دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

چرا انحراف چشم یا استرابیسم رخ می دهد؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/01/29
چرا انحراف چشم یا استرابیسم رخ می دهد؟
مطالب مربوط با چرا انحراف چشم یا استرابیسم رخ می دهد؟

استرابیسم چگونه و در چه شرایطی رخ می دهد؟

لوچی یا استرابیسم به هر گونه انحراف از هم راستایی صحیح چشمها و عدم هماهنگی حرکت عضلات یا توانایی تمرکز بین دو چشم گفته می شود، که این موضوع باعث قرار گرفتن چشمها در جهات متفاوتی می شود. استرابیسم ممکن است در یک چشم یا دو چشم به طرف داخل یا خارج و یا به طرف بالا یا پایین قرار گیرد. این بیماری باعث عارضه دوبینی در فرد شده و عمق دید را در مواقع یک چشمی کاهش می دهد.در صورت عدم درمان، این بیماری منجر به تنبلی چشم یا آمبلیوپی می شود.

در زمان کودکی چشمها تکامل نیافته است و تغییر موقعیت تکامل حقیقی چشم در سه چهار ماهگی اتفاق می افتد و چشم پزشک متخصص می تواند از آن مطلع شود.

انحراف چشم

علائم شایع بیماری استرابیسم

  • ناهماهنگی حرکات چشمها. در برخی موارد تنها در موقع نزدیک شدن به جهت های خاصی، قابل مشاهده است.
  • دوبینی به صورت هر از گاهی
  • دید فرد تنها با یک چشم همراه با فقدان درک عمقی صورت می گیرد.

دلایل ایجاد بیماری استرابیسم

1. عدم توازن عضلانی بین دو چشم
2. فقدان توانایی تمرکز یکسان در چشمها
3. مغز نمیتواند تصاویر دارای تمرکز متفاوت را تحمل کند بنابراین پیامهای حاصل از یک میدان دید را در نظر نمی گیرد .  سر انجام چشم در اثر استفاده نامناسب ضعیف تر می شود و تنبلی چشم رخ میدهد . 
4. در چند مورد نادر، زمانی که به سر آسیب وارد می شود رخ میدهد .
5. در مواردی که سابقه خانوادگی انحراف چشم، بیماران سندرم داون، بیماری تیروئید، تومور چشمی، آسیب به دستگاه عصبی مرکزی جنین، استفاده نامناسب از چشم، آسیب زایمانی و ... ممکن است انحراف چشم بروز کند.

* این بیماری پیشگیری خاصی ندارد .

انحراف چشم یا استرابیسم

اگر انحراف چشم به موقع درمان نشود چه عواقبی در پی دارد؟

استرابیسم یا انحراف چشم را می توان با تشخیص به موقع و درمان زودرس درمان کرد . بدون درمان فوری ممکن است کاهش بینایی در یک چشم دایمی شود. از دست دادن دید طبیعی چشم و همچنین زجر روانی حاصل از جذاب نبودن ظاهر صورت از عواقب بیماری است.

درمان بیماری استرابیسم

درمان استرابیسم بسیار شبیه به درمان تنبلی چشم یا آمبلیوپی است و هدف از درمان بیماری استرابیسم بهبود دید و به دست آوردن بهترین دید ممکن، زیبایی ظاهری و به دست آوردن دید در هر دو چشم می باشد. به منظور درمان بیماری، ممکن است پزشک برای بیمار عینک تجویز کند و یا فرد را وادار به بستن چشم به منظور تصحیح عدم توازن و همچنین تمرکز کند. این کار باعث می شود چشم ضعیف تر به کار بیفتد. پزشک در بیشتر مواقع تمریناتی را به بیمار می دهد که ممکن است مربوط به عضلات چشم باشد. اما اگر پزشک جراحی را به منظور تصحیح وضعیت عضلات چشم تجویز کرد  فرد موظف است که این کار را انجام دهد. در روش درمان جدید، بیمارانی که به استرابیسم مبتلا هستند ناچار باید از عینک استفاده کنند که در یک منشور پلاستیکی نازک است . بیمار قبل از عمل جراحی از این عینک ها استفاده میکند. این عینک ها به تعیین مقدار تطابق جراحی مورد نیاز،  برای عضلات چشم کمک می کند.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 1/3 از 5 (از 33 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه