دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

امید به بازگردانی بینایی در قربانیان اسیدپاشی

امید به بازگردانی بینایی در قربانیان اسیدپاشی 

یک رویکرد انقلابی برای درمان سوختگی های شیمیایی در چشم، یک کارآزمایی بالینی است  در حال انجام می باشد.برای اولین بار از آنزیم نرم کننده بافت و کلاژناز در بیمارانی که در حوادث اسیدپاشی دوچار آسیب شده اند،استفاده شود.
این تحقیق توسط تیمی از دانشگاه نیوکاسل انگلستان در اوایل سال جاری مورد بررسی قرار گرفته است.طبق بررسی های انجام شده، استفاده از کلاژناز در قرنیه بافت زیرین را نرم می کند و باعث می شود سلول های بنیادی موجود در قرنیه شروع به ترمیم آسیب ها کنند.
اولین آزمایشی که در انسان بررسی خواهد شد که آنزیم در نرم شدن بافت زیرین چشم چقدر موثر است و سلول های بنیادی بیمار اجازه می دهد آسیب ها ترمیم شود و بینایی نیز درمان شود.
هر ساله حدود دو میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل زخم و خراش قرنیه کور می شوند که از هر پنج مورد یک  نفر در اثر سوختگی شیمیایی دوچار آسیب چشمی می شوند.
محققان طبق تحقیقات و آزمایش هایی که روی بیماران انجام داده اند نتیجه گرفته اند که این روش هم روند ساده تر و هزینه کمتری نسبت به دیگر درمان های موجود برای بیماران دارد.این روش درمانی هم برای افراد که دوچار سوختگی قرنیه هستند مفید است و هم برای دیگر آسیب های چشمی نیز می تواند استفاده شود.

نمای از چشم سبز یک بانو

فناوری استفاده شده در ارزیابی بالینی 

تحقیقات قبلی نیوکاسل اثرات سوختگی های شیمیایی را بازسازی کرده و مناطق زخمی و سفت شده قرنیه را با استفاده از دوزهای پایین تر و موضعی کلاژناز معالجه می کنند.این آنزیم باعث شده منطقه آسیب دیده دوباره بازسازی شود و توسط سلول های بنیادی بیمار بهبود یابد.
فرمولاسیون کلاژناز قبلا برای برنامه های درمانی مرتبط توسط سازمان غذا و دارو آمریکا و هم آژانس چشم پزشکی اروپا مورد تایید قرار گرفته است و این تیم نواسته اند روند کاری خود را به این دلیل سرعت ببخشند.
یکی از اعضای اصلی این تحقیق اظهار دارد که درنتیجه مرحله بعد این تحقیقات بسیار خوش بین است و می گوید به عنوان یک دانشمند اینکه یک درمان بنفع بیمارن کشف شود و باعث بهبود زندگی آن ها شود یک پاداش خوب برای ما و تحقیقات مان می باشد.
این تحقیقات از طرف بنیاد  Ulverscroft که یک موسسه خیریه برای کمک به افراد کم بینا تاسیس شده است، تامین می شود و همه تجهیزات و امکانات پزشکی را برای محققان این تحقیق قراهم می کند.بررسی ها می گوید نتایج این تحقیقات تا سال 2021 معلوم خوهد شد.

تحقیقات و ارزیابی بالینی