Dr. Pourmazar, Consultant Eye Surgeon, specialising in laser vision correction LASEK & LASIK and PRK

آیا سوزش چشم بعد از شنا در آب علامت خطر است

آیا سوزش چشم بعد از شنا در آب علامت خطر است

سوزش چشم بعد از شنا در آب برای بسیاری از افراد نگرانی های بسیاری را به وجود می آورد که افراد می توانند با رعایت برخی از نکات مهم مانع از سوزش چشم خود شوند. از مهمترین این نکات می توان به استفاده از عینک شنا اشاره کرد.

سوزش چشم بعد از شنا

بسیاری از افراد بعد از شنا کردن در آب به خصوص در استخر، از داشتن سوزش چشم بعد از شنا شکایت می کنند که این موضوع در سال های اخیر بسیار رایج شده است و افراد به دنبال راه های جلوگیری از این مشکل هستند تا با خیال راحت و با نهایت لذت به شنا کردن بپردازند. همچنین برخی از افراد نیز تصور می کنند که وجود کلر بالا در آب سبب سوزش چشم و حتی قرمز شدن آن خواهد شد، در حالی که موضوع کاملا برعکس است و در صورتی که میزان کلر موجود در آب کم باشد، باکتری و میکروب های موجود در آب به رشد خود ادامه داده و باعث به وجود آمدن انواع حساسیت ها و سوزش در چشم خواهد شد.
سوزش چشم بعد از شنا ممکن است همراه با التهاب های بسیار خفیفی نیز همراه شود که در این صورت افراد برای درمان و تسکین درد چشم خود بایستی سریعا به چشم پزشک مراجعه کنند. مراکز شنای معتبر، از با کیفیت ترین و مرغوب ترین کلرامین برای نابودی مولکول های مضر آب استفاده می کنند تا از این طریق بتوانند رضایت مراجعه کنندگان خود را به دست آورند. اگر شما نیز مشکل سوزش چشم بعد از شنا را دارید بهتر است مرکز شنای خود را تغییر دهید و نکات مورد توجه را در هنگام شنا رعایت کنید.

سوزش چشم بعد از شنا

راه های جلوگیری از سوزش چشم بعد از شنا

امروزه با توجه به این موضوع که آلودگی در محیط و هوا بسیار بیشتر شده است، تمام استخرهای روباز و مکان های شنا دارای درصدی از میزان آلودگی هستند که بی شک این آلودگی ها بر سلامت افراد تاثیر مستقیمی دارد و اگر افراد به برخی از نکات بهداشتی توجه نکنند مجبور خواهند بود که هزینه های بیشتری را از بابت سلامت خود پرداخت کنند. از راه های جلوگیری از سوزش چشم بعد از شنا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•از عینک شنا با کیفیت استفاده شود
•بعد از شنا حتما از قطره های اشک مصنوعی مصرف شود.
•به مکان های معتبر و قابل اطمینان جهت شنا مراجعه شود
•بهداشت و نظافت خود را در هنگام مراجعه به استخر رعایت کنید.
•قبل از ورود به آب درصد کلرامین موجود در آب اطلاع داشته باشید و در صورت کم بودن درصد آن از شنا کردن صرف نظر کنید.
•در صورت احساس اولین سوزش در چشم خود بلافاصله استخر را ترک کنید و به شستشوی صورت خود بپردازید.

سوزش چشم در شنا

آیا سوزش چشم بعد از شنا در آب خطر دارد؟

در پاسخ به این سوال که آیا سوزش چشم بعد از شنا در آب خطر دارد بایستی گفت که چشم از حساس ترین عضوهای بدن است و اگر افراد به مدت طولانی شاهد سوزش چشم خود باشند بایستی به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنند، چرا که امکان دارد آسیب های جدی به چشم وارد شود که جبران ناپذیر باشد. نکات بسیار مهمی در هنگام شنا کردن وجود دارد که از مهمترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.حتما قبل از شنا در آب، از تمیز و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید، چرا که در غیر این صورت علاوه بر سوزش چشم، حساسیت های پوستی نیز گریبان شما را خواهد گرفت.
2.از عینک های مختص شنا حتما استفاده کنید چرا که در بسیاری از مواقع آگاهی و اطمینان از سالم و تمیز بودن آب کار دشواری می باشد.
بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که بلافاصله بعد از شنا، صورت خود را با آب ضد عفونی شده و سالم مورد شستشو قرار دهید تا مانع از قرمز شدن و سوزش چشم خود شوید.