دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

اطلاعاتی در مورد تشخیص آب سیاه چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :21 خرداد ، 1399
اطلاعاتی در مورد تشخیص آب سیاه چشم

آب سیاه یا گلوکوم یک بیماری چشمی می باشد که در اثر تغذیه ی نادرست و بالا رفتن سن و نیز در اثر ارثی بودن اتفاق می افتد. برای جلوگیری از پیشرفت آب سیاه چشم بایستی به پزشک مربوطه مراجعه نمایید و توصیه های وی را برای درمان و بهبود بینایی خود انجام دهید.

آب سیاه چشم 

آب سیاه چشم یا همان گلوکوم باعث آسیب رسیدن به عصب بینایی چشم می شود و با مرور زمان نیز این بیماری بدتر شده و اغلب با افزایش فشار داخل چشم ارتباط دارد. با افزایش فشار داخل چشم به عصب بینایی آسیب جدی وارد می شود و اگر این آسیب ادامه پیدا کند، به نابینایی افراد نیز منجر می شود. آب سیاه چشم از بیماری های خطرناک چشم می باشد که افراد بایستی برای درمان آن به زودی اقدام کنند وگرنه با مرور زمان، احتمال درمان آن نیز کم می شود. برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری بایستی راه حل های مربوطه را انجام داد که در بخش های بعدی به این موارد تاکید شده است.

در برخی موارد مشاهده شده است که آب سیاه چشم هیچ گونه علائمی را از خود نشان نداده و به مرور شدت یافته است به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم برای حصول اطمینان به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید تا قبل از پیشرفت آب سیاه چشم در جهت درمان آن اقدام شود. هم چنین اگر این بیماری در خانواده ی شما سابقه دارد هر سال 1 یا 2 بار برای آزمایش چشم هایتان حتماً به پزشک مراجعه کنید.

آب سیاه چشم

تشخیص آب سیاه چشم

آب سیاه چشم نتیجه ی یک وخامت ذاتی عصب بینایی می باشد که این امر باعث می شود به مایع بالایی در قسمت جلویی چشم فشار وارد شود. مایع چشمی به وسیله ی یک کانال شبکه مانند در چشم جریان می یابد که در صورت مسدود شدن این کانال، مایع چشم در یک جا جمع می شود. علت این انسداد هنوز شناخته نشده است اما پزشکان نظر بر این دارند که می تواند ارثی بوده و از پدر و مادر به فرزند منتقل شود. از راه های تشخیص آب سیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
دید محدود، تهوع یا استفراغ، چشم درد، قرمزی چشم، سرگیجه و سوزش چشم و ریزش اشک از چشم، تمامی این ها از عوامل بیماری آب سیاه چشم می باشد. در صورت مواجه شدن با این موارد بهتر است به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید و با کسب اطلاع در زمینه چگونگی جراحی و قیمت و هزینه عمل به درمان اقدام نمایید .پزشک شما قطره ای در چشم شما برای باز کردن قرنیه می ریزد سپس چشم شما را بررسی نموده و عصب بینایی تان را نیز بررسی می کند و اگر به این نتیجه برسد که شما گلوکوم دارید از عصب عکس گرفته و برای آزمایش فشار چشم تستی را انجام می دهد. تمامی این آزمایش ها و بررسی ها بدون درد و در کوتاه مدت انجام می گیرد. تا در جهت درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری اقدامات ضروری را انجام دهید.

وجود آب سیاه چشم

راه های جلوگیری از ابتلا به آب سیاه چشم

برای جلوگیری از ابتلا به آب سیاه چشم بایستی تغذیه ی مقوی داشته باشید و غذاهای غنی از کاروتنوئید مصرف کنید. از این غذاهای غنی از کاروتنوئید می توان به هویچ، گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین، زرد آلو، کدو حلوایی، میوه و سبزیجات حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان ها می توان نام برد که برای حفاظت از سلامت چشم نقش به سزایی دارند. خوردن ماهی تازه، لبنیات و گوشت قرمز از دیگر مواردی می باشد که از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند. هم چنین افراد بایستی از مصرف برخی مواد غذایی دوری کنند و یا مصرف آن ها را بسیار کم کنند. برای مثال مصرف شکر اضافه و کافئین از این قبیل موارد می باشند.

راه های پیشگیری از آب سیاه چشم

درمان بیماری آب چشم سیاه

برای درمان بیماری آب سیاه چشم می توان مواردی همچون جراحی و قطره چشم  برای درمان گلوکوم را نام برد. قطره ی چشم باعث می شود که اشک چشم را کمتر کند و تخلیه ی چشمی را بهبود بخشد. این امر سبب می شود فشار چشم کاهش یابد. درمان آب چشم سیاه بعد از پیشروی بیماری به هیچ وجه امکان پذیر نیست اما اگر زودتر بیماری تشخیص آب سیاه چشم را توسط دکتر متخصص بدهید می توانید بیماری را کنترل کنید به طوری که کامل بینایی خود را از دست ندهید. استفاده از روغن نارگیل می تواند گردش خون را افزایش داده و در نتیجه فشار روی چشم را کمتر کند. برای احتیاط از عوارض آن پیشنهاد می شود این روغن را اطراف چشم خود بزنید و به طور مستقیم با چشم هایتان تماس ندهید. همچنین استفاده از روغن ماهی و منیزیم و استاتسانانت می تواند در کاهش فشار چشم تاثیرگذار باشد.

جراحی لیزری برای درمان آب سیاه چشم

جراحی لیزری از دیگر روش هایی می باشد که می توان بینایی چشم را بهبود بخشید؛ اما در ابتدا پزشکان روش های طبیعی را برای درمان و بهبود توصیه می کنند اما اگر این بیماری پیشروی کرده باشد در این صورت فقط با جراحی لیزر شبکیه می توان دوباره بینایی خود را به دست آورد. این روش باعث می شود جریان مایع از چشم فردی که گلوکوم زاویه باز دارند را افزایش داده و اگر به گلوکوم زاویه ی بسته مبتلا هستند می تواند از انسداد مایع جلوگیری کند.

مطالب مربوط با اطلاعاتی در مورد تشخیص آب سیاه چشم
تزریق فیلر زیر چشم چگونه انجام می شود

تزریق فیلر زیر چشم چگونه انجام می شود

تزریق فیلر زیر چشم از محبوب ترین اقداماتی است که این روزها بسیار مورد انتخاب افراد بسیار زیادی قرار گرفته است که با انجام آن می توانید به معایب دور چشم خود را درمان کنید
بیشتر
تزریق آواستین برای درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد

تزریق آواستین برای درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد

آواستین یک نوع داروی کمکی برای درمان بیماری های چشمی بوده که تزریق آن به منظور جلوگیری از کاهش دید بیمار تجویز می شود که این دارو برای انواع اختلالات چشمی و شبکیه تجویز می شود.
بیشتر
عوارض عدم درمان آب سیاه چیست

عوارض عدم درمان آب سیاه چیست

عدم درمان آب سیاه ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد.
بیشتر
انواع عدسی عینک

انواع عدسی عینک

عینک دارای عدسی های مختلفی بوده که هرکدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را داشته و بر اساس تشخیص پزشک مناسب چشم افراد می باشد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I