دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

ناخنک چشم و راه های پیشگیری از آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1397/10/30
ناخنک چشم و راه های پیشگیری از آن
مطالب مربوط با ناخنک چشم و راه های پیشگیری از آن

ناخنک چشم چیست ؟

ناخنک چشم یا پتریژیوم Pterygium نوعی ضایعه گوشتی مثلث شکل است که از سمت بینی به سفیدی چشم وارد می شود و سپس بر روی سیاهی چشم قرار میگیرد. ناخنک چشم ناشی از رشد خوش خیم بافت پیوندی و رگهای ملتحمه است.

ناخنک چشم

ناخنک چشم در ابتدا به صورت یک سفیدی ایجاد می شود و به تدریج به سمت قرنیه رشد می کند. در هنگام ایجاد ناخنک، بیمار دچار سوزش، خارش و اشکریزش می شود. در برخی مواقع ناخنک رشد زیادی می کند به نوعی که تا قرنیه ادامه می یابد و باعث می شود جلوی دید فرد گرفته شود. حتی ناخنک های کوچک هم می توانند باعث ایجاد تغییر در شکل قرنیه شوند و این خود باعث ایجاد آستیگماتیسم می شود و در نهایت دید افراد را تار می کند. 

پیشگیری از ناخنک چشم و دلایل بروز این بیماری

افرادی که در مناطق گرم و آفتابی زندگی می کنند و مدت زیادی را در معرض تابش آفتاب هستند باید از کلاه لبه دار و همچنین عینک آفتابی استفاده نمایند. در افرادی که ناخنک دارند معمولا ورود آب به چشم ها در موقع شستن دست ها و صورت یا حمام کردن باعث ایجاد تحریک چشم ها می گردد و همچنین ایجاد سوزش و قرمز شدن چشمها می شود. 

درمان ناخنک چشم

  • در درمان ناخنک اگر ناخنک کوچک باشد و همچنین ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و باعث قرمزی و سوزش چشمها نشود نیاز به درمان خاصی ندارد
  • اگر ناخنک ایجاد شده، گهگاه ملتهب شود، سوزش و قرمزی چشم را ایجاد کند با مصرف قطره های اشکی به صورت مکرر ممکن است بتوان باعث تسکین درد شد. 
  • در مواردی که ناخنک التهاب شدیدی دارد می توان با نظر پزشک متخصص چشم یک دوره درمان با قطره های استروئیدی یا سایر قطره های ضد التهاب از التهاب جلوگیری کرد.
  • اگر ناخنک بزرگتر باشد و از لحاظ زیبایی و ظاهری اهمیت دارد،  با ایجاد آستیگماتیسم باعث ایجاد تاری دید می شود. می توان با جراحی ناخنک را برداشت. در افراد جوان و افرادی که ناخنک ملتهب دارند، اگر ناخنک ایجاد شده به صورت ساده برداشته شود احتمال عود آن ممکن است.
  • در مواردی که ناخنک خیلی بزرگ باشد به گونه ای که وسط قرنیه را هم درگیر کند، این امکان وجود دارد که پزشک متخصص علاوه بر اقدامات فوق از پیوند قرنیه لایه ای برای اصلاح شکل قرنیه استفاده کند.
 
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 2/6 از 5 (از 46 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه