی (PRK) جایگزین آن شده است. در بیانی واضح تر می توان گفت که عمل پی آر کی (PRK) یک نوع جراحی انکساری برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و همینطور آستیگماتیسم بوده و علاوه بر آن اولین نوع عمل جراحی لیزر چشم برای درمان ضعف بینایی می باشد.

پی آر کی (PRK) مخفف کلمات فتو رفراکتیو کراتکتومی است که در آن با استفاده از اشعه لیزر اگسایمر از میزان نزدیک بینی بیمار می کاهند. با استفاده از این روش لایه بسیار نازکی از قرنیه در حد چند ده میکرون برداشته شده و با تغییر ایجاد شده در انحنای قرنیه، از میزان عیب انکساری چشم کاسته می شود.

اساس این روش به اوایل دهه 1980 برمی گردد که محققان آزمایشگاه پژوهشی IBM از این لیزر برای تراش قطعات کامپیوتری استفاده می کردند، در این زمان آقای دکتر Srinivasin متوجه توانایی های این لیزر در تداخل با بافت های زنده شد. سپس آقای دکتر Steven Trokel در انجام عمل لیزر اگسایمر برای تراش مجدد قرنیه پیش قدم شد و در نتیجه عمل پی آر کی (PRK) در سال 1987 متولد شد.

عمل پی آر کی (PRK) برای چه کسانی مناسب می باشد؟

در واقع باید بگوییم عمل پی آر کی (PRK) برای بیمارانی که مبتلا به هریک از دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم هستند، مناسب می باشد.

مزایا و معایب عمل (PRK)

از مزایای عمل (PRK) می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

 • عمق لیزر کمتر از لیزیک
 • مناسب برای بیماران مبتلا به قرنیه نازک
 • بدون خطر و عوارض فلپ قرنیه
 • خطر کاهش ضخامت قرنیه را کاهش می دهد

از معایب عمل (PRK) نیز می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان بهبود بیشتر از لیزیک
 • زمان طولانی برای بهبود کامل
 • افزایش خطر عفونت، التهاب و زخم بعد از جراحی
 • در مقایسه با بعد از عمل جراحی لیزیک، ناراحتی چشم بیشتر در بهبود اولیه PRK

در حین عمل PRK چه اتفاقی روی میدهد؟

در حین عمل جراحی پی آر کی از شما خواسته می شود برای مدت کوتاهی به یک نور خیره شوید، و همراه با آن جراح از طریق میکروسکوپ چشمان شما را بررسی خواهد کرد. مقداری از بافت توسط انرژی لیزر میکروسکوپی حذف شده و حالت قرنیه تغییر پیدا میکند. در حین انجام این کار ممکن است فشار بر روی چشم احساس شود اما اکثر بیماران احساس ناراحتی نخواهند کرد و علاوه بر آن جراح کاملا کنترل لیزر را در دست دارد و می تواند آن را هر زمان که بداند خاموش کند.

مواردی که بعد از عمل پی آر کی (PRK) خواسته می شود تا انجام دهید چیست؟

 • بعد از عمل جراحی پی آر کی از شما خواسته می شود تا تا مدت زمان کوتاهی را در کلینیک بمانید.
 • بعد از انجام این عمل شما قادر به رانندگی نبوده و باید فردی دیگر شما را به منزل برساند.
 • جراح برای تسکین درد آنتی بیوتیک ها موضعی و داروهای ضد التهابی تجویز خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیش در خصوص هزینه عمل پی آر کی (PRK) و اطلاعات بیشتر در خصوص این جراحی، می توانید به وب سایت دکتر پورمازار مراجعه کنید.

مطالب مربوط با پی آر کی یا لازک
نحوه صحیح شستن صورت بعد از تزریق ژل

نحوه صحیح شستن صورت بعد از تزریق ژل

نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژل یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شده تا نتایج رضایتمندی از تزریق ژل را بدست آورید
بیشتر
اکتروپیون به چه بیماریی گفته می شود

اکتروپیون به چه بیماریی گفته می شود

اکتروپیون پلک از جمله بیماری هایی است که به شکل مشترک در دسته مشکلات پوستی و چشمی قرار می گیرد. علل مختلفی در ایجاد این عارضه نقش داشته و همچنین راه های مختلفی برای درمان آن وجود دارند
بیشتر
اخبار بسیار مهم کرونا ویروس برای چشم پزشکان

اخبار بسیار مهم کرونا ویروس برای چشم پزشکان

بر اساس جدیدترین مقاله چشم پزشکی ویروس کرونا می تواند از طریق چشم و به صورت "کونژکتیویت" منتقل شود. با ما همراه باشید تا روش های پیشگیری را برایتان توضیح دهیم.
بیشتر
درمان آب مروارید جدیدترین نسل لیزر فمتوسکند

درمان آب مروارید جدیدترین نسل لیزر فمتوسکند

بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I